اسرائیل: دست از حمله به سوریه برنمی‌داریم

۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۵ کد : ۱۹۷۳۱۸۹ سرخط اخبار

رژیم صهیونیستی اعلام کرد، به حملات نظامی اش علیه سوریه به رغم اجرای توافق آتش بس در جنوب غرب سوریه ادامه می دهد. کرملین نیز به آمریکا نسبت به بین المللی کردن متن این توافق هشدار داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت سیریانیوز، تساحی هنگبی، وزیر همکاری منطقه ای رژیم صهیونیستی اعلام کرد، توافق آتش بس اخیر خواسته اسرائیل را مبنی بر تکرار نشدن اقداماتی از جانب نیروهای حزب الله لبنان و ایران در منطقه مرزهای اسرائیل و سوریه در شمال محقق نمی کند.

هنگبی در اشاره به حملات نیروهای اشعالگر به حزب الله لبنان و ذخایر تسلیحاتی آن گفت: اسرائیل "خطوط قرمز" را تعیین کرده و به شدت به آن پایبند خواهد بود.

اشغالگران انتقال سلاح به حزب الله، هرگونه تیراندازی یا حملات علیه مرزهای خود را "خط قرمز" می دانند و مدعی اند، با وجود اینکه خواهان تنش با سوریه نیستند اما به خطوط قرمز خود پایبند می مانند.

این اشاره اسرائیل در پی اعلام اردن در روز شنبه در زمینه حصول توافق بین مسکو، واشنگتن و امان در زمینه ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه بود به طوریکه نمایندگان سه کشور یادداشت اولیه در این زمینه را امان امضا کردند.

یک مسؤول اسرائیلی آگاه به مقدمات توافق آتش بس گفت: تدابیر با هدف دور نگه داشتن گروه های درگیر در داخل سوریه از یکدیگر است و همچنین نیروهای هم پیمان ارتش سوریه نیز در مسافت های مختلفی از جولان باقی خواهند ماند.

این مسؤول که با توجه به حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود تصریح کرد: مسافت ها براساس مواضع کنونی مخالفان در بلندی های جولان از پنج و هفت کیلومتر به حدود ۳۰ کیلومتر خواهد رسید.

مسکو توضیحی درباره این توافق ارائه نکرده است.

موضع کرملین

اما کرملین از واشنگتن خواسته دست از تلاش ها برای بین المللی کردن متن یادداشت تفاهم سه جانبه در زمینه آتش بس در جنوب غرب سوریه بردارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تاکید کرد، هر گونه تفسیر و بین المللی کردن این توافق به جا نیست و باید قبل از هر چیز از متن یادداشت تفاهم و بررسی آن مطئمن شد. این تفسیر دوگانه غیرقابل قبول است و باید به متن صریح یادداشت استناد شود.

این توضیح کرملین در پاسخ به آنچه است که مسؤول ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که این یادداشت تفاهم سه جانبه بر خروج تمامی نیروهای خارجی از جمله نیروهای هم پیمان سوریه (ایران و حزب الله لبنان) از جنوب غرب سوریه اشاره دارد و روسیه وعده داده این مساله را با مقامات سوریه در میان بگذارد.

یک مسؤول وزارت خارجه آمریکا گفت: روسیه با همکاری با دولت سوریه در زمینه دور کردن نیروهای هم پیمان تا مسافت مشخصی از بلندی های جولان که اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، موافقت کرده است.

این مسؤول آمریکایی افزوده است، یادداشت امضا شده در امان باقی ماندن جنوب غرب سوریه را تحت نظارت مخالفان سوریه تا زمان تکمیل حل سیاسی بحران سوریه تضمین می کند.

در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ، اردن، روسیه و آمریکا بر سر مقدمات اولیه ایجاد این منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه از ۹ ژوئیه توافق کردند که شامل درعا، قنیطره، سویداء می شود.

کلید واژه ها: کرملین


نظر شما :