گزارش الحیات از دیدار رئیس جمهوری فرانسه با روسای جمهور ایران و امریکا

مکرون راضی از جلسه با روحانی خارج شد

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۶ کد : ۱۹۷۱۹۳۱ اخبار اصلی خاورمیانه
یک منبع فرانسوی گفت که مذاکرات مکرون با روحانی فشرده، جدی و طولانی بود که با محوریت پرونده هسته ای، سوریه و نفوذ ایران در لبنان و عراق و منطقه انجام شد. به گفته این منبع مکرون راضی و با این تصور از این جلسه خارج شد که می توان به شکل صریح با ایرانی ها گفت وگو کرد.
مکرون راضی از جلسه با روحانی خارج شد

دیپلماسی ایرانی: امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا گفته است که خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران باب را برای گسترش سلاح هسته ای در منطقه می گشاید و بر اهمیت پایبندی به توافق هسته ای به خصوص نظارت بر اجرای آن به شکل قاطع از سوی ایران تاکید کرد.

این دیدار در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در محل اقامت ترامپ در «نیویورک پالاس» انجام شد و بیش از یک ساعت به طول انجامید. منابع امریکایی می گویند که در این دیدار ترامپ بر تهدیدهایی که از آزمایش موشک های بالستیک ایران منتج می شود و به اقداماتی که ایران به زعم او در بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه انجام می دهد، تمرکز کرد.   

بریان هوک، مدیر سیاسی در وزارت امور خارجه امریکا در این باره ادعا کرد که آزمایش موشک های بالستیک ایران و کارهای تخریبی آن در منطقه خاورمیانه تهدیدهای بزرگی محسوب می شوند و بر ضرورت جلوگیری تبدیل شدن سوریه به لبنانی دیگر تاکید کرد.  

یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه گفت که مکرون در دیدار با ترامپ تاکید کرد که بسیار مهم است با ایران مذاکره شود به خصوص درباره شرایط نفوذ آن در منطقه به گونه ای که قابل قبول باشد و برای ایالات متحده و متحدانش نگران کننده نباشد.

مکرون در دیدار با ترامپ همچنین از تلاش های فرانسه برای تشکیل مجموعه ای از کشورهای مرتبط با امور سوریه برای این که طرف های سیاسی به مذاکره برای رسیدن به راه حل سیاسی برای جنگ سوریه ترغیب شوند، گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری فرانسه جمعه گذشته با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تماس گرفته بود و همین موضوعات را با وی در میان گذاشته بود.  مکرون همچنین در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در این رابطه صحبت کرده و همین موضوع را با ریاض حجاب، رئیس کمیته عالی مذاکرات سوریه در میان گذاشته است. به گفته این منبع تنها نکته اختلافی در دیدگاه ها بر سر جایگاه ایران در مجموعه مربوط به سوریه است، با این حال ترامپ بر حمایت از هر گونه طرح دیپلماتیک فرانسه برای حل بحران سوریه و منطقه تاکید کرد.

این منبع فرانسوی همچنین گفت که مذاکرات مکرون با روحانی فشرده، جدی و طولانی بود که با محوریت پرونده هسته ای، سوریه و نفوذ ایران در لبنان و عراق و منطقه انجام شد. به گفته این منبع مکرون راضی و با این تصور از این جلسه خارج شد که می توان به شکل صریح با ایرانی ها گفت وگو کرد.  

به گفته این منبع او با دیدار با ریاض حجاب می خواست مخالفان سوری را مطمئن کند که از آنها حمایت می کند. مکرون به طرف سوری نیز گفته است که بدون عدالت نمی تواند صلحی در سوریه برقرار شود و باید تمامی کسانی که مرتکب جنایت شده اند تحت پیگرد قرار بگیرند.

حجاب در پی دیدار با مکرون گفت: «ما طولانی با هم گفت وگو کردیم و توانستیم فرایند سیاسی را در ژنو به جلو ببریم تا فرایند انتقال سیاسی تحقق یابد. آن چه در آستانه جریان دارد جایگزین فرایند سیاسی در ژنو نیست، آن چه بیش از همه اهمیت دارد نیاز به طرح و دستورالعملی روشن با جدول زمانی روشن است.»

منبع: الحیات / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: امانوئل مکرون حسن روحانی دونالد ترامپ


نظر شما :