لاوروف: آمریکا به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد

۲۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۸ کد : ۱۹۶۹۶۸۰ سرخط اخبار

خبرگزاری های روسیه به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور امروز (دوشنبه) گزارش دادند که وی تاکید کرده آمریکا باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و از دست زدن به اقدامات یکجانبه در این کشور اجتناب کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان نشست بریکس این اظهارات را بعد از گزارش سرنگون شدن یک جنگنده نیروی هوایی سوریه توسط یک جنگنده آمریکایی در روز یکشنبه در نزدیکی شهر رقه مطرح کرد.

واشنگتن گفته است این جنگنده سوری اقدام به ریختن بمب در نزدیکی نیروهای تحت حمایت آمریکا در سوریه کرد و دمشق با تکذیب این ادعا گفت که این جنگنده در حال انجام ماموریتی علیه تروریست های داعش بود.

وزیر خارجه روسیه در واکنش به تقویت حضور آمریکا در جنوب سوریه نیز ادامه داد، تمامی گام ها باید با دمشق هماهنگ شود.

وی تاکید کرد: تمامی کشورهای بریکس به اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت درباره سوریه توجه دارند و باید با دولت سوریه هماهنگ بود و این کاری است که ما می کنیم و از همه می خواهیم همین کار را بکنند.

لاوروف همچنین گفت: قرار است دور جدید مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه در پایتخت قزاقستان در تاریخ ۱۰ ژوئیه انجام گیرد.

در عین حال سرگئی لاوروف روز یکشنبه در نشستی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین اظهار کرد: روسیه و چین گفت وگوی مداوم خود را در همه جوانب روابط راهبردی دوجانبه خود حفظ می کنند.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: همه جوانب روابط راهبردی چند بعدی ما تحت پوشش گفت وگوی مداوم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: امروز فرصت خوبی فراهم شده تا به وضعیت روابط دوجانبه خود و چگونگی اجرای توافق های حاصل شده میان رهبرانمان و تدارک برای نشست وزرای خارجه گروه بریکس رسیدگی کنیم.

لاوروف اظهار کرد: روابط میان روسیه و چین با شدت بالایی در سطوح مختلف حفظ شده است.

وی افزود: ماه گذشته میلادی وزیر امور خارجه چین در مسکو بود و ما در آستانه نیز اخیرا همدیگر را ملاقات کردیم. رهبران ما نیز روابط قدرتمند و منظم ما را حفظ می کنند.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: یک چنین تعامل فعالی در جهان معاصر الزامی است.

لاوروف خطاب به همتای چینی خود تاکید کرد: همانطور که شما به درستی متوجه شدید وضعیت جهان نیازمند توجه مداوم است و وضعیتی عمدتا بی ثبات و غیرقابل پیش بینی است.

وی ادامه داد: این مهم است که ما تمام تلاش خود را به کار گرفته و تضمین کنیم که بنیان های قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل همچنان ابزارهای اصلی ایجاد روابط میان کشورها و مردم آن باشند.

وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه به منظور شرکت در اجلاس وزرای گروه اقتصادی بریکس وارد شهر پکن شد.

کلید واژه ها: بریکس


نظر شما :