عراقچی: تا نقض فاحش برجام فاصله داریم

۰۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۴۲ کد : ۱۹۷۰۴۸۴ سرخط اخبار

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اعلام کرد: نقض برجام صورت گرفته، اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می دهیم و درباره نحوه عکس العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی پس از جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که به منظور بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا برگزار شده بود، اظهار کرد: وزارت خارجه با پیش نویس طرح تهیه شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاملا موافق است ونیاز است که در مقابل حرکات خصمانه و خبیثانه آمریکا به خصوص به خاطر آثاری که در اجرای برجام می گذارد و منافع جمهوری اسلامی ایران از این توافق را کاهش می دهد اقدام مقتضی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کلیات این طرح امروز در نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصویب شد ادامه داد: اتفاق نظر کاملی در کمیسیون و مجلس در این باره وجود دارد.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: نقض بندهای 26 ،28 و29 برجام را از سوی آمریکایی ها شاهد هستیم و نیاز به عکس العمل مناسب دارد و خوشحالیم که یک اتفاق نظر کامل در کمیسیون در این باره وجود داشت و انشالله قانون مراحل خود را طی خواهد کرد و پاسخ محکم جمهوری اسلامی ایران به این اقدام آمریکا نشان داده خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در کمیسیون نظارت بر اجرای برجام به اقدامات آمریکایی ها اعتراضی شد یا خیر، عنوان کرد: هفته گذشته کمیسیون مشترک ایران و 5+1 تشکیل جلسه داد. ما همواره نقض برجام توسط آمریکا را به این کمیسیون گزارش و ثبت کرده ایم. چندین نامه تاکنون از سوی ظریف وزیر امور خارجه برای موگرینی نوشته شده و از او خواستیم بین کشورهای عضو برجام توزیع شود.

وی با بیان اینکه موارد نقض برجام، بدعهدی ها، تعلل ها و پیمان شکنی ها توسط آمریکایی ها همگی ثبت شده  است گفت: از نظر ما موارد نقض برجام مستند است و هفته گذشته نیز در کمیسیون مشترک بحث شد و اگر در بیانیه پایانی این کمیسیون هم ملاحظه کرده باشید تاکید شده که باید تمامی مفاد برجام توسط طرف های برجام در فضای سازنده و همراه با حسن نیت انجام شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور با بیان اینکه کمیسیون مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تایید قرار داده است، عنوان کرد: مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تایید قرار داد که اجرای برجام توسط آمریکا به صورت کامل صورت نگرفته است. ما تمامی موارد را به طور کامل به هیات نظارت گزارش می دهیم .

عراقچی تاکید کرد: نقض برجام صورت گرفته؛ اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می دهیم و درباره نحوه عکس العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد.

بر اساس گزارش خانه ملت، معاون وزیرخارجه کشورمان با بیان اینکه پیش نویس قانون مقابله با تحریم ها و کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده است اظهار داشت: این قانون که کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده قانون جامعی است هم اقدامات متقابل در برابر تحریم های آمریکا را دربرمی گیرد، اقدامات امنیتی آمریکا و اقداماتی را که علیه اتباع ایرانی در این خصوص صورت گرفته است شامل می شود باید اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکایی ها نشان داده شود.

کلید واژه ها: نقض برجام هیات نظارت


نظر شما :