ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از توصیه کیسینجر به ترامپ تا افزایش بی سابقه ذخایر طلای روسیه

۱۱ آبان ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۲۹۴۸ اخبار اصلی خاورمیانه
توصیه کیسینجر به ترامپ درباره روسیه، اختلافات سنگین در درون حزب اتحاد میهنی کردستان، افزایش بی سابقه ذخایر طلای روسیه، تلاش متحدان نتانیاهو برای تعویق محاکمه او به بعد از دوران نخست وزیری اش و احتمال استفاده اروپا از قانون شورای اتحادیه برای حفظ برجام از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از توصیه کیسینجر به ترامپ تا افزایش بی سابقه ذخایر طلای روسیه

 

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

اختلافات سنگین در درون حزب اتحاد میهنی کردستان

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که اختلافات سنگینی در درون حزب اتحاد میهنی کردستان به وجود آمده است. به گفته این منابع حزب اتحاد میهنی به دو طیف خانواده طالبانی و طرفداران کوسرت رسول، قائم مقام جلال طالبانی، رهبر فقید این حزب، تقسیم شده و این دو گروه تا کنون نتوانسته اند بر سر آینده حزب و رویکردشان نسبت به آینده اقلیم کردستان به وحدت نظر برسند. این مساله تنش های سنگینی را به وجود آورده است.

به گفته این منابع کوسرت رسول هیرو طالبانی، همسر جلال طالبانی را متهم می کند که می خواهد خودش یا یکی از فرزندانش، قباد یا بافل را رئیس حزب کند، در حالی که خانواده طالبانی کوسرت رسول را متهم می کنند در حال دسیسه چینی، بی اعتنا به منافع مردم کرد برای رسیدن به ریاست حزب و به دنبال آن مناصب حکومتی است.

به گفته این منابع اختلافات دو طرف جدی است و همچنان ادامه دارد.

 

تلاش متحدان نتانیاهو برای به تعویق انداختن محاکمه او

روزنامه مصری الاهرام گزارش داد که متحدان و اعضای حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل طرحی را ارائه داده اند که به موجب آن محاکمه نتانیاهو تا بعد از دوران نخست وزیری اش به تعویق می افتد. این در حالی است که دادگاه عالی اسرائیل با این طرح مخالفت کرده و آن را تبعیض آمیز دانسته است.

روزنامه الاهرام نوشته است که مخالفت دادگاه عالی با اعتراض شدید اللحن وزرای نتانیاهو و متحدانش در دولت مواجه شده است.

 

رهبر حزب کارگر جدی ترین گزینه جانشینی نتانیاهو

روزنامه الاهرام گزارش داد که اوی گبی، رهبر حزب کارگر اسرائیل جدی ترین گزینه جانشینی نتانیاهو است.

بنا به این گزارش، آخرین نظرسنجی ها حاکی از آن است که اگر همین الآن دولت منحل و انتخابات زودهنگام برگزار شود، اوی گبی و حزبش بیشترین کرسی ها را به دست خواهند آورد و حتی می توانند بدون ائتلاف با احزاب دست راستی و افراطی دولت اکثریت تشکیل دهند.

 

مایکل بلومبرگ در فکر خروج از امریکا و بریتانیا

مایکل بلومبرگ، ثروتمند مشهور امریکایی و مالک شبکه تلویزیونی بلومبرگ و شرکت بزرگ و چند ملیتی ای به همین نام اعلام کرد از آن جا که بسیاری از کارکنانش به دلیل تقویت احساسات ضدمهاجرتی تمایلی برای ماندن در امریکا و انگلیس ندارند، به فکر تغییر مراکز تجاری و رسانه ای خود از این دو کشور افتاده است.

وی که خود اصالتا انگلیسی است و سابقه شهرداری نیویورک را دارد همچنین گفت که گزینه خروج دفتر بلومبرگ از امریکا و انگلیس بسیار جدی است و در حال بررسی برای یافتن کشور ثالث مناسبی است تا به تدریج تمامی فعالیت هایش را به آن جا منتقل کند. وی نامی از این کشور سوم نبرد.

 

احتمال استفاده اروپا از قانون شورای اتحادیه برای حفظ برجام

نشریه لوبلاگ گزارش داد که اتحادیه اروپا به طور جدی به فکر راهکارهایی عملی برای حفظ برجام منهای امریکا در صورت خروج این کشور از توافق هسته ای است.

به نوشته بلومبرگ یکی از این اقدامات، اجرای قانون 96/2771 شورای اتحادیه اروپا است که مانع از اجرای قوانین برون مرزی ایالات متحده در اتحادیه اروپا می شود. مطابق با این قانون شرکت هایی که در ایران سرمایه گذاری می کنند در صورت خروج امریکا از برجام از کار در این کشور منع نمی شوند.

 

توصیه کیسینجر به ترامپ درباره روسیه

نشریه راشا اینسایدر گزارش داد، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه و مشاور اسبق امنیت ملی امریکا و از افراد نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به وی توصیه کرده است که تحریم های روسیه را در ازای پیشرفت در خلع سلاح و اجرای موافقت نامه های مینسک لغو کند.

به نوشته این نشریه، دلیلی که کیسینجر برای ترامپ آورده این است که روسیه در حال حاضر در جنگ مستقیم و بزرگی حضور ندارد و برای همین فرصت خواهد داشت در یک دهه آینده قدرت نظامی خود را گسترش دهد، اما در مقابل آمریکا در درگیری های زیادی حاضر است و به تبع این جنگ ها، تاثیر فرسایشی بر قدرت نظامی و گسترش قدرت نظامی این کشور خواهند داشت.

 

دستور دریایی ولادیمیر پوتین

نشریه راشا اینسایدر گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه استراتژی دولتی جدیدی درباره نیروی دریایی امضا کرده است که براساس آن سلطه آمریکا بر آب های آزاد جهان را تهدیدی امنیتی خوانده است. طبق این دستور روسیه تا یک دهه آینده قصد دارد به توان دریایی آمریکا برسد. همچنین روسیه باید تلاش کند شاخص های سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را گسترش دهد.

در همین رابطه و مطابق با همین استراتژی روسیه باید تلاش کند در زمینه توان سایبری نیز به دستاوردهای جدید برسد.

 

افزایش بی سابقه ذخایر طلای روسیه

بانک مرکز روسیه میزان سرعت خرید طلای خود را بیشتر از دو برابر کرده و ذخایر طلای این کشور سه برابر شده و از 600 تن به 1800 تن رسیده است.

به گزارش وبسایت فری توت پراجکت، روسیه ذخایر بین المللی طلای خود را به بالاترین حد رسانده و به گزارش شورای جهانی طلا از زمان به ریاست جمهوری رسیدن پوتین در 17 سال گذشته روسیه به بیشترین میزان ذخیره طلای خود رسیده است. اهمیت استراتژیک طلا برای روسیه بسیار بالاست حتی در دورانی که قیمت نفت و ذخایر مالی روسیه در سال 2015 سقوط کرده بود آنها همچنان به خرید طلا ادامه می دادند. در واقع در سه ماهه دوم سال 2017 در حدود 38 درصد از طلای خریداری شده جهان توسط بانک مرکزی روسیه انجام شد.

افزایش ذخایر طلای روسیه درحالی انجام می شود که این کشور همزمان از خرید ارز خارجی برای مدت بیش از دو سال خودداری کرده است.

سرعت بخشیدن روسیه در خرید طلا از سال 2007 آغاز شد درحالی که در اواخر ژوئن امسال میزان ذخایر طلای این کشور به 1556 تن رسیده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: روسیه برجام حزب اتحاد میهنی کردستان هنری کیسینجر


نظر شما :