لاریجانی: نکات مثبت مذاکرات بیش‌تر از نقاط منفی است

۲۷ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۹۴۸۸۸۰ سرخط اخبار
رییس مجلس شورای اسلامی که در راس هیأتی پارلمانی به ایرلند سفر کرده، در روز نخست با رییسان مجالس این کشور و ایرانیان مقیم ایرلند دیدار و گفت وگو کرد.

علی لاریجانی،  که در رأس هیأتی پارلمانی به ایرلند سفر کرده است در بدو ورود به فرودگاه شهر دوبلین مورد استقبال شان بارت، رییس مجلس نمایندگان ایرلند قرار گرفت.

رییس مجلس در بدو ورود به دوبلین در دیدار با رییس مجلس نمایندگان ایرلند، ادامه گفت وگو برای گسترش همکاری های دوجانبه را مهم ترین هدف این سفر اعلام کرد.

او با اشاره به همکاری های پارلمانی، سیاسی و اقتصادی ایران و ایرلند از گذشته گفت: در سفری که هیات پارلمانی ایرلند به ایران داشتند برای توسعه روابط دوجانبه و همکاری های پارلمانی، گفت وگو های سودمندی انجام شد که در این سفر ادامه خواهد یافت.

رییس مجلس هم چنین در این سفر با پبی بورک، رییس سنای ایرلند دیدار و بر ضرورت همکاری دو کشور تأکید و اظهار امیدواری کرد با گسترش مراودات پارلمانی دو کشور از همه ظرفیت های موجود استفاده شود.

لاریجانی هم چنین با شماری از استادان دانشگاه، پزشکان، بازرگانان، دانشجویان و خانواده دیپلمات های ایرانی مقیم ایرلند دیدار کرد.

تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور و استفاده از ظرفیت ها و تجارب شرکت های بزرگ و پیشرفته جهانی مستقر در ایرلند به ویژه در حوزه مسایل فنی و فن آوری های پیشرفته و نیز مسایل پزشکی و سرمایه گذاری های مشترک از جمله مهم ترین پیشنهادهای ارائه شده در این دیدار بود.

لاریجانی نیز در این دیدار با بیان این که در گفت وگو با مسوولان ایرلندی برای حل مشکلات ایرانیان و نیز راه های گسترش همکاری های دو کشور و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود، تبادل نظر خواهد شد، گفت: برخی مقامات ایرلندی هم در ملاقات های قبلی بر ضرورت گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید داشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره روند مذاکرات هسته ای گفت: روند مذاکرات پیش می رود و نکات مثبت آن بیش تر از برخی نقاط منفی است البته سنگ اندازی هایی صورت می گیرد اما روند کلی مذاکرات به سوی مثبت هدایت می شود.

هم چنین استادان دانشگاه و فعالان اقتصادی نیز دیدگاه های خود را درباره استفاده از ظرفیت های علمی، فنی، آموزشی، اقتصادی و بازرگانی ایرلند بیان کردند.

یکی از پزشکان ایرانی مقیم ایرلند به تجارب این کشور در کاهش هزینه های پزشکی با استفاده از طرح پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: مردم در بسیاری از نقاط دور از مرکز این کشور اروپای غربی، از کمبود پزشک رنج می برند و با توجه به درآمد سالانه حدود چهل تا پنجاه هزار یورویی پزشکان در این کشور می تواند ظرفیت خوبی برای حضور پزشکان کشورمان در ایرلند باشد.

در این دیدار امام جمعه حسینیه اهل بیت (ع) شهر دوبلین نیز توضیحاتی درباره جایگاه و ظرفیت مسلمانان در ایرلند ارائه کرد. (بر اساس آمارهای موجود حدود 65 هزار مسلمان در ایرلند زندگی می کنند که 10 درصد آن ها شیعه هستند.)

هم چنین لاریجانی و هیأت همراه در جریان این سفر از کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی «چستر بیتی» بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید خانم فیونلا کراک (Fionnuala Croke) مدیر کتابخانه چستر بیتی (Chester Beatty)، با ابراز خرسندی از حضور دکتر علی لاریجانی در ایرلند گفت: در این مرکز 270 قرآن خطی نفیس نگهداری می شود.

او افزود: در این کتابخانه، نسخ خطی از جمله 250 اثر تاریخی مربوط به فرهنگ و تمدن اسلامی نگهداری می شود که برخی از آن ها از جمله مثنوی مولوی به زبان فارسی است.

کراک گفت: قدیمی ترین اثر این مرکز اسناد، لوح هایی به خط میخی، مربوط به پیش از میلاد مسیح و کهن ترین کتاب اسلامی، مربوط به قرن نهم هجری است.

وی گفت: با سفر به کشورهای اسلامی این آثار را به تدریج گرد آورده است.

مدیر کتابخانه چستر بیتی هم چنین افزود: قرآن بسیار نفیسی که برآورد می شود مربوط به قرن هشتم هجری است در این مرکز نگهداری می شود. این قرآن طلاکوب در بالاترین جایگاه این کتابخانه نگهداری می شود در حالی که اطراف آن را پنج ستون به عنوان اصول دین اسلام احاطه کرده است.

چستر بیتی بازرگان ایرلندی علاقه مند به گردآوری آثار تاریخی، در اوایل قرن نوزدهم با سفر به کشورهای اسلامی، از جمله مصر، به تدریج آثار قدیمی را گرد آورد و پس از تفاهم با دولت ایرلند، این آثار را به مردم ایرلند هدیه کرد تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی چستر بیتی اکنون یکی از مراکز مشهور گردشگری در مرکز دوبلین محسوب می شود.

هم چنین لاریجانی، رییس قوه مقننه پس از این بازدید در کنفرانس خبری سه جانبه با حضور رییسان مجالس ملی و سنای ایرلند شرکت و به سؤالات اصحاب رسانه درباره آخرین تحولات منطقه یی، مذاکرات هسته یی و مناسبات تهران - دوبلین پاسخ داد.
منبع: ایلنا

کلید واژه ها: ایرلند دوبلین لاریجانی


نظر شما :