بارزانی: نفوذ ایران در عراق خیلی زیاد است

۰۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۵ کد : ۱۹۷۱۲۷۹ سرخط اخبار

رئیس منطقه کردستان عراق می گوید، اگر جایگزین بهتری برای همه پرسی استقلال وجود نداشته باشد، این، بدین معناست که همه پرسی باید در موعد خود برگزار شود وگرنه نیازمند تضمین کتبی است.

به گزارش فارس «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق که بر جدا شدن این منطقه از عراق اصرار دارد، در مصاحبه ای جدید اعلام کرد که برای به تعویق انداختن زمان همه پرسی، خواستار تضمین است. 

او با بیان اینکه اگر همه پرسی برگزار شود و مردم به آن «نه» بگویند، استعفا می کند، تأکید کرد که «همه پرسی حق بدیهی مردم در تعیین سرنوشت» است و ترجیح می دهد که شراکت با بغداد به همسایگی خوب، تبدیل شود. 

بارزانی در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط تأکید کرد که سال گذشته در بغداد به حیدر العبادی نخست وزیر عراق و سران جریان های سیاسی گفته است که «شراکت با بغداد شکست خورده و تلاش می کنیم، همسایگان خوب و همکار باشیم».

رئیس منطقه کردستان با بیان اینکه «آنها ما را به عنوان شریک نپذیرفتند، پس گزینه ما همه پرسی و استقلال» است گفت که تنها فرصت برای تعویق زمان همه پرسی، ضمانت مکتوب بغداد، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل است مبنی بر اینکه هر زمان همه پرسی برگزار شد، نتیجه آن را بپذیرند. 

زمان نامناسب همه پرسی از نظر ایران و ترکیه

او در پاسخ به اینکه ماه گذشته هیأتی ایرانی به کردستان آمد و از شما چه خواست، پاسخ داد که «دیدار ما کاملا دوستانه بود. آقای حسن دانایی فر سفیر سابق ایران در بغداد پیام تهران را آورد و خواستار همکاری و هماهنگی شد. هیأت ایرانی تحفظ خود را در قبال همه پرسی اعلام و تأکید کرد که زمان آن نامناسب است و بهتر است که مشکلات از طریق بازگشت به قانون اساسی و از طریق تجارب گذشته میان اربیل و بغداد حل شود و گفت که اشتباهات از طرف همه طرف ها واقع شده است. اما ما به آنان گفتیم که ما از این مرحله عبور کرده و دیدگاه مان را هم گفتید. 

بارزانی در پاسخ به این سوال که آیا هیأت ایرانی به شما هشدار هم داد، و آیا بعد از آن تهدید نشدید، گفت «اصلا. بسیار دوستانه و مؤدبانه با ما سخن گفتند... در رسانه گاهی این مسئول یا آن، تهدیدهایی کرده اند».

این مقام کردستان عراق همچنین با اشاره به سفر وزیر خارجه ترکیه به کردستان نیز گفت که او نیز زمان همه پرسی را نامناسب اعلام کرده و خواستار تعویق آن شد. مولود چاووش اوغلو گفت که آنکارا بیم آن دارد که مشکلات داخلی ایجاد شود و با توجه به اینکه هنوز نبرد با داعش به پایان نرسیده، سبب جنگ داخلی میان اقشار عراقی شود و بر وضعیت امنیتی و ثبات منطقه تأثیر سوء بگذارد. 

به گفته بارزانی، وزیر خارجه ترکیه گفته که آنکارا می داند که به کردهای عراق ظلم شده و قانون اساسی بخوبی اجرا نشده و حق کردستان است که حقوق خود را مطالبه کند اما انتظار دارد که در چارچوب کشور عراق باشد.

بارزانی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از دیدار رئیس ستاد مشترک ارتش ایران با رئیس جمهور ترکیه نگران نشدید، گفت «اصلا. نگران نشدم».. و در پاسخ به سوال که آیا ایران و ترکیه و سوریه، کردستان را محاصره نخواهند کرد گفت: وضعیت تغییر کرده است. جهان تغییر کرده.. الان دهه 60 و اتحاد سنتو یا سعدآباد نیست.. مطمئن باش که ما ضرر می کنیم [اگر محاصره شویم] اما آنان بیش از ما ضرر می کنند اگر اقدام به چنین کاری کنند. 

حق کردستان داده نشده

او از اینکه دولت بغداد حق نیروهای نظامی کردستان عراق (پیشمرگه) را از سلاح و تجهیزات نداده گله کرد و نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق را به دلیل سیاست هایش علیه کردستان، بشدت مورد انتقاد قرار داد و بیان اینکه «او سلاح هایی که باید به ما میداد در منطقه التاجی بین بغداد و سامراء انبار کرد اما همه آن به دست داعش افتاد» به نخست وزیر فعلی اشاره کرده و گفت: حیدر العبادی به حل مشکلات تمایل دارد. العبادی با دیگران تفاوت دارد اما موانع زیادی سر راه اوست. رابطه خوبی هم با او دارم اما به این باور رسیده ام که او نمی تواند آنچه به ما وعده کرده، اجرا کند؛ به دلایلی که خارج از اراده اوست. 

بارزانی در ادامه این مصاحبه گفت که «همزیستی مسالمت آمیز عربی-کردی در داخل عراق شکست خورده و [جز استقلال کردستان] راه حل باقی نمانده است». او در پاسخ به این سوال که اگر عراق مرز خود را ببندد، گفت، «آنها در خانه شان، ما هم در خانه مان. حساب همه چیز را کرده ایم. هر کس در تصمیم هایش آزاد است اما بار دیگر اعلام می کنم که اگر آنها تصمیم بگیرند که ما را اذیت کنند یا ما را نابود کنند، خودشان تاوان سنگینی برایش می دهند. 

درباره کرکوک آماده مذاکره هستیم

رئیس منطقه کردستان عراق در پاسخ به این سوال که اگر الحشد الشعبی بخواهد کرکوک را پس بگیرد، گفت: ما آماده مذاکره با بغدادیم. حتی بعد از همه پرسی حاضریم سر مرزها گفت وگو کنیم. اما کرکوک شهری کردستانی است. هویتش کردستانی است. آماده ایم که آن را الگویی برای همزیستی مسالمت آمیز ملی، دینی و مذهبی قرار بدهیم. هر کس که در اندیشه بازگرداندن آن از طریق زور باشد، مردم کردستان آماده اند تا سر حد مرگ تا آخرین نفر از آن دفاع کنند... کرکوک صرفا شهر کردی نیست بلکه هم برای کردها، عرب ها و ترکمان ها و مسیحی هاست. باید با هم تفاهم کنند. 

بارزانی می گوید در کردستان هم خواستار حکومت مرکزی نیست و حکومت شبیه فدرالی را ترجیح می دهد به طوری که هر استان حکومت  و پارلمان محلی خود را داشته باشد و مرکز هم اربیل است.

رئیس منطقه کردستان تأیید کرد که «اسرائیل تنها کسی است که از همه پرسی استقلال کردستان حمایت می کند» و گفت: بله این درست است. من از کشورهای عربی هم تشکر می کنم و اتفاقا موضع کشورهای عربی بهتر از کشورهای اروپایی و آمریکا بوده. 

بارزانی در پاسخ به سوالی مهم در خصوص وضعیت عرب های اهل سنت عراق گفت: اهل سنت از ابتدا اشتباهاتی مرتکب شد. آنها الان در وضعیت دشواری هستند. ما آماده ایم به آنها کمک کنی. اما ابتدا باید خودشان، به خودشان کمک کنند. عرب های اهل سنت [عراق] که در کردستان هستند، وضعشان مثل اوضاع مردم کُرد است. تعهد می دهیم که تمایزی قایل نباشیم. حاضریم به عرب های خارج کردستان کمک کنیم، فقط به ما بگویند، چه کمکی می خواهند.

تحریک اهل سنت عراق به تشکیل اقلیم 

الشرق الاوسط پرسید که آیا «عرب اهل سنت بعد از سال 2003 [حمله آمریکا به عراق و سقوط رژیم بعث] به دیدن شما آمدند و شما آنان را به تشکیل منطقه [خودمختاری] توصیه کردید؟». بارزانی در پاسخ گفت: نه یک بار، سه بار به دیدن من آمدند. بعد از سقوط رژیم [صدام] نوعی آشفتگی در وضعیت اهل سنت [عراق] دیده شد... به آنان گفتم که عراق تغیر کرده همچنانکه منطقه تغییر کرده و جهان دگرگون شده است. شما هم باید ذهنیت خود را تغییر دهید. [گفتم که] هیچ طرفی بدون طرف های دیگر در عراق نمیتواند در حکومتداری تک روی کند... گفتم شما اگر فکر می کنیم که کردها و شیعیان علیه شما ائتلاف می کنند، من به شما قول شرف می دهم که اجازه چنین کاری را نمی دهم. اما اگر تصور کنید که از رئیس جمهور تا مأمور پلیس، تصمیم در اختیار شماست، حتی اگر همه کردها و شیعیان قبول کنند، من نمی پذیریم. 

بارزانی در ادامه توضیح داد که اهل سنت عراق شراکت با کردها را رد کرده و برخی از افرادی که به دیدن بارزانی رفته اند تا حدی این امر را قبول کرده اما برخی دیگر در فضایی دیگری بوده و نتوانسته اند خود را با فضای جدید تنظیم کنند... حقیقت این است که اهل سنت عراق فرصت را از دست دادند و زیان بزرگی کردند. 

رئیس منطقه کردستان اذعان کرد که اهل سنت عراق را به تشکیل منطقه [خودمختار] تحریک کرده و گفت: بله [به آنان چنین سفارشی کردم]. اما گفتند ما طرفدار اتحاد عراق هستیم. و حقیقت این است که اهل سنت تاوانش را دادند. ببینید مناطق سنی نشین چه تخریب شده است. داعش خانه ها و شهرهایشان را نابود کرد. این نتیجه سیاست غلط است.

او در ادامه گفت که «الان هم دیر نشده. اهل سنت هم الان اقلیم خودش را میخواهد. اما شیعیان قبول نمی کنند. من با بسیاری از عرب های اهل سنت که منطقه شان در داخل منطقه کردستان عراق است دیدار کرده ام. همه شان می خواهند که در اقلیم باقی بمانند. 

نفوذ ایران بیشتر از آمریکاست

بارزانی در ادامه در پاسخ به سوالاتی درباره ایران گفت: نفوذ ایران در عراق زیاد است. نمیتوانم بگویم که ایران حکومت عراق را اداره می کند اما می توانم بگویم که نفوذ ایران خیلی زیاد است... نفوذ آمریکا -به عقیده من- خیلی کمتر از نفوذ ایران است. 

او درباره نفوذ ایران در کردستان عراق نیز گفت: نمی توانم بگویم که نفوذ ندارد. اما در حقیقت من به ایرانی ها با صراحت گفته ام که خواستار روابط خوب و حسن همجواری هستیم. ولی گاهی ممکن است مخالف یا موافق شما باشیم. 

بارزانی: اسد باقی خواهد ماند

بارزانی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سوریه گفت: آشوب است. اما نشانه های جدیدی دیده می شود [که وضعیت را کمی روشن می کند]. بشار اسد باقی خواهد ماند و نظام سوریه سقوط نکرد. ظاهرا توافقی روسی آمریکایی هست که بخشی از آن آشکار شده و بخشی از آن هنوز کسی ازش خبر ندارد. نفوذ ایران در سوریه هست و ترکیه هم در مرز است.  در عراق هم هرچند اختلاف نظر داریم اما در خصوص این مسئله متفق القول علیه تروریسم هستیم. ائتلاف بین المللی هم منسجم است و حمایت می کند اما در سوریه معارضه با معارضه اختلاف دارد. درست است که در سوریه نظام سر پاست اما نیروهای دیگری مثل روسیه و ایران عرصه را تغییر می دهند. روسیه و آمریکا هم اختلاف دارند. ما توافق ایرانی-ترکی-روسی داریم، توافق روسی آمریکایی هم داریم. واقعیت این است که آشوب است. 

بارزانی در پاسخ به این سوال که «اگر نظام بشار اسد دوباره بر کل سوریه حاکم شود، آیا شما مشکلی دارید؟» گفت: این تصمیم خود سوری هاست. به ما هیچ ارتباطی ندارد. اگر ملت سوریه تصمیم گرفت که اسد حکومت کند، ما میگوییم اهلا و سهلا. 

رئیس منطقه کردستان در خصوص تماس با دمشق گفت: نمی توانم بگویم که تماس داریم. تماس رسمی و مستقیم نیست. دو یا سه سال پیش با شخصیت بلندپایه سوری دیدار کردیم. 

دیداری با صالح مسلم نیست

بارزانی در خصوص ارتباط با صالح مسلم نیز گفت: خیلی وقت است که تماسی نیست. بعد از آنکه سیاست های غلط شان را ادامه دادند و به گروههای دیگر کُرد ظلم کردند و ناسپاسی کردند، رابطه تمام شد. 

تأثیر همه پرسی بر کُردهای منطقه

بارزانی در خصوص اینکه آیا اعلام استقلال کردستان، احساسات دیگر کردها را تحریک می کند، گفت: بله تأثیر می گذارد. اما عملا معتقدم که تأثیر مثبت می گذارد در آینده. ما آنان را تشویق می کنیم که راه صلح و مذاکره و شیوه های دموکراتیک را برای حل مشکلاتشان در کشورهایشان در پیش بگیرند. هر کشوری خصوصیات خودش را دارد اما ما خواستار آنیم که کُردها به حقوقشان از طریق راه مسالمت آمیز برسند و برای این کار تلاش می کنیم.

کلید واژه ها: منطقه کردستان اهل سنت عراق کرکوک منطقه کردستان عراق


( ۴ )

نظر شما :