ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از فرار استاندار بصره به ایران تا جابه جای دریاچه ای از روسیه به قزاقستان

۲۶ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۰۹۶۶ اخبار اصلی اروپا خاورمیانه
فرار استاندار بصره به ایران، جابه جایی دریاچه ای از روسیه به قزاقستان، ادعای ایاد علاوی درباره تورم 50 درصدی عراق، دستگیری رئیس هواپیمایی العراقیه در حین دریافت رشوه و کاهش صادرات نفت عربستان به خاور دور از ماه آینده از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از فرار استاندار بصره به ایران تا جابه جای دریاچه ای از روسیه به قزاقستان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

ایاد علاوی: تورم در عراق 50 درصد است

ایاد علاوی، معاون رئیس جمهوری عراق و رئیس ائتلاف الوطنیه در گفت و گو با شبکه خبری الشرقیه نیوز گفت که وضعیت اقتصادی عراق بسیار بحرانی است و ادعا کرد که تورم این کشور به نزدیک 50 درصد می رسد.

علاوی بدون ارائه هر گونه سندی برای اثبات ادعای خود در مورد تورم همچنین گفت که بدهی های عراق بسیار بالاست که البته با توجه به وضعیت بحران اقتصادی کشور بعد از سقوط صدام حسین، فساد بالای مسئولین، همچنین هزینه های سرسام آور جنگ و مبارزه با تروریسم طبیعی است که عراق بدهی های سنگینی داشته باشد.

وی نسبت به آینده اقتصادی عراق هشدار داد و گفت که دولت باید فکری برای مهار تورم کند.

 

بدهی عراق از 120 میلیارد دلار فراتر رفت

شبکه خبری الشرقیه نیوز گزارش داد که وزارت برنامه ریزی عراق رسما اعلام کرد که بدهی کشور از مرز 120 میلیارد دلار فراتر رفته است.

بنا به این گزارش بحث مبارزه با تروریسم، نبود تولید داخلی و همچنین فساد بسیار بالا در عراق از عوامل اصلی در افزایش بدهی های این کشور اعلام شده است.

 

فرار استاندار بصره به ایران

استاندار استان نفتی بصره عراق از سمت خود استعفا و به همراه پسرش به ایران فرار کرده است. گفته می شود این اقدام پس از آغاز بازرسی های ضدفساد علیه وی و پسرش صورت گرفته است.

به گزارش رویترز، کمیسیون پاکسازی در مجلس عراق روز سه شنبه به صورت رسمی از وزارت امور خارجه این کشور خواست به صورت رسمی درخواست استرداد نصراوی را به ایران ارائه دهد.

به گفته یک سیاستمدار اهل بصره که روابط نزدیکی با نصراوی داشته، اتهامات علیه وی سیاسی بوده و توسط رقبای وی شکل گرفته است. وی ادامه داد: نصراوی حق دارد تا زمانی که موانع قانونی وجود نداشته باشد، به هر جایی که می خواهد سفر کند. وی سفر نصراوی به ایران را تأیید کرد.

 

دستگیری رئیس هواپیمایی العراقیه در حین گرفتن رشوه

سامر عبد کبه، رئیس هواپیمایی العراقیه در حین گرفتن رشوه شناسایی و توسط مقامات قضایی عراق دستگیر شد.

به گزارش شبکه خبری ان آر تی نیروهای امنیتی وابسته به هیئت پاکسازی عراق و با موافقت دستگاه قضایی عبد کبه را زیر نظر داشتند و او را در حین دریافت رشوه دستگیر کردند.

وی از افراد وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق بوده است.

 

ساخت 4 هزار مایل ریل در غرب روسیه تا اوکراین

دیپلمات های اوکراینی و امریکایی می گویند که روس ها فقط در سال جاری میلادی 4 هزار مایل (هر مایل 1.6 کیلومتر) ریل راه آهن برای انتقال ادوات نظامی از جمله تانک به مرزهای شرقی اوکراین ساخته اند.

به گزارش یو اس ای تودی، امریکایی ها نیز سلاح های سنگین در اختیار ارتش و دولت اوکراین قرار داده اند.

بسیاری پیش بینی می کنند به این ترتیب تنش در اوکراین تشدید شود.    

 

کاهش صادرات نفت عربستان به خاور دور

عربستان سعودی اعلام کرده است صادرات نفت خود را از ابتدای ماه آینده میلادی به خاور دور حدود 10 درصد کاهش خواهد داد.

به گزارش الحیات، این رقم بالاتر از آن چیزی است که عربستان در اوپک تعهد آن را داده بود.

هدف از این کار افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی اعلام شده است.

عربستان با این کار امیدوار است بتواند از میزان تولید مازاد نفت در بازارهای جهانی بکاهد.

 

موافقت عراق با افتتاح کنسولگری عربستان در نجف اشرف

رشدی رشید العانی، سفیر عراق در عربستان سعودی در گفت وگو با روزنامه الحیات گفت که دولت عراق با افتتاح کنسولگری عربستان در نجف اشرف موافقت کرده است.

وی گفت قرار است این کنسولگری در آینده نزدیک افتتاح شود و رسما کار خود را آغاز کند.

وی همچنین گفت: «روابط ریاض و بغداد به سرعت در حال پیشرفت است و همه از این بابت خوشحال هستند.»

 

دریاچه ای در روسیه ناپدید و در قزاقستان ظاهر شد

بخش اداره مرزهای شورای امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که دریاچه «سلادکویه» که در استان نووسیبیرسک در منطقه مرزی روسیه و قزاقستان واقع شده به دلیل تغییر مکان ذخایر آب از روسیه به قزاقستان جابه جا شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الاباء تی وی، مرز روسیه و قزاقستان در این منطقه از میان این دریاچه می گذشته اما میزان آب هایی که از این دریاچه در خاک روسیه بوده خشک شده یا به سمت آب های خاک قزاقستان متمایل شده است برای همین اکثر آب این دریاچه به خاک قزاقستان انتقال یافته است.

این اداره تاکید کرد که به هیچ وجه خاکی از روسیه به قزاقستان داده نشده و تغییرات پیش آمده صرفا تغییرات اقلیمی است.

 

عبادی جواب هیئت کردی را به صراحت داد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در دیدار با هیئت کردی در بغداد به صراحت نظر خود را درباره رفراندوم عراق گفته و بدون هیچ تعارفی یادآور شده است که هیچ راه حلی برای اقدامات خارج از قانون اساسی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ایراک تودی، وی در این دیدار با صراحت با طرف کردی صحبت کرده و درباره موضوع رفراندوم مخاطرات موجود برای کردها را در وضعیت فعلی گوشزد کرده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عراقروسیهعربستان سعودیقزاقستاننصراوی


نظر شما :