ایده روسیه برای روش لغو تحریم تسلیحاتی ایران

۱۷ تیر ۱۳۹۴ | ۰۰:۳۰ کد : ۱۹۴۹۶۴۷ سرخط اخبار

درخواست ایران برای برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی ایران، با حمایت روسیه و چین احتمالا با ادبیاتی خاص به توافق هسته ای احتمالی بین ایران و 5+1 اضافه خواهد شد.

به گزارش «تابناک» و به نقل از ال مانیتور، یکی از موضوعات سخت باقی مانده در مذاکرات هسته ای بین ایران و 5+1، مساله تصمیم گیری درباره قطعنامه ای از شورای امنیت است که پیش از این، صادرات سلاح به ایران را ممنوع کرده بود. روسیه خواهان این است که در قطعنامه جدید شورای امنیت که قرار است توافق هسته ای ایران و 5+1 را تائید کند، تحریم تسلیحاتی ایران هم برداشته شود.

یکی از مذاکره کنندگان ایرانی که نخواسته نام وی اعلام شود به ال مانیتور گفته است که موضوع تحریم تسلیحاتی از موضوعات سختی است که مذاکره بر سر آن ادامه دارد و موضع ایران این است که در توافق نهایی یا برجام، نباید تحریم تسلیحاتی وجود داشته باشد.

به نوشته ال مانیتور و به نقل از یک کارشناس مسائل ایران، طرف ایرانی با هوشیاری در تلاش است که خود را از به وسط میدان کشیده شدن بر سر این مساله دور نگاه دارد و در عوض اجازه دهد روسها راهی برای برداشته شدن تحریم ایران در گذر زمان پیدا کنند که از مسیر توافق هسته ای نیز جدا باشد.

به گفته این کارشناس، ایران اکنون قصد ندارد موضوعی را به میان بکشد که در بازی اتهام زنی در صورت نرسیدن به توافق مورد استفاده طرف غربی قرار بگیرد. در عوض ایرانی ها استدلال می کنند که موضوع تحریم تسلیحاتی ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد. با این روش، این موضوع به محل اختلاف روسیه و آمریکا تبدیل خواهد شد. وی ادامه داده است که حل و فصل این موضوع در قالب یک قطعنامه جدید اکنون در دست مذاکره است.

این در حالی است که قرار است روز چهارشنبه هشتم جولای، پوتین و روحانی روسای جمهوری روسیه و ایران در آستانه تعیین تکلیف توافق هسته ای با یکدیگر دیدار داشته باشند. مساله تحریم تسلیحاتی احتمالا در مذاکرات روز دوشنبه ظریف و لاوروف نیز مورد بحث قرار گرفته است.

یک دیپلمات سابق روس به ال مانیتور گفته است که انتظار ندارد روسیه خواهان درخواست برداشته شدن فوری تحریم تسلیحاتی ایران بشود بلکه احتمالا به دنیال تفاهمی جانبی با آمریکا خواهد رفت که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی ایران نیز در قالبی گام به گام برداشته شود.

دیپلمات سابق روس در این باره گفته است: « من هنوز به فرمول جادویی گام به گام پیشنهادی روسیه که تاکنون چندین بار کارآمدی خود را نشان داده، باور دارم.»

به گفته این دیپلمات سابق روس، طرفین احتمالا بر سر راه حلی موقت توافق خواهند کرد که بر اساس آن محدودیت های علیه ایران که به طور مستقیم به موضوع اشاعه هسته ای ربطی ندارد، هم به شکل تدریجی برداشته خواهد شد.

کلید واژه ها: تحریم تسلیحاتی تسلیحاتی ایران


نظر شما :