سیاست خارجی دولت جمهوری‌خواه چگونه خواهد بود؟

برنامه نومحافظه‌کاران برای دولت بعدی آمریکا

۲۲ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۷ کد : ۱۹۵۳۳۳۳ آمریکا ترجمه برگزیده
جیم لوب می نویسد: گزارش «انتخاب برای رهبری» چشم‌انداز و پیشنهاداتی را برای این که چگونه قرن بعدی آمریکایی اتفاق بیفتد، ارائه می دهد.»
برنامه نومحافظه‌کاران برای دولت بعدی آمریکا

نویسنده: جیم لوب *

دیپلماسی ایرانی: اکثر تحلیلگران نومحافظه کار امنیت ملی شاید برای اولین بار سیاست خارجی مد نظرشان برای دوره ژانویه 2017 و رئیس جمهور جدید را معرفی کردند. عنوان این گزارش «انتخاب برای رهبری: سیاست خارجی آمریکا برای یک جهان بی نظم» است. اگرچه آنها تصدیق می کنند که «در قدرت آمریکا محدودیت وجود دارد» اما با توجه به کتاب «رو به جلو» نوشته پیتر وهنر، نویسنده سخنرانی های جورج دبلیو بوش، تمام این تحلیلگران معتقدند: «با رهبری درست و اعمال سیاست بجا، ایالات متحده بار دیگر می تواند ضامن نظم و صلح جهانی، قهرمان دفاع از حقوق بشر و چراغ راهنمای رشد اقتصادی و شکوفایی بشر شود. هیچ دلیلی دال بر این که قرن 21 نتواند قرن بعدی آمریکایی باشد، وجود ندارد. "انتخاب برای رهبری" چشم انداز و پیشنهاداتی را برای این که چگونه قرن بعدی آمریکایی اتفاق بیفتد، ارائه می دهد.»

اگر شما احساس می کنید که یک «پروژه قرن جدید آمریکایی» به وجود آمده است، چندان اشتباه نکرده اید، با وجود این که باب کیگن و بیل کریستول که طراحان آن پروژه بودند در لیست طراحان پروژه جدید حضور ندارند. پروژه قرن آمریکایی جدید دارای دو جلد بود، خطرات کنونی و بازسازی قدرت دفاعی آمریکا، این دو قسمت مانیفست فکری نومحافظه کاران برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 را تعیین کرد و این سازمان در آن سال در ابتدا از جان مک کین حمایت کرده بود.

ابتکار جان هی

گزارش جدید محصول موسسه ابتکار جان هی (وزیر خارجه تئودور روزولت) است که بسیاری از مشاوران میت رامنی در زمینه سیاست خارجی را گردهم آورده است. از مدیران این موسسه می توان به الیوت کوهن (یکی از اعضای پروژه قرن جدید آمریکایی)، برایان هوک، مشاور سیاست خارجی رامنی و اریک ادلمن (که در دولت جورج دبلیو بوش به عنوان جانشین داگلاس فیث به عنوان معاون وزیر دفاع منصوب شده بود) اشاره کرد. 200 کارشناس مرتبط با این موسسه هستند و تقریباً به تمام کاندیداهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 مشاوره می دهند.

اعضای این موسسه امیدواریشان به این که کاندیدای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از اعضایشان را به عنوان مسئولین ارشد تصمیم گیر انتخاب خواهد کرد، پنهان نکرده اند. این مسئله مشابه اتفاقی است که برای نویسندگان پروژه قرن جدید آمریکایی یعنی دیک چنی، دونالد رامسفلد، پول ولفوویتز و الیوت آبرامز رخ داد و آنها در دولت جورج دبلیو بوش به مناصب مهم و رده بالایی دست یافتند.

نویسندگان این گزارش معتقد به لزوم رعایت احتیاط درباره اولین اصل سیاست خارجی آمریکا هستند و به این حقیقت واقفند که اقتصاد ایالات متحده دیگر همانند پس از جنگ جهانی دوم، انحصار را در اختیار ندارد. اما آنها همچنان معتقدند که ایالات متحده باید ضامن نظم جهانی باشد.

آنها همچنین آرمان های پکن را غیرقابل قبول می دانند و این مسئله که ظهور چین صلح آمیز خواهد بود را رد می کنند. علاوه بر چین، روسیه، ایران، کره شمالی و بازیگران غیردولتی که مهمترینشان جنبش های جهادی هستند را به عنوان کلیدی ترین تهدیدات می بینند.

برخلاف نظر کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل و اکثریت کارشناسان خلع سلاح، نویسندگان این گزارش معتقدند که «جاه طلبی های هسته ای ایران مسدود نشده است.» و شاید نیاز به لغو توافق هسته ای دولت اوباما باشد.

یک نسل جدید

به غیر از کوهن و آبرامز که در پروژه قبلی هم حضور داشتند، قسمتی از نویسندگان این گزارش از نسل جدید هستند. از مهمترین نویسندگان مشترک دو گزارش می توان به الیوت آبرامز، اشاره کرد که در جلد خطرات کنونی، فصل 16 را که درباره «اسرائیل و فرآیند صلح» بود نوشته است. آبرامز در دولت جورج دبلیو بوش جزء مشاوران ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی بود.

در گزارش ابتکار جان هی، آبرامز ترفیع گرفته و کل فصول مربوط به خاورمیانه را نوشته است و آنچه که بسیار تعجب برانگیز است دیدگاه های وی کاملاً مشابه نظرات بنیامین نتانیاهو درباره چگونگی مقابله با فلسطینی ها و ضرورت شکست دادن جاه طلبی های منطقه ای ایران است.

اگر می خواهید بدانید که دولت جمهوری خواه در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و دولت را از ژانویه 2017 در اختیار بگیرد، چگونه سیاست خارجی ای خواهد داشت، می توانید گزارش انتخاب برای رهبری را مصالعه کنید.

* لوب سابقه 30 سال مسئولیت دفتر خبرگزاری اینترپرس سرویس در واشینگتن را دارد و کارشناس سیاست خارجی ایالات متحده و جنبش نومحافظه کار است.

منبع: لوب لاگ/ مترجم: حسین هوشمند

انتشار اولیه: پنج شنبه 7 آبان 1394 / انتشار مجدد: جمعه 22 آبان 1394

کلید واژه ها: جورج دبلیو بوشاليوت آبرامزآمريكانومحافظه کاران


نظر شما :