انفعال نامزدهای جمهوریخواه درباره ایده‌های دیوانه‌وار

چرا فقط با گفته‌های ترامپ مخالفت کردند؟

اگر یک تروریست جناح راستی که به شدت مسلح شده است هفته آینده وارد یک مسجد یا مرکز اسلامی شود و تا جایی که می‌تواند مردان، زنان و کودکان بی‌گناه را بکشد، هیچ کسی تعجب نخواهد کرد.
چرا فقط با گفته‌های ترامپ مخالفت کردند؟

نویسنده: پل والدمن

دیپلماسی ایرانی: شما ممکن است صحبت های یک سال پیش جب بوش در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان را به یاد داشته باشید که گفته بود کاندیدای جمهوری خواه پیروز در انتخابات مقدماتی باید «به دنبال این باشد که به خاطر پیروزی در انتخابات نهایی اصولش را نقض نکند و حاضر باشد به جای این کار در انتخابات مقدماتی شکست بخورد.» این صحبت بوش مربوط به زمانی بود که وی درباره بحث مهاجرت صحبت می کرد.

در مقطع کنونی کاندیداها با یک پارادوکس روبه رو شده اند و اصولشان در معرض آزمون قرار گرفته است. البته آنها شکست خورده اند. عامل اصلی هم دونالد ترامپ است. کسی که از یک شخصیت خنده دار به فردی مخوف و شیطانی تبدیل شده است. در حالی که بیگانه ستیزی و اظهار تنفر به صورت آشکار، افزایش یافته است، پاسخی که به سرزنش مخالفان می دهد این است: «خب بیشتر از این ادامه نمی دهم.»

ممکن است فکر کنید که من بیانیه های رقبای وی و یا حرف های آنها در محکوم کردن اظهارات زشت اسلام هراسی ترامپ را نادیده گرفتم. اما اگر به دقت اظهارات آنها را بررسی کنید متوجه می شوید آنها بسیار مراقبند تا انتقاد شدیدی از ترامپ انجام ندهند، تا مبادا توهینی به رای دهندگانی که به شدت به وی متمایل شده اند، صورت بگیرد.

اما قبل از هر چیز باید بررسی مختصری در این باره انجام بدهیم. پیشنهاد عوام فریبانه ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود هرگونه مسلمان - چه به عنوان مهاجر، چه تاجر و حتی توریست- به ایالات متحده جدیدترین نمونه از این قبیل اظهارات بوده است. پیشنهاد ترامپ حتی شامل شهروندان آمریکایی که به خارج سفر کرده اند و خواستار بازگشت به کشور هستند هم می شود.

این اظهارات وی پس از آن صورت گرفت که که گفته بود «هزاران و هزاران» نفر از مسلمانان آمریکایی پس از سقوط برج های تجارت جهانی در 11 سپتامبر، جشن گرفتند. ترامپ می خواهد مردم را متقاعد کند که این آمریکایی های مسلمان غیرقابل اعتماد و متهم هستند، و اگر تروریست واقعی نباشند، طرفدار آنها هستند. ترامپ همچنین این مسئله را مطرح کرده است که مساجد باید مورد جاسوسی قرار بگیرند و دولت باید تمام مسلمانان را مورد رصد قرار دهد.

اسلام هراسی ترامپ منحصر به خودش نیست. پس از حملات پاریس تمام کاندیداهای جمهوری خواه مسئله ترس از تروریسم آوارگان سوری را به میان رای دهندگان آوردند. جب بوش و تد کروز هر دو گفته اند که فقط باید آوارگان سوری مسیحی را بپذیریم. بن کارسون گفت یک مسلمان نباید رئیس جمهور شود حتی اگر دینش را هم انکار کند.

رقبای ترامپ چگونه به این جملات نفرت آمیز وی واکنش نشان دادند. تد کروز درباره ممنوعیت ورود مسلمانان به ایالات متحده گفت: «من با این پیشنهاد مخالفم.» جب بوش گفت: «دونالد ترامپ مشاعرش را از دست داده، پیشنهاد وی جدی نیست.» مارکو روبیو گفت: «من با پیشنهاد اخیر دونالد ترامپ مخالفم.» کریس کریستی گفت: «عادت ترامپ به بیانیه های تهاجمی و عجیب و غریب موجب اتحاد آمریکایی ها نمی شود.»

آنچه که ما در این بیانیه ها می بینیم فقط ابراز مخالفت است. هیچ کدام از آنها به این اشاره نکردند که ایده های ترامپ دیوانه وار است. هیچ کدام نگفتند وی آدم متعصبی است. اشاره ای به این نکردند که وی از ادبیات نفرت استفاده کرده و اشاره ای به تاریخ نژادپرستی کرده است و هیچ کدام به طور مستقیم با مسلمانان آمریکا صحبت نکردند.

بنابراین اگر یک تروریست جناح راستی که به شدت مسلح شده است هفته آینده وارد یک مسجد یا مرکز اسلامی شود و تا جایی که می تواند مردان، زنان و کودکان بی گناه را بکشد، هیچ کسی تعجب نخواهد کرد. پس از آن، این متهم باید بنشیند و درباره این بشنود که مسلمانان چگونه طرفدار تروریست ها هستند، چگونه باید مورد نظارت قرار بگیرند، چگونه باید جدا نگه داشته شوند، چگونه باید مورد اتهام، ترس و نفرت قرار بگیرند؟

من نمی دانم که این دوره زشت چه وقت به پایان می رسد، اما می دانم که تاریخ درباره کسانی که این خشونت را به وجود آوردند، قضاوت خواهد کرد. و کسانی که با احتیاط درباره افراد عوام فریبی همچون ترامپ موضع می گیرند تا مبادا به طرفداران وی توهین نکنند، همیشه به بزدلی شناخته خواهند شد.

منبع: ویک/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: ترامپ اسلام هراسی جمهوری خواهان آمریکا انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتخابات 2016


نظر شما :