حقایقی از زبان کلینتون که به دل مردم نشست

هیلاری امیدوار، ترامپ ناامید

نویسنده خبر: حسین هوشمند
60 درصد از بینندگان گفته اند پس از سخنرانی کلینتون متقاعد شده اند که به وی رای بدهند. 6 درصد گفته اند که احتمال رای دادنشان به وی کمتر شد و 33 درصد گفته اند تاثیری نداشته است.
هیلاری امیدوار، ترامپ ناامید

دیپلماسی ایرانی: کنوانسیون ملی دموکرات ها در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه در شهر فیلادلفیا، پنسیلوانیا برگزار شد. در این کنوانسیون، دموکرات ها، هیلاری کلینتون را به طور رسمی به عنوان کاندیدای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 انتخاب کردند. تیم کین هم به عنوان معاون وی در جریان انتخابات فعالیت خواهد کرد.

کنوانسیون دموکرات ها در حالی برگزار شد که دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه در نظرسنجی ها بیش از پیش به کلینتون نزدیک شده بود و توانسته بود با استفاده از فرصت برگزاری کنوانسیون جمهوری خواهان در برخی از نظرسنجی ها از رقیب دموکرات خود پیشی بگیرد.

برتری دموکرات ها

در این فضا دموکرات ها توانستند به خوبی کنوانسیون ملی خود را برگزار کنند تا بار دیگر توجه ها را به سمت خودشان جلب کنند. برگزاری بهتر کنوانسیون توسط دموکرات ها توانست آنها را در موقعیت بهتری قرار دهد.

دموکرات ها عملکرد بهتری در مقایسه با جمهوری خواهان داشتند. این مسئله به وضوح خودش را در شب های مختلف کنوانسیون نشان داد. این برتری شامل تعداد افراد حاضر در کنوانسیون، انرژی حضار، توانمندی سخنرانان، حضور افراد مشهور و مضامین سخنرانی می شود.

البته همانند کنوانسیون پرحاشیه جمهوری خواهان که شامل تقلید سخنرانی ملانیا ترامپ از سخنرانی میشل اوباما در سال 2008 بود و یا عدم حمایت سناتور تد کروز از ترامپ که موجب هو شدن وی شد، کنوانسیون دموکرات ها هم دارای حواشی بود. طرفداران پروپاقرص برنی سندرز در داخل صحن کنوانسیون و خارج از آن دست به اعتراض زدند، آنها با سکوت، اعتراض خود را به پیروزی کلینتون در جریان انتخابات مقدماتی نشان دادند.

با این حال دموکرات ها بیشترین تلاش را برای متحد کردن حزب از خودشان نشان دادند. برخلاف جمهوری خواهان، سندرز رقیب کلینتون به شدت از وی حمایت کرد و علاوه بر وی باراک اوباما، جو بایدن، بیل کلینتون، الیزابت وارن، میشل اوباما به طور کامل هیلاری از هیلاری تعریف و تمجید کردند.

براساس نظرسنجی سی ان ان، بینندگان سخنرانی نامزدهای دو حزب در کنوانسیون، کلینتون را ترجیح می دهند. 71 درصد از بینندگان سی ان ان واکنش بسیار مثبتی به سخنرانی کلینتون داشتند، این در حالی است که 57 درصد از آنها واکنش مثبتی به سخنرانی ترامپ داشتند.

60 درصد از بینندگان گفته اند پس از سخنرانی کلینتون متقاعد شده اند که به وی رای بدهند. 6 درصد گفته اند که احتمال رای دادنشان به وی کمتر شد و 33 درصد گفته اند تاثیری نداشته است. 82 درصد از بینندگان گفته اند سیاست های کلینتون کشور را در مسیر درستی قرار می دهد.

حقایقی که گفته شد

سخنان کلینتون در نقطه مقابل سخنان ترامپ در کنوانسیون بود. نیویورک تایمز با بررسی سخنرانی کلینتون در کنوانسیون ملی به صحت و سقم سخنان وی پرداخته است.

ادعا: کلینتون: «کودکانی همانند رایان موجب شدند تا ما متوجه شکست طرح سراسری بیمه درمانی شویم، پس از آن بود که من با رهبران دو حزب بر سر برنامه سراسری بیمه کودکان که موجب پوشش هشت میلیون کودک در کشور ما شد، همکاری کردم.»

واقعیت: این درست است. کلینتون در آن زمان بر روی این برنامه وقت گذاشت و این برنامه هم اکنون براساس گزارش سازمان مدیکید، 8.1 میلیون کودک را تحت پوشش قرار داده است.

ادعا: کلینتون: «اقتصاد ما از زمان حکومت آنها بسیار قوی تر شده است. نزدیک به 15 میلیون شغل در بخش خصوصی ایجاد شده است.»

واقعیت: درست است. از اوایل سال 2010 که از دست رفتن مشاغل متوقف شده است، 14.8 میلیون شغل در بخش خصوصی ایجاد شده است که این میزان بیشترین حد ایجاد شغل در بخش خصوصی در تاریخ اقتصاد آمریکا است.

ادعا: کلینتون: «هم اکنون 20 میلیون آمریکایی به دارندگان بیمه درمانی اضافه شده اند.»

واقعیت: به شدت درست است. براساس گزارش وزارت بهداشت، از سال 2010 تا اوایل سال 2016 که قانون بیمه درمانی اوباما اجرایی شده است، 20 میلیون آمریکایی به دارندگان بیمه درمانی اضافه شده اند.

ادعا: کلینتون: «هم اکنون صنعت اتومبیل سازی بهترین سال خودش را سپری می کند.»

واقعیت: به شدت درست است. فروش اتومبیل در ایالات متحده در سال 2015 به رکورد جدیدی دست یافت و حدود 17.4 میلیون دستگاه فروخته شد. این میزان فروش رشدی 5.8 درصدی در مقایسه با سال 2014 داشته است.

ادعا: کلینتون: «در آتلانتیک سیتی، در 60 مایلی اینجا، شما می توانید پیمانکاران و صاحبان مشاغل کوچکی را مشاهده کنید که به خاطر عدم پرداخت دستمزد از سوی ترامپ همه چیزشان را از دست داده اند.»

واقعیت: درست است. در چندین گزارش که از سوی رسانه ها منتشر شده است، برخی از فعالان اقتصادی آتلانتیک گفته اند ترامپ پول تولیدات آنها را پرداخت نکرده است.

ادعا: کلینتون: «لباس های ترامپ در مکزیک تولید می شود نه در میشیگان، مبلمان ترامپ در ترکیه ساخته می شود نه در اوهایو. قاب های عکس ترامپ در هند تولید می شود نه در ویسکانسین.»

واقعیت: درست است. لباس های برند ترامپ در کشورهایی همچون مکزیک، بنگلادش و چین تولید می شود. البته برخی از محصولات برند ترامپ در آمریکا تولید شده است اما اتحادیه لباس و کفش در گزارشی که سال 2014 منتشر کرده گفته است 97 درصد لباس ها و 98 درصد کفش های این برند از خارج از کشور وارد شده است. برخی از مبلمان ترامپ هم در ترکیه ساخته شده است.

آینده ای بهتر در مقابل روزهای تاریک

مقایسه سخنرانی کلینتون و ترامپ نشان می دهد که لحن این دو به شدت در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارد. کلینتون در سخنرانی اش چهره ای روشن و آینده ای بهتر از آمریکا را نشان می دهد ولی ترامپ تصویری تیره و تار از آمریکا را نشان داد.

لحن سخنرانی ترامپ ترسناک بود و بر آمار و ارقامی تکیه می کرد که جرایم و خشونت را بالا نشان دهد. در مقابل کلینتون در سخنرانی اش به شجاعت و اهداف مشترک آمریکایی ها اشاره کرد.

ترامپ: «کنوانسیون ما در موقعی برگزار می شود که کشور با بحران روبرو است. حملات به پلیس و تروریسم در شهرهای ما، زندگی روزمره ما را تهدید می کند.»

کلینتون: «ما پویاترین و متمایز ترین مردم جهان را داریم. ما متفاوت ترین جوانان را که تا حالا داشته ایم، هم اکنون داریم.»

ترامپ: «امنیت آمریکا کمتر شده است. آمریکا کشوری است که بیشترین مالیات ها را می گیرد. الان زمان این است که به جهان نشان دهیم آمریکای بزرگتر، بهتر و قدتمندتر از هر زمانی بازگشته است. ما باید به جهان نشان دهیم که آمریکا همچنان آزاد، مستقل و قدرتمند است.»

کلینتون: «آمریکا بزرگ است چون خوب است. آمریکا به خاطر رهبری رئیس جمهور اوباما قدرتمندتر شده است.»

با پایان یافتن کنوانسیون ملی دو حزب و مشخص شدن کاندیدای نهایی و معاونین دو حزب، در سه ماه پیش رو، رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد فاز نهایی و حساس خود خواهد شد، نظرسنجی ها هم حکایت از رقابت نزدیک و شانه به شانه کلینتون و ترامپ دارد.

حسین هوشمند

نویسنده خبر

عضو هيئت تحريريه ديپلماسي ايراني

hossein. houshmand@gmail.com

 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سخنرانی کلینتون دونالد ترامپ هیلاری کلینتون کنوانسیون ملی دموکرات ها انتخابات آمریکا انتخابات 2016


نظر شما :