ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از حضور خودسرانه هیلی در مذاکرات 1+5 تا اختلافات وی با تیلرسون بر سر برجام

۱۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۲۲۳۲ اخبار اصلی آمریکا پرونده هسته ای
حضور خودسرانه نیکی هیلی در مذاکرات 1+5 با ایران، اختلافات هیلی با تیلرسون بر سر برجام، حمایت قاطع اتحادیه اروپا از برجام، ترس نتانیاهو از ترامپ و تنظیم سفر ملک سلمان به روسیه با تولد ولایمیر پوتین از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از حضور خودسرانه هیلی در مذاکرات 1+5 تا اختلافات وی با تیلرسون بر سر برجام

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

ایرانی ها کالاهای ژاپنی و آلمانی را به امریکایی ترجیح می دهند

نشریه فوربس گزارش می دهد تحقیقی که اخیرا در ماه آگوست در ایران انجام شده است، نشان می دهد که مصرف کنندگان ایرانی به کالاهای ژاپنی و آلمانی اقبال بیشتری داشته و رویکردی منفی در قبال شرکت های آمریکایی دارند.

بنا به این گزارش وقتی که از ایرانی ها پرسیده می شود که دوست دارند بیشتر در کجا سرمایه گذاری کنند و با شرکت های کدام کشورهای خاص داد و ستد بیشتری داشته باشند ایرانی ها در حدود 90 درصد بسیار یا تا حدودی، روی شرکت های ژاپنی و آلمانی دست می گذارند. در مقابل تنها 50 درصد به شرکت های آمریکایی علاقه نشان می دهند در حالی که 47 درصد تنها اندکی یا به هیچ وجه به سرمایه گذاری و تجارت با شرکت های آمریکایی علاقه ای ندارند. به علاوه 56 درصد ایرانی ها معتقدند که رابطه ایران و آمریکا نسبت به دو سال پیش و امضای قرارداد هسته ای بدتر شده است.

 

رشد شتابان تولید نفت در امریکا

سید محمد علی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک و مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی گفت: «در بستر کاهش بسیار پررنگ قیمت نفت، آمریکا توانسته سال به سال میزان تولید خود را افزایش دهد به صورتی که تولید نفت در ایالات متحده در سال 2016 رقمی در حدود 13میلیون و 600 هزار بشکه و از ابتدای سال 2017 تاکنون میزان تولید به 14 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده که این رقم رشد 700 هزار بشکه ای را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «طبق نظر کارشناسان نسبت افزایش نفت تولیدی آمریکا در سال 2018 در مقایسه با سال جاری میلادی به عددی نزدیک به 729 هزار بشکه خواهد رسید. بنابراین مجموع تولید نفت در آمریکا در سال آینده میلادی به حدود 15میلیون و29 هزار بشکه خواهد رسید و این مسئله به روشنی حاکی از این واقعیت است که در بازار پرنوسان  قیمت نفت در چند سال اخیر تولید نفت در آمریکا به قدری اقتصادی و به صرفه شده که نه تنها این کاهش قیمت نفت نتوانسته تاثیر سوئی در تولید نفت داشته باشد، بلکه در روندی عکس باعث افزایش تولیدات نفت در آمریکا شده است.»

 

نتانیاهو از ترامپ می ترسد

یک کارشناس امریکایی در گفت وگو با سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی که در روزنامه لبنانی النهار منتشر شده، گفته است که  افکار عمومی اسرائیل با قدرت متمایل به جریان راست شده است.

به گفته این کارشناس بیش از 60 درصد اسرائیلی ها در نظرسنجی ها می گویند که طرفدار «راه حل دو کشوری» هستند. و بیش از 90 درصد در نظرسنجی ها می گویند که راه حلی غیرقابل اجرا وجود دارد.

وی در این گفت وگو همچنین اظهار نظر می کند، نتانیاهو صحبت از حق و باطل می کند و این که اوباما دشمن او یا اسرائیل است. اما نمی تواند ترامپ را دشمن خود بداند با وجود این که مواضعش یا واکنش هایش او را نگران می کند یا حتی می ترساند. آن چه برای نتانیاهو اهمیت دارد، بقای سیاسی و محبوبیتش است.

این گفت وگو به طور کامل در قالب سلسله یادداشت های سرکیس نعوم در دیپلماسی ایرانی منتشر شده است.

 

حمایت قاطع اتحادیه اروپا از برجام

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده زمزمه هایی برای خروج کشورش از برجام سر داده، دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در ایالات متحده آمریکا گفت: «شکی ندارم که اگر این سناریو اجرا شود، که مشخص نیست به اجرا دربیاید، اتحادیه اروپا در جهت حمایت از قرارداد گام بر خواهد داشت تا منافع مشروع شرکت های خود را با تمام امکاناتی که در اختیار دارد تامین کند.»

به گزارش بلومبرگ، وی همچنین گفت که اتحادیه اروپا قطعا و بدون هیچ شکی از برجام حمایت خواهد کرد.

 

اختلاف نیکی هیلی با رکس تیلرسون بر سر برجام

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که اختلاف هایی میان تیلرسون و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل بر سر برجام به وجود آمده است.

هیلی در تاریخ 5 سپتامبر در سخنرانی خود در انستیو انترپرایز آمریکا درباره توافق با ایران به خطاهای بی شماری اشاره کرد از جمله او ادعا که کرد که این توافق به برنامه هسته ای ایران به طور کامل پایان نمی دهد.

بلومبرگ در ادامه گزارش می دهد با توجه به اعتقادات هیلی و سطح او در کابینه می توان نتیجه گرفت که او به تیلرسون گزارش نمی دهد، از او مشاوره نمی گیرد و به او مشاوره نمی دهد.

 

حضور خودسرانه هیلی در مذاکرات 1+5 با ایران

خبرگزاری بلومبرگ گزارش می دهد که تنش میان نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل با رکیس تیلرسون، وزیر امور خارجه این کشور بالا گرفته است. این تنش در نشست دیپلماتیک تاریخ 20 سپتامبر در سازمان ملل درباره ایران بالا گرفت. هیلی در ابتدا دعوت نشده بود اما در آخرین لحظه و بدون توجه به نظر وزیر امور خارجه جایگاه اختصاص یافته برای مشاور ارشد تیلرسون را به خود اختصاص داد. به شهادت دو نفر که با این مسائل دیپلماتیک آشنا هستند، او سپس سعی کرد که در میز اصلی مذاکرات صندلی مخصوصی به دست بیاورد اما به او گفته شد که صندلی برای یکی از مقامات دیگر ایالات متحده در نظر گرفته شده و او باید در ردیف عقب تر بنشیند.

دفتر هیلی دراین باره گفت که این روایت واقعیت ندارد و او برای همراهی با مقامات کاخ سفید در آنجا حضور داشت.

 

کوتاهی یک شرکت بریتانیایی در تامین امنیت سفارت امریکا در بنغازی

سایت خبری دیلی سیگنال گزارش می دهد که تامین امنیت سفارت امریکا در بنغازی در زمانی که به این سفارت حمله شد و طی آن سفیر امریکا در لیبی کشته شد، بر عهده یک شرکت کوچک بریتانیایی به نام «گروه کوه آبی» بود که مقر اصلی آن در ولز قرار دارد.

به نوشته دیلی سیگنال، این شرکت در وظیقه خود برای تامین امنیت و مراقبت از کارکنان سفارتخانه به طور کامل شکست خورد به گونه ای که حتی محافظان سفارت در زمان حمله اسلحه به همراه نداشتند.

دیلی سیگنال گزارش می دهد در تازه ترین تحقیقاتی که در این باره انجام شده کوتاهی این شرکت بریتانیایی ثابت شده و به همین منظور قرار است این شرکت مجازات شود.

 

سفر ملک سلمان در روز تولید پوتین

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سفر خود به روسیه را با سال روز تولد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم زمان تنظیم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، ولادیمیر پوتین امروز پنج شنبه 5 اکتبر 65 ساله می شود.

هدف از این کار ثبت یک روز تاریخی برای ارتقای روابط عربستان سعودی و روسیه عنوان شده است.

به عبارت دیگر با این کار پادشاه عربستان تلاش می کند سفر خود را به روسیه تاریخی نشان دهد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اتحادیه اروپابرجامنیکی هیلیرکس تیلرسون


نظر شما :