انتشار ایمیل‌های هک‌شده رئیس سیا درباره ایران

۳۰ مهر ۱۳۹۴ | ۲۱:۵۸ کد : ۱۹۵۳۱۸۰ سرخط اخبار

ویکی لیکس در دور تازه ای از افشاگری، ایمیل های خصوصی جان برنان، رئیس کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را منتشر کرده که طیف گسترده ای از موضوعات در آن منعکس شده، از جمله ایران و روابط سیاسی آمریکا با جمهوری اسلامی.

به گزارش دویچه وله، وب سایت افشاگر ویکی لیکس، روز چهارشنبه (۲۹ مهر، ۲۱ اکتبر) یک روز پس از آن که هکری ناشناس که خود را دانش آموز ۱۳ ساله دبیرستانی معرفی کرده اعلام کرد که ایمیل های خصوصی جان برنان، رئیس سازمان سیا را هک کرده، بخشی از این ایمیل ها را منتشر کرده است.

ایمیل های منتشر شده که در آنها موضوعات مختلفی از جمله "معمای ایران" مطرح شده، ایمیل های خصوصی (غیردولتی و غیررسمی) جان برنان و مربوط به سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ است که او سمتی در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نداشت. به گفته ویکی لیکس آقای برنان از این ایمیل گه گاه برای چند پروژه اطلاعاتی گوناگون استفاده می کرده و در طول این دو سال مشغول کار در کمپانی تحقیقاتی "آنالسیس کورپوریشن" بوده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در واکنش به انتشار ایمیل های خصوصی جان برنان، اعلام کرد: «این حمله ای (سایبری) است که هرکسی را می تواند هدف قرار دهد و چنین اقدامی باید محکوم شود، نه این که مورد تحسین قرار گیرد.» به گفته مقام های این سازمان «هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر محرمانه بودن اسناد منتشر شده نمی توان یافت.»

نگرانی اصلی سازمان سیا از شماره امنیت اجتماعی، شماره پاسپورت و آدرس اعضای خانواده و بستگان جان برنان است که از سوی ویکی لیکس منتشر شده است. بخشی از این اسناد هم دربرگیرنده فرم SF-86 آقای برنان است؛ فرمی که کارمندان دولت آمریکا باید برای دریافت اعتبارنامه امنیتی آن را با ارائه جزئیات پر کنند؛ جزئیاتی کاملا خصوصی از جمله وضعیت سلامت، پیشینه جرایم و مصرف مواد مخدر و روابطش با دولت های خارجی که به کارفرمای دولتی امکان کاوش عمیق در گذشته متقاضیان را می دهد.

گذشته از این ها، ایمیل ها و فایل هایی درباره طرح کنگره برای محدودسازی تکنیک های بازجویی و نکته هایی درباره فعالیت های داخلی محافل امنیتی آمریکا هم توسط ویکی لیکس منتشر شده است.

پیشنهاداتی برای "صفحه شطرنج" روابط ایران و آمریکا

در میان ایمیل هایی که از جان برنان منتشر شده، یادداشتی سه صفحه ای وجود دارد که او در سال ۲۰۰۷ نوشته و حاوی راهکارهای پیشنهادی او پیرامون تعامل با ایران برای رئیس جمهور بعدی (باراک اوباما) است. او در این یادداشت می گوید هرکسی که رئیس جمهور آمریکا شود باید "مذاکره مستقیم با ایران" را در دستور کار قرار دهد و بر گستره گسترده ای از موضوعات متمرکز شود.

او همچنین در این یادداشت از کاخ سفید خواسته است که نماینده ویژه ای را برای رسیدگی به امور ایران منصوب کند. افراد پیشنهادی او برای این ماموریت کالین پاول و مادلین آلبرایت، وزیران پیشین امور خارجه ایالات متحده بوده اند.

جان برنان ۶۰ ساله که از مارس ۲۰۱۳ پس از برکناری ژنرال دیوید پترائوس به ریاست سازمان سیا منصوب شده، پیش از آن از سال ۲۰۰۹ به عنوان دستیار رئیس جمهور اوباما در امور امنیت داخلی و مقابله با تروریسم مشغول به کار بود. او در فاصله ۲۵ ساله سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۵ هم در استخدام سی آی ای بوده است. ویکی لیکس اعلام کرده که در روزهای آتی ایمیل های بیشتری از جان برنان منتشر خواهد کرد.

کلید واژه ها: جان برنان سازمان سیا


نظر شما :