تأثیر نوسان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر برجام

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۰ کد : ۱۹۶۰۵۲۵ سرخط اخبار

یک وبگاه آمریکایی نوشت: با توجه به نوسان های ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا،ممکن است توافق هسته ای با قدرت های جهانی در خطر سقوط قرار گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، لوبلاگ در گزارشی تحلیلی پیرامون «تصمیم جنجال برانگیز مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی» نوشت: ایران باید به عنوان یک رویداد خوش خیم نگران این اتفاق باشد. عدم اطمینان و آشفتگی که اینک گریبانگیر اروپا شده شاید تاثیر شگرفی بر اجرای برجام گذارد. در حالی که ایران در حال ورود مجدد به جامعه جهانی بوده و تاکید و تمرکز بر هماهنگی مرکزی با اتحادیه اروپا دارد، رویداد هفته گذشته در انگلستان موجب انحراف و از بین رفتن ظرفیت های سیاسی و اقتصادی می شود.
 
لوبلاگ با اشاره به فرسوده شدن ابزارهای اقتصادی مورد نیاز ایران در دوره پسابرجام نوشت: هیچ نهاد هماهنگ کننده توافق ایران خارج از چارچوب اتحادیه اروپا وجود ندارد. نقش مرکزی اروپا در برجام، مرتبط با منافع سیاست خارجی انگلیس، فرانسه، آلمان و توانایی اجرای برجام و اجماع با آمریکا، روسیه و چین بوده و اجماع تعهد در مسیر اجرای رفع تحریم ها از جمله مهمترین بخش های این توافق از منظر ایرانیان بود. بنابراین اگر ایران رونق اقتصادی مورد نظر را شاهد نباشد، این توافق در معرض خطر سقوط خواهد افتاد.

لوبلاگ در ادامه نوشت: به طور دردسر سازی رای دادن به خروج از اتحادیه اروپا اثر منفی بر توانایی انگلیس و اروپا در ارائه مزیت های اقتصادی به ایران دارد. در این بین پیش تر بانک های اروپایی نگران گرفتار شدن در تحریم های ثانویه آمریکا بر ایران بودند و این موضوع باعت تردید آن ها از تعامل با ایران می شد. اکثر سرمایه گذاران در قرار دادن سرمایه های خود در ایران قبل از این همه پرسی مردد بودند اما اینک حتی شک و  تردید شان بیشتر نیز خواهد شد. طرح خروج از اتحادیه اروپا تاثیر نزولی بر بازار نوظهوری چون ایران دارد. اگر این نوسان ها تداوم یابند، بازار لرزان نوظهور ایران کمتر فرصتی جالب برای سرمایه داران خواهد بود.

 در ادامه این مطلب با اشاره به درهم ریختگی کابینه «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در جریان ترکش های ناشی از رای به خروج از اتحادیه اروپا  و تلاش نه چندان در مسیر تجارت با ایران در دو سال گذشته آمده است:  با این وضعیت مدیران عامل شرکت های مهم انگلیسی و اروپایی با چالش لجستیکی و تدارکاتی مواجه می شوند و نیاز خواهند داشت توجه خود را معطوف به برنامه های بعد از رای  خروج از اتحادیه نمایند. اینک آن ها کمتر می توانند منابعی را برای توسعه فرصت ها در ایران به ویژه در سطوح بالای مورد نیاز اختصاص دهند. در واقع ایران اولویت برنامه اقتصادی دوره بعد از خروج از اتحادیه اروپای انگلیس نخواهد بود.

در خاتمه این گزارش با اشاره به تغییر طرز تفکر به تبع رای مردم انگلیس در خروج از اتحادیه اروپا آمده است: وقتی که توافق ایران اعلام شد، به نظر رسید که این امر نمونه یک پیروزی بزرگ در همکاری و چشم انداز منافع هفت کشور مختلف به عنوان نمایندگان جامعه جهانی بود که سرانجام منجر به شکل گیری یک توافق مستحکم شد. اما در بسیاری از جهات، رای گیری در انگلستان و نتیجه آن رد نوع سیاستی بود که توافق با ایران را به ارمغان آورد. در حالی که ایران در حال بازگشت به جامعه بین الملل است اما با سقوط بالقوه اتحادیه اروپا، به نظر می رسد در این جامعه کمتر مورد استقبال قرار گیرد.

همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا پنج شنبه گذشته برگزار شد و در پایان شمارش آرا، مشخص شد 52% رای دهندگان به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رای داده اند.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا خروج از اتحادیه خروج از اتحادیه اروپا انگلستان


نظر شما :