ماتیس در بغداد به عبادی اطمینان داد

تلاش‌های تازه امریکا برای دور کردن عراق از ایران

۰۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۷۲۹۷ اخبار اصلی خاورمیانه
رف‌های عراقی می‌گویند که لحن متیس حاکی از تلاش‌های نرم دیپلماتیک او با هدف حمایت از عبادی و ترغیب او برای قطع ارتباطات یا دوری از تهران است.
تلاش‌های تازه امریکا برای دور کردن عراق از ایران

دیپلماسی ایرانی: جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در حالی وارد بغداد، پایتخت عراق شد که لحنی متفاوت از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تازه کار امریکا داشت. وی در سخنانش با دقت بسیار کلماتی را انتخاب کرد که بتواند در نزد طرف عراقی اطمینان ایجاد کند. از جمله در اولین صحبت خود گفت که ما به هدف گرفتن نفت عراق به این کشور نیامده ایم. اظهاراتی که آشکارا در تلاش برای آرام کردن عراقی هاست که از حرف های ترامپ در این رابطه عصبانی هستند. ترامپ در مصاحبه ای گفته بود می بایست بعد از حمله به عراق در سال 2003 نفت عراق را می گرفتیم و در برابر نفوذ ایران در این کشور می ایستادیم. علاوه بر آن وزیر دفاع امریکا تلاش می کرد اظهاراتی بیان کند که به نوعی به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نسبت به سیاست های دولت جدید امریکا اطمینان دهد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، طرف های عراقی می گویند که لحن متیس حاکی از تلاش های نرم دیپلماتیک او با هدف حمایت از عبادی و ترغیب او برای قطع ارتباطات یا دوری از تهران است. آنها می گویند که واشنگتن در حال تدارک طراحی است که عراق را از تسلط ایران خارج کند، البته در این میان تلاش می کنند از تاثیرات اظهارات جنجالی ترامپ نیز بکاهند.

یک منبع آگاه به روزنامه العرب، چاپ لندن گفت که پرونده عراق از دفتر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری دوران باراک اوباما که مسئول پرونده عراق شده بود به وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ، جیمز متیس انتقال یافته است، او نیز اولویت را در عراق جنگ با داعش تعریف کرده و به خصوص بر برتری نقش نیروهای ویژه امریکایی در این کشور بر نقش نیروهای داوطلب مردمی (حشد الشعبی) طرفدار ایران تاکید دارد.  

چندی پیش حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تلفنی گفت وگو کرد. این گفت وگو بعد از فرمان ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع عراقی در کنار شش کشور دیگر به عراق انجام شد. بسیاری بر این اعتقادند که دولت ترامپ تلاش می کند حمایت خود را از دولت عبادی افزایش دهد و این حمایت را علنا بیان کند و در عین حال از چهره هایی استفاده کند که بر دوری از ایران تاکید دارند. آنها می خواهند در این چارچوب از چهره های شیعی، سنی و کرد استفاده کنند.

سفر متیس به عراق یک روز بعد از اعلام آغاز حمله زمینی به داعش در غرب موصل توسط حیدر العبادی انجام شده است. متیس در بغداد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که «جنگ علیه شبکه داعش طولانی خواهد بود.» وی درباره سفرش به بغداد نیز گفت که هدف از این سفر بررسی عملکرد جنگ با داعش در موصل است. وی بعید ندانست که در بررسی های جدید استراتژی جنگی امریکا نیروهای نظامی بیشتری به عراق و سوریه فرستاده شوند. در حال حاضر نیروهای امریکایی مستقر در عراق که به ارتش این کشور برای جنگ با داعش مشاوره نظامی می دهند و نیروهای عراقی را آموزش می دهند، در حدود شش هزار نفر است. کارشناسان می گویند که وزارت دفاع امریکا بر انتخاب های دیگر مثل افزدون تعداد بالگردهای هجومی و حملات هوایی و استفاده از توپ خانه نیز تمرکز دارد.

مارتین چوف، تحلیلگر انگلیسی متخصص در امور عراق در این باره می گوید: «در جنگ موصل نیاز مبرمی به توجه نیروهای عراقی به چگونگی تعامل با آوارگانی که تعدادشان به صدها هزار نفر می رسد، وجود دارد. این مساله فشارهای بسیاری را به ارتش عراق وارد می کند که نیاز به ایجاد شبکه ای گسترده برای کمک رسانی را لازم می کند.»

وی همچنین می گوید: «نیروهای عراقی از این نگران هستند که داعش از هواپیماهای بدون سرنشین و خودروهای بمب گذاری شده و مین گذاری خانه ها برای رویارویی با ارتش عراق استفاده کند.»

چوف همچنین پیش بینی می کند که داعش در مراحل پیشرفته جنگ موصل از سلاح های شیمیایی استفاده کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جیمز متیس عراق دونالد ترامپ امریکا و عراق


نظر شما :