یونان حافظ منافع مصر در قطر شد

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۳ کد : ۱۹۶۹۳۶۸ سرخط اخبار

در پی بروز تنش در روابط دوحه با برخی کشورهای عربی، دولت مصر از یونان خواسته که حفاظت از منابع این کشور را در قطر را برعهده گیرد.

به گزارش ایسنا، دستگاه دیپلماسی یونان از تماس تلفنی نیکوس کوتزیاس، وزیر امور خارجه این کشور و سامح شکری، همتای مصری وی خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه یونان، در جریان این تماس تلفنی مصر از آتن خواسته که به عنوان حافظ منافع قاهره در قطر وارد عمل شود و طرف یونانی نیز این درخواست را پذیرفته است.

وزارت امور خارجه یونان اعلام کرد، این کشور در خدمت تمامی جناح ها است تا از هر طریق ممکن به تحقق همکاری و ثبات منطقه ای کمک کند.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی، مالدیو به عنوان تنها کشور غیر عرب و نیز به تبع آنها دولت موقت لیبی و دولت مستعفی یمن با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی ثباتی در منطقه می شود و از گروه های "تروریستی" حمایت می کند روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند و حریم هوایی، دریایی و زمینی خود را به روی قطر بستند. دوحه نیز به این مواضع کشورها واکنش نشان داد.

وزارت خارجه مصر پیش تر در بیانیه ای اعلام کرد، قاهره حریم هوایی و بنادر دریایی خود را به روی تمامی هواپیماها و کشتی های قطری در راستای حفظ امنیت ملی خود بسته است.

در این بیانیه آمده است، تدابیر لازم را به کشورهای دوست و برادر خود و شرکت های عربی و بین المللی ابلاغ خواهد کرد تا همین تدابیر را در مورد کشتی ها و وسایل نقلیه دریایی خود که رهسپار دوحه هستند، اجرا کنند.

کلید واژه ها: یونان قطر


نظر شما :