ملک سلمان تا 5 ماه آینده کناره‌گیری می‌کند

۰۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۹ کد : ۱۹۷۰۳۷۲ سرخط اخبار

روزنامه رأی الیوم به نقل از منابعی در کاخ پادشاهی عربستان از احتمال کناره گیری شاه سعودی به نفع فرزندش محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی، در پنج ماه آینده خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه مستقل رای الیوم، منابع مطلع از پشت پرده قصر پادشاهی در عربستان اعلام کردند که به دنبال قطعی شدن برخی پرونده های بزرگ داخلی و منطقه ای عربستان، احتمال کناره گیری ملک سلمان بن عبدالعزیز به نفع فرزندش محمد بن سلمان تا پنج ماه آینده بعید به نظر نمی رسد.

نخستین گامی که برای فراهم شدن مقدمات کناره گیری سلمان از قدرت برداشته شد برکناری محمد بن نایف، ولی عهد مخلوع و تعیین محمد بن سلمان فرزند پادشاه برای ولیعهدی عربستان بود آن هم به گونه ای که رسانه های آمریکایی نظیر واشنگتن پست و نیویورک تایمز آن را برکناری به شیوه ای «سخت و ناگوار» خواندند.

گام دوم این است که شاه سعودی می خواهد برای سپری کردن تعطیلات 2 ماهه خود به شهر طنجه در شمال مغرب سفر کند و امور کشور را به دست ولیعهد و دستیاران وفادار و نزدیکانی خواهد سپرد که طی چند هفته اخیر آنها را در پست های حساس مملکتی منصوب کرده است، به گونه ای که ملک سلمان بن عبدالعزیز و نزدیکان وی تنها به نظارت بر کار ولیعهد و تیم وی اکتفا کرده و برخی اوقات هم توصیه های لازم را خواهد کرد.

بنابراین محمد بن سلمان در طول ماه آگوست تا آخر شهریور پادشاه فعلی عربستان خواهد بود و این مدت آزمایشی است تا ملک سلمان زمان دقیق اعلام کناره گیری خود از قدرت به نفع فرزندش را قطعی کند.

شمارش معکوس از ماه اکتبر تا آخر سال جاری میلادی یا اوایل سال آتی آغاز می شود و احتمالا ملک سلمان در این مدت با توجیه صیانت از منافع عالی عربستان به نفع فرزندش از قدرت کناره گیری می کند.

منابع مطلع از کاخ پادشاهی عربستان به رای الیوم گفتند : ملک سلمان افکار عمومی عربستان را برای کناره گیری از قدرت آماده کرده تا به قدرت رسیدن فرزندش اتفاقی غافلگیر کننده نباشد و عربستان آن را در هر زمانی بپذیرند.
ملک سلمان قدرت های بزرگ و بخصوص آمریکا و انگلیس را هم برای این اقدام خود آماده کرده چون ریاض بدون مشورت دقیق با کاخ سفید نمی تواند چنین کاری را انجام بدهد و در نهایت این آمریکاست که ضامن امنیت عربستان در رویارویی با ایران است.

منابع مذکور تایید کردند که ریاض بدون رجوع به کاخ سفید و پنتاگون قادر به اتخاذ هیچ تصمیم راهبردی نیست.

شاهزادگان بانفوذ در کاخ پادشاهی عربستان هم هنوز به طور قطعی نمی دانند که در دوره پادشاهی محمد بن سلمان چه کسی ولیعهد خواهد بود اما در عین حال خواهان ورود نوادگان بنیانگذار عربستان یعنی شاهزادگان نسل سومی به دستگاه قدرت هستند.

بر اساس فرمان شاه سعودی برای اصلاح نظام حکومتی ولیعهد باید از یکی از شاخه های خاندان حاکم و از نسل ملک عبدالعزیز آل سعود اولین پادشاه و بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی باشد.

منابع سعودی تاکید کردند: در حال حاضر امر بسیار مورد توجه محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی، انتخاب جانشین ولیعهد عربستان در اسرع وقت است و در همین زمینه رایزنی های فشرده ای با برخی نزدیکان خود در خاندان حاکم سعودی دارد.

این منابع به نقل از نزدیکان ولیعهد سعودی گفتند:  در عین حال محمد بن سلمان نمی خواهد دایره خشمی که از برکناری پسرعمویش محمد بن نایف از ولیعهدی پدید آمده است، بزرگ تر شود.

کارشناسان مسائل عربستان بر اساس اطلاعاتی محرمانه و به بیرون درز کرده در آمریکا خبر دادند که یک جریان معارض بی سر و صدا در محافل خاندان حکومتی در حال قدرت گرفتن است که هسته های آن را سه شاهزاده ای تشکیل می دهند که از بیعت با محمد بن سلمان ولیعهد کنونی اجتناب کردند و در عین حال مهره های مهمی در این خاندان شمرده می شوند.

شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز»، وزیر کشور اسبق و یکی از چهره های جریان سدیری ها در خاندان حاکم سعودی، شاهزاده «عبدالعزیز بن عبدالله»، معاون وزیر خارجه و نماینده جناح ملک عبدالله بن عبدالعزیز و گارد ملی در هیات بیعت و شاهزاده «محمد بن سعد»، جانشین امیر منطقه ریاض که مورد تایید محافل شاهزادگان غیرسدیری و همچنین شاهزادگان غیر نسل بنیانگذار سعودی از جمله مخالفان بیعهد با ولیعهد کنونی بودند.

در همین حال بر اساس اخبار رسیده شاه سعودی سفر خود به طنجه را حدود سه چهار روز به تاخیر انداخته و گفته می شود که این اقدام برای فراهم شدن فرصت بیش تری در دستیابی به توافقی بر سر نام جانشین جدید ولیعهد صورت گرفته تا قبل از سفرش رسما اعلام شود.

با این حال همه این تفاسیر گمانه زنی هایی است که هیچ سند رسمی یا شبه رسمی ندارد.

کلید واژه ها: ملک سلمان به نفع فرزندش ولیعهد کنونی شاه سعودی نفع فرزندش


نظر شما :