سومین همایش اقتصادی شرق دور با حضور سفیر ایران در روسیه

۱۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۰ کد : ۱۹۷۱۵۲۶ سرخط اخبار
دیدبان روسیه: سومین همایش بین المللی اقتصادی شرق دور از تاریخ ۶ و ۷ سپتامبر ۲۰۱۷ ،در شهر ولادی واستوک روسیه و با حضور سران کشورهای روسیه، کره جنوبی، ژاپن و مغولستان و وزرا و مقامات اقتصادی برخی از کشورهای شرق آسیا گشایش یافت.

به گزارش دیدبان روسیه "مهدی سنایی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز که به دعوت معاون نخست وزیر روسیه در این همایش شرکت کرد با معاون اول نخست وزیر، وزیر قفقاز شمالی، معاون وزیر خارجه نمایندگان دوما و شورای فدراسیون وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا، رئیس شرکت گاز پروم و تنی چند از مقامات و شخصیت های روسی از جمله رئیس اتاق بازرگانی فدراسیون روسیه، معاون مرکز ابتکارات استراتژیک ،معاون شهردار مسکو، رئیس جمهور داغستان ،رئیس باشگاه والدای، وزیر صنایع و تجارت فدراسیون روسیه، رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه، رئیس شرکت زیرگذرها و تونل ها اقای رحمان اف و رئیس ازبربانک ( بزرگترین بانک روسیه)و ....دیدار و گفتگو نمود.

در دیدار "ورونیکا نیکیشینا" وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با سنایی، وی خواستار تسریع و تسهیل در روند امضای موافقتنامه موقت تجارت ازاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا گردید.
 

پیش بینی می شود در این اجلاس قراردادهای به ارزش دهها میلیارد روبل به امضا برسد. لازم به ذکر است روسیه هر ساله با برگزاری سه اجلاس مهم از جمله همایش های اقتصادی بین المللی سنت پترزبورگ، ولادی واستوک و سوچی ، ضمن معرفی جاذبه های سرمایه گذاری خود، زمینه را برای عقد قراردادهای کلان فراهم می نماید.

همایش اقتصادی شرق دور امروز پنج شنبه با برگزاری پنل متشکل از سران کشورهای مشارکت کننده و سخنرانی ولادیمیر پوتین و با حضور سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به کار خود پایان داد.
 

مراسم اختتامیه و مجمع عمومی سومین همایش اقتصادی بین المللی شرق دور در شهر ولادی واستوک روسیه با سخنرانی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور فدراسیون روسیه، "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن، "مون چژه این" رئیس جمهور کره جنوبی و "خالتماگین باتولگی" رئیس جمهور مغولستان همراه بود.
 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در مجمع عمومی این همایش با اشاره به رشد بیست درصدی سرمایه گذاری در نواحی شرق دور گفت: "این میزان رشد سرمایه گذاری در نواحی شرق دور در حالی محقق شده که این نسبت در کل روسیه ۴/۱ درصد برآورد می شود و این امر بیانگر وجود ظرفیت های فراوان فعالیت اقتصادی در این ناحیه است و دولت فدرال درصدد است با وضع ۱۲ قانون جدید، زمینه تسهیل بیش از پیش سرمایه گذاری خارجی و داخلی را با هدف توسعه این مناطق فراهم سازد."

راه اندازی آژانس سرمایه گذاری روسیه-ژاپن ( مشابه تجربه قبلی روسیه با کشورهای چین و کره جنوبی) ، راه اندازی سیستم ویزای الکترونیک و تسهیل خدمات کنسولی و ارائه تسهیلات بیمه ای و معافیت های مالیاتی به سرمایه گذارانی که تا سال ۲۰۲۵ در نواحی شرق دور سرمایه گذاری کنند و نیز اعطای تابعیت به سرمایه گذاران خارجی که بیش از ده میلیون دلار در این نواحی سرمایه گذاری کنند، بخش هایی از امتیازات دولت برای جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در ناحیه فدرال شرق دور می باشد که از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در مجمع عمومی این همایش بیان شد.
 


در سومین همایش بین المللی شرق دور که سران کشورهای روسیه، کره جنوبی، ژاپن و مغولستان و وزرا و مقامات اقتصادی برخی از کشورهای شرق آسیا حضور داشتند، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز به دعوت معاون نخست وزیر روسیه حاضر بود.

در دیدار ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با سفیر ایران در روسیه، وی خواستار تسریع و تسهیل در روند امضای موافقتنامه موقت تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد.

کلید واژه ها: فدراسیون روسیهشرق دورروسیهاوراسیااتحادیه اقتصادیاتحادیه اقتصادی اوراسیانواحی


نظر شما :