جمهوری‌خواهان به دنبال شکست برنامه‌های اوباما هستند

نزاع کنگره و کاخ سفید بر سر تحریم ایران

تیم اوباما مشخص کرده که مخالف رای‌گیری کنگره درباره لایحه تحریم قبل از اتمام مذاکرات است، حتی اگر قرار باشد لایحه جدید با تاخیر اجرا شود.
نزاع کنگره و کاخ سفید بر سر تحریم ایران

دیپلماسی ایرانی: کاخ سفید و سنا در حال نزاع بر سر افزایش فشار به ایران هستند. قانونگذاران به دنبال تصویب لایحه دوحزبی تحریم ایران در سنا تا قبل از پایان دور فعلی مذاکرات هسته ای با ایران هستند. جان کری وزیر خارجه با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ژنو دیدار داشت و در این مذاکره درباره دستیابی به توافق تا مهلت 30 ژوئن که برای دومین بار و احتمالاً آخرین بار تمدید شده است، صحبت شد. در هفته های آینده فشار زیاد خواهد شد چون کنگره برخلاف تمایل کاخ سفید به دنبال داشتن نقشی بیشتر در رابطه با مذاکرات است.

براساس گفته های چند قانونگذار و دستیاران ارشد هر دو حزب، نسخه جدید این فشارها توسط لایحه تحریمی که توسط سناتور مارک کرک (جمهوری خواه) و سناتور رابرت منندز (دموکرات) مطرح شده، این هفته مورد موافقت ضمنی قرار گرفته است. این لایحه که هر دو سناتور خواستار رای گیری فوری درباره آن هستند، تحریم های جدید علیه اقتصاد ایران را اگر تا 30 ژوئن توافق حاصل نشود، افزایش خواهد داد.

تیم اوباما مشخص کرده که مخالف رای گیری کنگره درباره لایحه تحریم قبل از اتمام مذاکرات است، حتی اگر قرار باشد لایحه جدید با تاخیر اجرا شود. با این حال، کادر رهبری جمهوری خواه جدید سنا متعهد به پیشبرد این فرآیند و به دنبال ایجاد یک نزاع و جدال سیاسی در هنگامی که مذاکرات به اوج خود و مرحله حساس رسیده، هستند.

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنا روز سه شنبه گفت: «من فکر نمی کنم که دولت تمایل داشته باشد که کنگره درباره هر موضوعی در زمینه سیاست خارجی دخالت کند، اما کنگره باید به ارزیابی این موضوعات بپردازد. ما در آینده بسیار نزدیک لایحه ای را مطح خواهیم کرد تا نقش کنگره در این زمینه تقویت شود.»

علاوه بر لایحه کرک-منندز، کورکر هم لایحه ای را پیشنهاد داده است که براساس آن سنا باید توافق احتمالی را بررسی کند و در صورت لزوم درباره آن قطعنامه مخالف را صادر خواهد کرد. کورکر می گوید احساس می کند که کاخ سفید به دنبال طفره رفتن از پیمان نامیدن توافق هسته ای با ایران است تا مانع از نیاز به تصویب آن در سنا شود. کورکر می گوید: «این لایحه موجب خواهد شد تا کنگره درباره هرگونه توافق نهایی رای گیری کند. دو مسیر وجود دارد، این ها موازی و متفاوت هستند. ما باید آن ها را ارزیابی کنیم.»

درحالی که در جلسه حزبی جمهوری خواهان سنا درباره چگونگی لوایح جدید ایران صحبت می شود، مذاکرات میان جمهوری خواهان و دموکرات های سنا هم در این رابطه ادامه دارد. اما چند تن از دستیاران جمهوری خواه سنا می گویند سناتور میچ مک کانل (جمهوری خواه) رهبر اکثریت سنا متعهد شده است تا لایحه پیشنهادی کرک-منندز را اوایل فوریه یا مارس برای رای گیری به صحن مجلس سنا بیاورد.

موضع سناتور هری رید (دموکرات) رهبر اقلیت سنا چندان مشخص نیست. وی مجبور به انتخاب بین مقاومت در برابر این لایحه، همان گونه که کاخ سفید می خواهد یا تسلیم شدن سناتورها از جمله بعضی از سناتورهای هم حزبی خودش است. چند تن از دستیاران سنا فاش کرده اند که آیپک به آرامی درحال لابی کردن برای راضی کردن سناتور رید به حمایت از این لایحه است، اما دفتر رید در این رابطه اظهار نظری نکرده است. سناتور باب کیسی (دموکرات از پنسیلوانیا) روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که از وضع تحریم ها حتی هنگامی که مذاکرات در جریان است حمایت می کند. وی در این رابطه گفت که بسیاری از سناتورها معتقدند که ایران از طولانی شدن مذاکرات به نفع خودش استفاده می کند.

منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند        

کلید واژه ها: کورکر كنگره سنا تحريم ايران كاخ سفيد


نظر شما :