منافع ایجاب کرده است

همکاری تاکتیکی حماس با داعش در غزه

۲۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۴۹۹۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
از یک سو حماس با شبکه داعش در سینا هماهنگی و همکاری نزدیکی دارد اما از سوی دیگر هم‌زمان از فعالیت‌های شدید خود علیه سلفی‌هایی که تمایل به داعش دارند در داخل نوار غزه نیز به هیچ وجه نکاسته است.
همکاری تاکتیکی حماس با داعش در غزه

دیپلماسی ایرانی: ناظران بر این اعتقادند که تحرکات اخیر جنبش اسلامی فلسطینی حماس در نوار غزه تلاش برای نزدیکی با داعش است تا بتواند مصالح خود را در غزه حفظ کند. در عین حال خود را در سینا نیز در نوعی از حالت هشدار می بیند، برای همین از روی احتیاط نسبت به بسیاری از اتفاقاتی که در سینا رخ می دهد واکنشی از خود نشان نمی دهد و سکوت اختیار کرده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، تحرکات اخیر حماس در هاله ای از ابهام است، از یک سو با بسیاری از تحرکاتی که متهم به انجام آنها در داخل اسرائیل است، فاصله دارد و از سوی دیگر تلاش می کند سیاست متفاوتی را در درون غزه هم از لحاظ میدانی و هم از لحاظ رسانه ای دنبال کند تا تحریک گروه های اسلام گرای خفته در درون نوار غزه را برنیانگیزد.

در همین رابطه آفی یسخاروف در روزنامه صهیونیستی "تامیز اسرائیل" می نویسد: به دور از هیاهوی رسانه ای اسنادی وجود دارد که نشان می دهد شاخه نظامی حماس با شبکه داعش در سینا هماهنگی و همکاری نزدیکی دارد. هم زمان حماس از فعالیت های شدید خود علیه سلفی هایی که تمایل به داعش دارند و می خواهند فعالیت های آن را در داخل نوار غزه دنبال کنند نیز به هیچ وجه نکاسته است.  

در ادامه این گزارش آمده است، حتی در وقتی که شاخه نظامی حماس در حال همکاری با جهادی ها در سینا بود اعضای جنبش حماس در غزه به شدت با دشمنان ایدئولوژیک خود می جنگیدند که در این میان اعضای داعش و طرفداران آنها در راس هستند.

منطقه سینا اهمیتی استراتژیک برای حماس در نوار غزه دارد، همین رویکرد را داعش نیز چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ امنیتی نسبت به این نوار دارد. وجود تونل های متعدد از غزه به سینا و امدادرسانی های تسلیحاتی همیشگی که از این منطقه می شود چه از لحاظ ارسال سلاح، چه از لحاظ ارسال نیروهای آموزش دیده و چه از لحاظ اعزام مشاور این منطقه اهمیت خاصی را برای همه طرف ها به وجود آورده است. این منطقه همچنین می تواند دستاوردهای بسیار موفقی در بخش قاچاق و نقل و انتقال های مخفی دیگر برای طرف های مختلف در بر داشته باشد. برای همین همه طیف ها نگاه ویژه ای به آن می کنند.

با این حال این طور هم نیست که دولت اسلامی و حماس با یکدیگر عقد اخوت بسته باشند. شاخه نظامی حماس در غزه تا کنون بارها با داعش به مشکل برخورده است. وقتی که دولت مصر در سال 2013 اعلام کرد که در محور فیلادلفیا تمامی تونل های موجود میان غزه به سینا را ویران می کند، مشکلات میان داعش با حماس نیز آغاز شدند. اما از آن جا که این مساله به ضرر هر دوی آنها تمام می شود، هر دو مجبور شدند به نوعی به همکاری با یکدیگر رو آورند تا بتوانند اسلحه و عناصر وابسته به خود را به غزه برسانند.

اما بسیاری هم بر این اعتقادند که وجود مصالح مشترک میان دو طرف و تمایل به حفظ و حمایت از راه های قاچاق تنها عامل همکاری این دو با یکدیگر نیست. دلایل دیگری نیز وجود دارد که سبب می شود فرماندهان داعش در سینا روابط خود را با فرماندهان شاخه نظامی جنبش حماس حفظ کنند. از جمله این دلایل نیاز به روابط حسنه و نزدیک با قبایل بدوی دو طرف مرز چه در غزه چه در مصر است. این نیاز زمانی خود را به خوبی نشان داد که افراد شاخه نظامی حماس معروف به کتائب عز الدین القسام کار آموزش و مجهز کردن عناصر وابسته به داعش در غزه و سینا را بر عهده گرفتند.

با این حال بسیاری بر این اعتقادند همکاری حماس با داعش مقطعی است و تنها برای حفظ مصالح و دور کردن فعالیت های ایذایی داعش از نوار غزه و علیه مصالح و منافع حماس است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حماس سینا نوار غزه داعش


( ۶ )

نظر شما :