بی‌اطلاعی از تحریم‌های لغو شده علیه ایران

آیا اوباما کنگره را فریب داده است؟

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۵۸۴۷۱ اخبار اصلی پرونده هسته ای
برخی از اعضای کنگره آمریکا دولت را متهم به فریب کنگره کرده و مدعی‌اند که دولت اوباما آنها را در مورد کم و کیف تحریم‌هایی که به موجب توافق هسته‌ای با ایران لغو یا تعلیق می‌شود، فریب داده است.
آیا اوباما کنگره را فریب داده است؟

نویسنده: آدام کردو

دیپلماسی ایرانی: برخی از اعضای کنگره آمریکا دولت را متهم به فریب کنگره کرده و مدعی اند که دولت اوباما آنها را در مورد کم و کیف تحریم هایی که به موجب توافق هسته ای با ایران لغو یا تعلیق می شود، فریب داده است.

جان کری هفته گذشته در اظهاراتی مدعی شد که ایران تا کنون تنها به 3 میلیارد دلار از دارایی های خود به موجب رفع تحریم ها دسترسی پیدا کرده است. این مبلغ به مراتب از 100 میلیارد دلاری که مقامات دولت، پیشتر اعلام کرده بودند که ایران بدان دسترسی پیدا خواهد کرد کمتر است و همچنین با اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر در اختیار گرفتن کنترل 100 میلیارد دلار از دارایی ها خود نیز تعارض دارد.

این اظهارات از سوی جان کری در حالی مطرح شد که اعضای کنگره جان کری را به مذاکره بیشتر با ظریف برای ارائه امتیازات گسترده تر به ایران متهم می کردند.  منابع کنگره معتقدند که سخنان کری در مورد کم و کیف لغو تحریم ها می تواند جزئی از همکاری های پنهان وی برای لغو بیشتر تحریم های ایران باشد.

اعضای کنگره نگران هستند که این منابع مالی از سوی ایران برای تامین وجوه اقدامات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد. تلاش های کنگره در مورد تشخیص منبع ادعای جان کری بی نتیجه مانده است. وزارت خارجه همچنین از پاسخگویی به این سوال که تخمین تقریبی آنها از میزان دارایی هایی که ایران بدست می آورد نیز اجتناب کرده است.

کری در سخنان خود در جمع حامیان گروه «جی استریت» ( گروهی حامی اسرائیل) گفت: « آیا بحث ها در مورد میزان پولی که ایران به موجب توافق هسته ای دریافت خواهد کرد را به یاد می آورید؟ بعضا شنیده می شود که بعضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به اشتباه سخن از 155 میلیارد دلار به میان می آورد. اما هرگز این طور نبوده است. برخی دیگر فکر می کنند این مبلغ 100 میلیارد دلار است، چرا که میزان دارایی های بلوکه شده ایران از قرار معلوم 100میلیارد دلار اعلام شده بود. ما با محاسبه دقیق این مبلغ را 55 میلیارد دلار تخمین زدیم و تاکنون که من اینجا ایستاده ام، ایران تنها 3 میلیارد دلار به دست آورده است. بنابراین آنچه ما به مردم گفتیم، حقیقت داشت.»

وزارت خارجه جزئیات لازم را در مورد منبع اطلاعات جان کری افشا نکرده و همین موضوع اتهامات در مورد پنهان کردن جزئیات مربوط به آزادسازی دارایی های ایران را بیشتر می کند. وزارت خارجه خطاب به اعضای معترض کنگره اعلام کرده است که نهایت عایدی ایران 50 میلیارد دلار خواهد بود.

سناتور مارک کرک با انتقاد از دولت اوباما مدعی است که دولت از ایران نمی خواهد که در مورد آزمایش های موشکی خود پاسخگو باشد و هم اکنون نیز امتیازاتی که دارد به ایران واگذار می کند را پنهان می کند. سناتور مایک پومپئو هم از اقدامات دولت برای جلوگیری از مشخص کردن میزان دقیق دارایی هایی که به دست ایران می رسد، انتقاد کرده است.

به گفته پومپئو : «چه ایران آن طور که جان کری ادعا می کند تنها 3 میلیارد دلار از دارایی های خود را بدست آورده باشد و چه آن طور که گفته می شود به 150 میلیارد دلار دسترسی پیدا کرده باشد، در هر صورت این مبلغ برای کشوری که حامی تروریسم است زیاد است. »

بررسی های انجام شده از سوی دفتر تحقیق و پژوهش کنگره مدعی است که ایران میلیاردها دلار به نیروهایی که تروریست خوانده می شوند، کمک می کند. تخمین زده شده است که بودجه دفاعی سالانه ایران بین 14 تا 30 میلیارد دلار باشد که بخش گسترده ای از آن به جنگجویان خارجی تعلق می گیرد.

منبع: فری بیکن / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی / 25

کلید واژه ها: جان کری توافق هسته ای کنگره لغو تحریم ها


نظر شما :