خطوط دفاعی اولیه داعش در اطراف موصل درهم شکست

۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۹۶۳۸۸۷ سرخط اخبار
با گذشت چند ساعت از آغاز عملیات گسترده زمینی در عراق برای بازپس گیری شهر موصل و مناطق اطراف آن، خطوط دفاعی اولیه تروریست ها در اطراف موصل به ویژه در مناطق شمالی در هم شکسته و نیروهای عراقی توانسته اند به پیشروی های چشمگیر دست یابند.
 
به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، عمده پیشروی ها به سمت شهر بعشیقه و مناطق اطراف خازر است که توسط پیشمرگ های کرد در شمال و شمال شرق موصل در حال انجام است. پیشمرگ ها می گویند با مقاومت سرسختانه داعش مواجه هستند و توانسته اند ده ها حمله داعش با خودروهای بمب گذاری شده را در محورهای مختلف بی اثر کنند.
 
همزمان نیروهای آمریکایی نیز از پایگاه هوایی قیاره، در جنوب موصل با موشک های هوشمند مواضع داعش را زیر آتش گرفته اند. حملات موشکی آمریکا به مواضع داعش در موصل همزمان با حملات جنگنده های ائتلاف تحت امر آین کشور و گلوله باران توپخانه ای داعش در موصل و اطراف آن است.
 
نیروهای دولتی عراق نیز در محورهای جنوبی با پشتیبانی هوایی ائتلاف آمریکا و جنگنده های نیروی هوایی عراق پیشروی به سوی شهر موصل را آغاز کرده اند. پیش بینی می شود عملیات آزادسازی موصل که بامداد امروز (دوشنبه) با دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق آغاز شده صدها هزار آواره و بی خانمان بر جای بگذارد و همین امر نگرانی های زیادی را در سطح داخلی و بین المللی ایجاد کرده است.
 
در عملیات آزادسازی شهر موصل نیروهایی از ارتش عراق، یگان مبارزه با تروریسم ارتش، پلیس فدرال و تیپ واکنش سریع این کشور هسته اصلی نیروها را تشکیل می دهند و نیروهای شیعه مردمی "حشد شعبی"، نیروهای سنی "حشد وطنی"، پیشمرگ های کرد و شبه نظامیان محلی نیز در این عملیات در کنار نیروهای دولتی عراق بخشی از بار جنگ را بر دوش خواهند کشید. گرچه بنابر تاکید مسئولان عراقی تنها نیروهای رسمی دولتی وارد شهر خواهند شد.
 
عملیات زمینی هم اکنون از چهار محور در اطراف موصل در جریان است. دو محور شمالی یعنی محورهای تلعفر و دشت نینوا توسط نیروهای پیشمرگ انجام می شود. محور جنوبی از سمت پایگاه قیاره توسط ارتش و پلیس فدرال عراق در دست اجراست و محور چهارم که محور غربی است توسط پیشمرگ ها و ارتش عراق اداره می شود و هدف از آن جلوگیری از فرار عناصر داعش به داخل سوریه اعلام شده است.
 
فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق که نیروهای تحت امرش مشارکتی فعال ئدر این جنگ دارند، پیش بینی کرده که عملیات برای آزادسازی شهر دو میلیون نفری موصل دست کم چند هفته به طول بینجامد.
 
او گفت که آمریکا در حملات هوایی، توپخانه ای و موشکی به مواضع داعش و دادن اطلاعات به نیروهای عراقی مشارکت مستقیم دارد و در کنار آن کارشناسان نظامی و نیروهای آمریکایی در این جنگ در کنار عراقی ها در محورهای درگیری حضور دارند.
 

کلید واژه ها: پیشمرگ


نظر شما :