امضای یادداشت تفاهم همکاری بین بانک‌های مرکزی ایران و ونزوئلا

۰۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۳:۲۵ کد : ۱۹۶۲۶۴۱ سرخط اخبار

ظریف گفت: ارتباط مستحکم سیاسی و همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا، می تواند راهبردی تر و جدی تر از گذشته پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف شنبه عصر به وقت محلی در نشست اقتصادی و تجاری ایران و ونزوئلا، ضمن سپاسگزاری از دولت و مردم کشور دوست و برادر جمهوری بولیواری ونزوئلا برای مهمان نوازی گرم و صمیمانه مردم و دولت این کشور از هیات ایرانی، گفت: دولت و ملت ایران به روابط خوب و مستحکم خود با ونزوئلا به عنوان کشور مقاومی که یادگار فرمانده چاوز و سیاست های انقلابی مبارز و استقلال طلبانه ایشان هستند و در برابر فشارهای خارجی مقاومت کردند و خاطره خوبی از همبستگی بین دو ملت مقاوم ایران و ونزوئلا را به یادگار گذاشتند، ادامه می دهند. 

وی افزود: ایران و ونزوئلا روابط بسیار گرم و صمیمانه ای دارند که از سیاست های استقلال طلبانه و مقاومت مردم دو کشور نشأت گرفته است. این ارتباط گسترده و مستحکم سیاسی دو کشور با همکاری های اقتصادی که در سالیان گذشته بین ایران و ونزوئلا  شکل گرفته می تواند عمیق تر، راهبردی تر و جدی تر از گذشته پیگیری شود. 

وزیر امور خارجه ایران خطاب به همتای خود و معاون رییس جمهور ونزوئلا گفت: بسیار برای ما باعث خوشبختی است که در جمع کنونی، وزیران مهم دولت دوست را می بینیم که نشانگر علاقه و اهمیتی است که دولت ونزوئلا و آقای مادورو برای روابط دو کشور قائل است. 

وی افزود: در طرف ما مسوولان مختلف دولتی و بخش خصوصی برای تقویت روابط با آمریکای لاتین به ویژه کشورهای مترقی و صلح خواه این قاره حضور دارند.  

رییس دستگاه دیپلماسی گفت: در بخش دولتی نمایندگان عالی رتبه ای از بانک مرکزی، صندوق ضمانت صادرات، کشتیرانی جمهوری اسلامی، مسوولان علمی و فن آوری ریاست جمهوری، مسوولان بخش کشاورزی دولتی، مسوولان شرکت های تولید انرژی دولتی، مسوولان عالی رتبه وزارت نفت ایران و سایر نمایندگان دستگاه های دولتی در هیات ایرانی حضور دارند که این آمادگی را دارند با همتایان ونزوئلایی برای گسترده تر کردن روابط و بخصوص حمایت از فعالیت های بخش خصوصی در حوزه بانک، حمل و نقل و ضمانت صادرات همکاری کنند. 

ظریف ادامه داد: در بخش خصوصی نمایندگان شرکت های بزرگ ایرانی که برخی از آن ها مثل شرکت کیسون سابقه همکاری خوب و صمیمانه با ونزوئلا داشتند و خاطرات بسیار خوبی از دوران فرمانده چاوز و دوران کنونی در ساخت و ساز در ونزوئلا دارند، تا شرکت های دیگر بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی، شرکت های دانش بنیان در حوزه های فن آوری، زیست محیطی، صنایع دارویی، صنایع غذایی، شرکت هایی که در گذشته در صنایع شیر ونزوئلا حضور داشتند، سایر شرکت هایی که قبلا اینجا حضور داشتند یا شرکت هایی که الان هستند و می خواهند در آینده در پیشرفت و توسعه ونزوئلا حضور داشته باشند، امروز در جمع دوستان ایرانی شما در این جلسه حضور دارند. 

وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم که امروز با توافقی که بین دو بانک مرکزی ایران و ونزوئلا در حضور ریاست جمهوری ونزوئلا صورت می گیرد، زمینه برای همکاری ها بهتر شود و با جلساتی که دوستان ما امروز برگزار خواهند کرد، راه های همکاری و مشارکت در توسعه متقابل دو کشور گسترده تر شود و تصمیم های خوبی در این زمینه اتخاذ کنند.

دلسی رودریگز، وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در سخنانی در نشست مشترک اقتصادی و تجاری ایران و ونزوئلا ضمن خیرمقدم به وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه، با اشاره به هیات بلندپایه همراه ظریف آن را بیانگر روابط راهبردی ایران با منطقه آمریکای لاتین و ونزوئلا برشمرد.  

وی خطاب به ظریف با بیان این که سفر دوره یی بسیار فشرده ای داشتید، گفت: کشور ما خانه شماست و شما در خانه خود هستید.

رودریگز اضافه کرد: فرمانده چاوز، بنیانگذار روابط با ایران بود و هم اکنون این روابط با ایران برقرار است و مادورو فرزند چاوز هم به این روابط ادامه می دهد. 

او افزود: قرار است در قالب میزهای کاری جلساتی بین هیات های دو طرف براساس منافع متقابل و اصول اساسی در چارچوب قوانین بین الملل برگزار شود. 

وزیر امور خارجه ونزوئلا با بیان این که ایران و ونزوئلا عضو اوپک و جنبش غیرمتعهدها هستند و دارای نگرش های مشترک در مسائل راهبردی هستند، خاطرنشان کرد: ما در پی تقویت روابط و همبستگی دو کشور بوده و هستیم. 

رودریگز با اشاره به نشست بین تجار دو کشور گفت: امیدواریم به زودی شاهد امضای اسناد بین دو کشور باشیم. 

معاون رییس جمهور ونزوئلا در امور اقتصادی نیز در این نشست خطاب به ظریف گفت: به شما در سرزمین سیمون بولیوار و چاوز خوشامد می گوییم.  

وی افزود: تاکنون در زمینه ساخت مسکن، کارخانه ها، صنایع کشاورزی، لبنیات و انرژی و هم چنین در بخش مالی همکاری داشتیم و آماده ایم برنامه مشترک کاری را بررسی کنیم.

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین بانک های مرکزی ایران و ونزوئلا 

یادداشت تفاهم همکاری بین بانک های مرکزی ایران و ونزوئلا با حضور مادورو، رییس جمهور ونزوئلا و ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان بین یعقوبی، مدیر امور بین الملل بانک مرکزی و طرف ونزوئلایی در کاراکاس امضا شد.

وزیر امور خارجه کشور مان و هیات همراه صبح یک شنبه به وقت محلی، کاراکاس را به مقصد تهران ترک خواهند کرد.

کلید واژه ها: و ونزوئلا ایران و ونزوئلا چاوز مسوولان


نظر شما :