ترامپ توهین به کشورهای آفریقایی را تکذیب کرد

۲۳ دی ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۳ کد : ۱۹۷۴۳۵۴ سرخط اخبار

در شرایطی که سخنان توهین آمیز ترامپ علیه مهاجران آفریقایی خشم مردم سراسر این قاره را برانگیخته، سفارت آمریکا در آفریقای جنوبی مدعی شده ایالات متحده آمریکا "عمیقا به مردم آفریقا احترام می گذارد!"

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که با موج گسترده اعتراضات مواجه شده، جمعه استفاده از واژه "چاه مستراح" برای توصیف هائیتی و کشورهای آفریقایی را رد کرد و طرح مهاجرتی سنا که به گفته او ایالات متحده آمریکا را مجبور می کند تا افرادی از کشورهایی را که "عملکرد بدی" دارند، بپذیرد به انتقاد گرفت.

سفارت آمریکا در پیامی توئیتری برای آرام کردن فضای سیاسی نوشت: هیچی تغییری در تعهد ما به شرکا و دوستانمان در سراسر این قاره به وجود نیامده است.

رهبران آفریقا از اظهارات توهین آمیز ترامپ شوکه شده و ابراز انزجار کرده اند. موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با ابراز تاسف از سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: عمیقا ناامید شدم؛ چرا که آمریکا یک نمونه "خاص" از چگونگی توزیع مهاجران براساس ارزش های تنوع، تحمل و فرصت بوده است.

دولت بوتسوانا هم اظهارات ترامپ را "سزاوار سرزنش و نژادپرستانه" خوانده و سفیر آمریکا را برای ادای توضیحات احضار کرد.

سخنان توهین آمیز رئیس جمهوری آمریکا درباره مهاجران برخی کشورها که وارد آمریکا می شوند، انتقادهای زیادی در پی داشته است. ترامپ در نشستی در کاخ سفید که با حضور نمایندگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برگزار شد، با اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده اند، گفت: «چرا این مردم از کشورهایی که "چاه مستراح" هستند را به اینجا راه می دهیم؟»

رئیس جمهوری آمریکا گفته است، ترجیح می دهد مهاجرانی از کشورهایی مانند نروژ به آمریکا بروند. نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا گفته اند، این اظهارنظر ترامپ آشکارا نشان می دهد وی نژادپرست است.

واشنگتن پست نخستین بار در گزارشی از اظهارنظر توهین آمیز دونالد ترامپ خبر داد. کاخ سفید بدون تکذیب این سخنان در بیانیه ای اعلام کرد: "بعضی از سیاستمداران در واشنگتن مدافع منافع کشورهای خارجی هستند، ولی ترامپ همیشه برای مردم آمریکا می جنگد."

سخنگوی سازمان ملل هم گفته است آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مکررا بر حفظ شرافت، برابری و حقوق بشر مهاجران و پناهجویان در سراسر دنیا تاکید دارد. استفان دوجاریک جمعه درباره نظر گوترش گفت، او از تمام کشورها می خواهد تا روی توزیع مثبت مهاجران تمرکز کنند و از حقایق استفاده کنند نه پیش داوری ها.

دولت السالوادور هم در یادداشت اعتراضی به ایالات متحده آمریکا شدیدا اظهارات او را رد کرده است. وزارت خارجه این کشور آمریکای مرکزی در بیانیه ای اعلام کرد: السالوادور خواستار احترام به مردم شجاع و شریف خود شده است.

در همین حال مکی سال، رئیس جمهوری سنگال گفته است از سخنان توهین آمیز ترامپ "شوکه" شده و "آفریقا و نژاد سیاهپوست شایسته احترام و توجه است."

دفتر امور آفریقا در وزارت خارجه آمریکا هم در تلاش برای آرام کردن جو در توئیتی نوشت: "ایالات متحده آمریکا به شدت، با اشتیاق و با جدیت در آفریقا مشارکت خواهد داشت و به امر ارتقای این روابط حیاتی و اعتمادسازی با شرکای آفریقایی ما می پردازد."

این توئیت مستقیما به اظهارات ترامپ اشاره ای نکرد. رئیس جمهوری آمریکا جمعه این سخنان را "کذب" دانست اما یک سناتور در نشست مهاجرتی کاخ سفید گفته است او مکررا از الفاظ زشت علیه آفریقایی ها استفاده کرده است.

دولت هائیتی هم "عمیقا از سخنان ترامپ شوکه و خشمگین" شده است و آن را "نژادپرستانه" خوانده است. در بیانیه این کشور آمده است: این سخنان توهین آمیز و سزاوار سرزنش به هیچ عنوان بیانگر خرد، بصیرت و خویشتنداری ای که هر مقام سیاسی عالی رتبه ای باید آن را داشته باشد، نیست. این اظهارات بازتاب یک دیدگاه کاملا نژادپرستانه از جامعه هائیتی و مشارکت آن در ایالات متحده است.

سفیر هائیتی در واشنگتن گفته است دولتش مراتب اعتراض خود را به سفارت آمریکا ابلاغ کرده است.

راس مبارک، یک قانونگذار اپوزیسیون در غنا هم از کشورهای در حال توسعه خواست تا ایالات متحده آمریکا را تا زمانی که دونالد ترامپ از این سمت کنار نرفته است، بایکوت کنند.

وی گفت، کشورها باید پیام قاطعی را به ترامپ بفرستند مبنی بر این که جهان علیه چنین سیاست هایی که متعصبانه، تفرقه آمیز و ناسالم است، به صورت متحد عمل می کند. هر چه زودتر آمریکا بفمهد به جهان نیاز دارد و جهان هم به آن نیاز دارد، برای همه ما بهتر است.

کلید واژه ها: آفریقادونالد ترامپرئیس جمهوری آمریکا


نظر شما :