پوتین خواستار آتش‌بس فوری در قره باغ شد

۱۴ فروردین ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۱ کد : ۱۹۵۷۶۹۸ سرخط اخبار

سخنگوی کرملین می گوید رئیس جمهوری این کشور توقف فوری تبادل آتش در منطقه مرزی قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان را خواستار است.

به گزارش فارس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز شنبه خواستار آتش بس فوری در منطقه قره باغ شد. 

به گفته دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، پوتین از ارمنستان و آذربایجان می خواهد که به تبادل آتش در قره باغ پایان دهند. 

منطقه مورد مناقشه قره باغ دیروز بار دیگر به صحنه درگیری نظامی بین آذربایجان و ارمنستان بدل شد.

شبه نظامیان موسوم به «ناگورنی» امروز اعلام کردند که یک فروند بالگرد Mi-24 ارتش آذربایجان را ساقط کرده اند. منابع خبری وابسته به ارمنستان هم مدعی شده اند که حملات آذربایجان به کشته شدن یک کودک 12 ساله منجر شده است. آذربایجان این ادعاها را رد کرده است. 

ارمنستان هم اعلام کرده است که طرف آذری با استفاده از تانک، جنگنده و بالگرد اقدام به حمله به مرز این کشور کرده است. 

ارمنستان و آذربایجان که هر دو از جمهوری های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی هستند، چند دهه است که بر سر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند و مرز دو کشور در این منطقه سال هاست که وضعیت جنگی را شاهد است.

منطقه قره باغ که در مرز این دو کشور واقع شده، اکثریتی ارمنی دارد اما از زمان شوروی سابق تحت کنترل آذربایجان بوده است. منطقه قره باغ در سال 1991 اعلام استقلال کرد، اما این اقدام به شکل گیری جنگی سه ساله منجر شد. هرچند با مداخله روسیه این جنگ به یک آتش بس منتهی شد، اما درگیری هرگز به معنای واقعی متوقف نشده و طرفین هراز چند گاهی وارد درگیری های مقطعی نظامی می شوند. 

ارمنستان از متحدان روسیه به شمار می آید و در مقابل آذربایجان از کشورهای نزدیک به ترکیه است.

مسکو و آنکارا از اواخر سال گذشته در پی حمله ترک ها به یک جنگنده روس در آسمان سوریه روابط تنش آلودی داشته اند و رابطه دیپلماتیک بین آن ها به پائین ترین سطح رسیده است.

کلید واژه ها: قره باغ ارمنستان


نظر شما :