پوتین و روحانی تلفنی درباره برجام و تحولات منطقه‌ای رایزنی کردند

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۹ کد : ۱۹۷۴۸۷۳ سرخط اخبار

کاخ کرملین از گفت وگوی تلفنی رؤسای جمهور ایران و روسیه و تبادل نظر درباره توافق هسته ای ایران و مسائل منطقه ای خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کاخ کرملین اعلام کرد، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران تلفنی درباره تحولات سوریه رایزنی کرده است.

بنا بر اعلام کاخ ریاست جمهوری روسیه، در گفت وگوی تلفنی پوتین و روحانی درباره نتایج نشست سوچی صحبت شده است.

کاخ کرملین همچنین افزود، دو طرف برای ادامه کار در راستای توسعه چهارچوب آستانه درباره سوریه اعلام آمادگی کردند.

روحانی به پوتین گفت: «ما حضور تمام نیروهای خارجی در خاک سوریه بدون رضایت دولت و مردم سوریه را رد می کنیم».

در بیانیه دفتر مطبوعات کرملین آمده است، «رئیس جمهور پوتین و همتای ایرانی وی ضمن این مکالمه تلفنی بر تعهد به حفظ توافق هسته ای ایران (برجام) تأکید کردند».

این بیانیه می افزاید: «دو طرف بر تعهد به اجرای مداوم توافق هسته ای تأکید کرده و این مسئله را برای حفظ صلح و ثبات جهانی ضروری خواندند».

«دونالد ترامپ» روز جمعه 22 دی ماه، در جدیدترین اقدام خود ضد برجام رفع تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید کرد. وی علی رغم این تهدید کرد ممکن است این آخرین باری باشد که این کار را انجام می دهد.

 رئیس جمهور آمریکا گفت در صورتی که نمایندگان کنگره و دولت های اروپایی برای «اصلاح معایب فاجعه بار» برجام اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریم ها (120 روز بعد) آمریکا را از توافق هسته ای با ایران خارج خواهد کرد.

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دوم بهمن ماه) بعد از دیدار با مقام های انگلیسی در لندن گفت با کشورهای اروپایی بر سر تشکیل کارگروهی با مأموریت «اصلاح برجام» موافقت کرده است. مقام های کشورهای اروپایی هنوز رسماً درباره این ادعا موضع گیری نکرده اند.

بنا بر اعلام کاخ ریاست جمهوری روسیه، روحانی و پوتین درباره اوضاع در یمن نیز صحبت کردند.

کلید واژه ها: کرملین


نظر شما :