سرمقاله الاهرام:

لبنان از توطئه آشوب نجات یافت

۰۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۳۴۲۰ اخبار اصلی خاورمیانه
مصر همه تلاش خود را به کار می گیرد تا بنیان و ثبات کشورهای عربی حفظ شود و وارد طرح های توطئه آمیز ویرانی و تجزیه و بازنویسی نقشه های منطقه ای مطابق با منافع و خواسته های توطئه گران که به هیچ وجه به فکر منافع مردم و اصول ملی آنها نیستند، نشوند.
لبنان از توطئه آشوب نجات یافت

دیپلماسی ایرانی: «دست از سر لبنان بردارید تا این کشور در امنیت و ثبات زندگی کند.» همچنان این تقاضای انور سادات، رئیس جمهوری اسبق مصر کلمه رمز و کلید ثبات لبنان است، برای این که اگر قدرت های منطقه ای و بین المللی خویشتنداری کنند و از دخالت در امور داخلی لبنان خودداری کنند، درگیری های منطقه ای دیگر نمی توانند از اختلافات مذهبی و دینی لبنانی ها سوء استفاده کنند. اگر لبنان را به حال خود بگذارند، لبنانی ها موفق خواهند شد که بین خودشان به توافق برسند و در صلح و انسجام بدون دخالت های خارجی زندگی کنند. هدف دخالت های خارجی در لبنان حمایت از لبنان و لبنانی ها نیست بلکه تنها تحقق اهداف و منافع خود را دنبال می کنند.

بارها و به طور مرتب دولت مصر از زبان رهبران خود تاکید کرده است که مصر هیچ منافع و اهدافی در لبنان جز امنیت و ثبات و وحدت ملی آن ندارد.

سفری که سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان به مصر انجام داد و مذاکرات مهمی که با رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی داشت معانی و دلایل عمیقی داشت.

نخست: این فرد مصر را انتخاب کرد و در راه بازگشت به لبنان در حالی که از پاریس باز می گشت و بعد از این که بحران حضورش در عربستان 10 روز طول کشید و استعفای خود را از آن جا اعلام کرد، خواست که با رئیس جمهور سیسی دیدار کند، مساله ای که می توانست اوضاع را در لبنان با پیش زمینه اختلافات بر سر نقش حزب الله که متمایل به ایران است، به مرز انفجار برساند.  

دوم: رئیس جمهور سیسی می خواست بار دیگر تاکید کند که سیاست تاریخی مصر همچنان همان سیاست همیشگی و ثابت است و دخالت خارجی در امور داخلی لبنان را رد می کند، و تاکید دارد که لبنان باید بی طرف از سیاست ها و درگیری های منطقه ای باشد، و این همان چیزی است که خود سعد حریری نیز در کنفرانس خبری خود بعد از گفت وگوهای مهمش با رئیس جمهور سیسی بیان کرد.

در آخر: رئیس جمهور سیسی مخلصانه از همه طرف های لبنانی دعوت کرد که میان خود باید به توافق برسند و نگاه خود را همواره به منافع عالی کشور و ملت لبنان با تمامی گروه ها و طیف هایش بدوزند، و این چیزی است که مصر از منطق علاقه و اصرارش برای حفظ امنیت و ثبات لبنان و شکوفایی آن صرف می کند و از همه طرف های سیاسی لبنانی می خواهد که به این دعوت مخلصانه پاسخ مثبت دهند و آن را راهی به دور از وابستگی های خارجی یا دیدگاه های تنگ حزبی بدانند و اجازه ندهند دیدگاه ها تنک نظرانه به حساب امنیت و ثبات لبنان نوشته شود.

شکی نیست که امنیت و ثبات لبنان در سایه تحولات سیال و آشوب هایی که منطقه را در می نوردد اهمیت بسیاری برای مصر دارد. مصر همه تلاش خود را به کار می گیرد تا بنیان و ثبات کشورهای عربی حفظ شود و وارد طرح های توطئه آمیز ویرانی و تجزیه و بازنویسی نقشه های منطقه ای مطابق با منافع و خواسته های توطئه گران که به هیچ وجه به فکر منافع مردم و اصول ملی آنها نیستند، نشوند.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: لبنان سعد حریری


نظر شما :