ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از خودکشی خلبان عربستانی تا تلاش ترکیه برای اتحاد با اسرائیل

۰۴ تیر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۴۹۱۹۲ اخبار اصلی خاورمیانه
خودکشی خلبان عربستانی بعد از بمباران یمن، تلاش های تازه ترکیه برای اتحاد با اسرائیل، انتقاد شدید ناتو از روسیه، دست کشیدن عربستان از سرنگونی بشار اسد و تمایل ترکیه به ادغام جبهه النصره با احرار الشام از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از خودکشی خلبان عربستانی تا تلاش ترکیه برای اتحاد با اسرائیل

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

آغاز پاکسازی خانه های بمب گذاری شده در بیجی

مشاور رسانه ای سازمان مبارزه با تروریسم عراق از آغاز پاکسازی خانه ها و کوچه های بمب گذاری شده در شهر بیجی خبر داد.

سمیر الشویلی روز دوشنبه تاکید کرد نیروهای این سازمان و ارتش امروز با پشتیبانی نیروهای بسیج مردمی پاکسازی خانه ها و کوچه های بمب گذاری شده توسط گروه تروریستی داعش در شهر بیجی در شمال تکریت را آغاز کردند.

وی در مصاحبه با سومریه نیوز گفت: نیروهای امنیتی در روزهای گذشته توانستند کنترل مناطق وسیعی از بیجی را در اختیار بگیرند.

الشویلی افزود: مرحله نخست عملیات پاکسازی خانه های بمب گذاری شده برای بازگرداندن آوارگان به مناطق مسکونی شان صورت می گیرد.

شهر بیجی خرداماه گذشته در عملیات مشترک نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی با پشتیبانی نیروی هوایی از سیطره گروه تروریستی داعش آزاد شد و پرچم عراق بر فراز ساختمان فرمانداری این شهر به اهتزاز درآمد.

 

تمایل ترکیه به ادغام جبهه النصره و احرار الشام

روزنامه الحیات گزارش داد که ترکیه ابراز تمایل کرده است که جبهه النصره و احرار الشام، دو گروه شبه نظامی افراطی فعال در سوریه با یکدیگر ادغام شوند.

بنا به این گزارش تنها مانعی که بر سر این راه وجود دارد مخالفت امرای جهادی اردنی احرار الشام با این ادغام است.

جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است که حمایت ترکیه و قطر را پشت سر خود دارد و گروه شبه نظامی احرار الشام نیز یک گروه شبه نظامی بنیادگرا است که مورد حمایت عربستان سعودی است.

گفته می شود احرار الشام شرایط سختی را برای ادغام با جبهه النصره پیشنهاد داده که رهبران النصره حاضر به قبول آنها نشده اند.

 

لغو اجازه ورود 500 فلسطینی به بیت المقدس

دولت رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه اجازه ورود 500 شهروند فلسطینی از اهالی غزه را برای ورود به بیت المقدس رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این افراد برای شرکت در نماز جمعه قصد رفتن به بیت المقدس را داشتند.

مخالفت اسرائیل با ورود این شهروندان در جهت تلافی با شلیک موشک از غزه به جنوب اسرائیل به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان صورت گرفته است.

سخنگوی اداره امور شهروندی اسرائیل که شعبه ای از وزارت دفاع و مسئول هماهنگی امور غزه است در این باره گفت که تصمیم لغو ورود 500 شهروند فلسطینی از نوار غزه در پاسخ به شلیک موشک از این منطقه به جنوب اسرائیل صورت گرفته است.

 

تلاش های تازه ترکیه برای اتحاد با اسرائیل

خبرگزاری رویترز گزارش داد که مذاکرات دیپلماتیک جدیدی میان ترکیه با مقامات اسرائیلی با هدف از سرگیری روابط و ارتقای مجدد روابط دو طرف تا سطح هم پیمان آغاز شده است.

بنا به این گزارش، این مذاکرات بعد از اعلام نتایج انتخابات اخیر پارلمانی ترکیه که در آن حزب عدالت و توسعه نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد، انجام شده است.

روابط دو طرف بعد از حمله به کشتی مرمره توسط دولت اسرائیل به سردی گرایید و حتی عذرخواهی نتانیاهو که البته بعد از ماه ها وقوع حادثه انجام شد، نتوانست گرمی را به روابط دو طرف بازگرداند.

در همین رابطه یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود به رویترز خبر داد که دوری گلد، از افراد نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که ماه گذشته میلادی از سوی نتانیاهو به سمت مدیر کل وزارت امور خارجه اسرائیل منصوب شد با فریدون سینیرلی اوغلو، همتای ترک خود روز دوشنبه در رم، پایتخت ایتالیا دیدار کرد و دو طرف بر سر چگونگی ارتقای روابط و از سرگیری پیمان های امنیتی و نظامی با یکدیگر گفت و گو و تبادل نظر کردند.

 

صدور حکم سنگین برای بازرگان مشهور الجزایری

دادگای جنایی در شورای قضایی البلیده، 50 کیلومتر جنوب الجزایر پایتخت، روز چهارشنبه بازرگان مشهور، عبدالمومن رفیق خلیفه، متهم اصلی در پرونده «مجموعه خلیفه» را به 18 سال حبس و جریمه 10 هزار دلاری و مصادره اموال محکوم کرد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، حکم صادر شده مستحق تخفیف نیست و اتهام خلیفه "تشکیل گروه های اشرار، سرقت، جعل و استفاده از سندهای تقلبی" اعلام شده است.

این پرونده از جنجالی ترین پرونده های قضایی در الجزایر است که بازتاب داخلی بسیار وسیعی در این کشور داشته است.

نزدیک به یک ماه پیش نیز دادگاه استیناف خواستار صدور حبس ابد برای متهم اصلی پرونده بانک خلیفه شد. این بانک در سال 1997 تاسیس و در سال 2003 با 1.5 تا 5 میلیارد دلار بدهی ورشکست شد.  

در پرونده خلیفه 71 نفر دیگر نیز مجرم شناخته شدند که در حق آنها نیز احکام سنگینی صادر شد.

 

حمله شدیدالحن دبیرکل ناتو به روسیه

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در اظهاراتی شدید اللحن روسیه را متهم به انجام کارهای خصمانه علیه اروپا کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در مقر ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت که تقویت فعلی نظامی در کشورهای مختلف شرق اروپا در پاسخ به رفتارهای خصمانه روسیه علیه اروپا است.

وی با اشاره به تصرف کریمه توسط روسیه تاکید کرد، انضمام بخشی از خاک یک کشور عملی تدافعی نیست بلکه عملی کاملا خصمانه است. اعزام سرباز، نیرو و تجهیزات نظامی به شرق اوکراین شکی باقی نمی گذارد که روسیه می خواهد کارهای خصمانه علیه اروپا انجام دهد.

استولتنبرگ همچنین گفت: «ناتو به دنبال رقابت تسلیحاتی نیست اما وظیفه خود می دانیم که امنیت کشورهای خود را تامین کنیم.»

 

عربستان خواستار توقف آزار مسلمانان در میانمار شد

عربستان سعودی مراتب نگرانی خود را از وضعیت بد انسانی مسلمانان میانمار به اطلاع این کشور رساند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، عربستان همچنین از کشورهای مالزی و اندونزی خواست تا آن جا که در توان دارند به پناهندگان مسلمان میانمار که در پی اذیت و آزار بودایی های میانمار مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند، کمک کنند.

در همین رابطه خالد منزلاوی، نماینده عربستان در سازمان حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن آزار و اذیت اقلیت مسلمان روهینگا در میانمار خواستار رسیدگی به وضعیت آنها شد.

 

قرارداد 12 میلیارد دلاری فرانسه و عربستان

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه بعد از دیدار با امیر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در جمع خبرنگاران گفت که فرانسه و عربستان تصمیم دارند در جهت تقویت روابط قراردادهای تجاری و تسلیحاتی به ارزش 12 میلیارد دلار امضا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فابیوس درباره متحویات این قراردادها گفت: «این قراردادها متنوع است که از جمله آنها می توان به فروش 23 بالگرد H145 ساخت شرکت ایرباس به ارزش 500 میلیون دلار، قایق های تندروی ساخت شرکت دی سی ان اس و ساخت تاسیسات هسته ای آب سبک در عربستان اشاره کرد.»

مذاکره بر سر عقد این قراردادها در جریان سفر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به عربستان انجام شده بود و اکنون فابیوس برای نهایی کردن آنها به ریاض آمده است.

 

خودکشی خلبان عربستانی بعد از بماران یمن

شبکه خبری عراقی الفرات به نقل از منابع آگاه در دفتر کاخ پادشاهی عربستان گزارش داد که یک خلبان عربستانی بعد از انجام ماموریت خود در حمله هوایی به یمن خودکشی کرده است.

این خلبان که محمد عمر العنزی نام دارد بعد از مشاهده اجساد کودکان یمنی دچار شوک روحی شده و بعد از نوشتن وصیت خود اقدام به خودکشی کرده است.

وی در وصیت خود ضمن اعلام برائت از کشتن مسلمانان نوشته ما گناهکاریم و معنای اسلام حقیقی را فراموش کردیم. در کنار نیروهای هوایی مسیحی مردم مسلمان را می کشیم. ما را محمد بن سلمان به این جنگ کشانده و قطعا شکست خواهیم خورد. چرا ما باید دستورات امریکا را انجام دهیم و به نفع مصالح دشمن اسلام، اسرائیل در منطقه عمل کنیم.

 

عربستان از سرنگونی بشار اسد دست کشید

مجتهد، یکی از افراد مطلع عربستانی که به دلیل افشاگری هایش از درون هیئت حاکمه عربستان او را از شاهزاده های این کشور می دانند در صفحه تویتر خود نوشت، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در سفر اخیر خود به روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که عربستان خواهان سقوط بشار اسد نیست چرا که به این باور رسیده که بشار اسد بهترین وسیله برای رویارویی با تروریست ها است.

به گزارش وب سایت شبکه خبری الفرات، مجتهد می نویسد، اظهارات محمد بن سلمان دقیقا همان اظهاراتی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در نشست کمپ دیوید با امرای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به آنها گفت.

مجتهد همچنین می نویسد، عربستان تصمیم دارد برای راضی کردن روسیه تولید نفت خود را از 13.5 میلیون بشکه نفت فعلی به 10.5 میلیون بشکه نفت در روز کاهش دهد و در صورتی که ببیند باز هم قیمت نفت پایین نیامد تولید خود را تا 9 میلیون بشکه نفت کاهش خواهد داد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: پاکسازی خانهاحرار الشامجبهه النصرهترکیهعربستانروسیهسوریه


نظر شما :