لودریان امشب در تهران

۱۳ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۴ کد : ۱۹۷۵۳۴۸ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امشب به تهران سفر می کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس از سفر امشب ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به تهران خبر داد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در اظهاراتی دیگر عنوان کرد: لودریان فردا دوشنبه علاوه بر ملاقات و مذاکره با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با دیگر مقامات ارشد کشورمان نیز دیدار خواهد کرد. رایزنی در خصوص راه های گسترش روابط دو جانبه و تبادل نظر درباره مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله محورهای گفت وگوها خواهد بود.

به گزارش فارس، لودریان قرار است فردا (دوشنبه) با حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کند.

وزیر خارجه فرانسه فردا بعدازظهر نمایشگاه لوور در تهران را با حضور «ژان لوک مارتینز» رئیس موزه لوور در موزه ملی ایران افتتاح خواهد کرد.

وزیر خارجه فرانسه هشتم اسفند در مسکو و در جمع خبرنگاران از سفرش به تهران خبر داد و گفت: دوشنبه هفته آینده به تهران می روم تا با مقامات ایران دیدار و گفت و گو کنم. بحث با مقامات ایرانی درباره توافق هسته ای وین مهمترین محور سفر من به تهران است.

پیش از این لو دریان قرار بود در ماه دی به تهران سفر کند که این سفر به تعویق افتاد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دوشنبه هفتم اسفند ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره زمان سفر وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه این سفر در دستورکار است و به زودی انجام می شود، به تاریخ دقیق این سفر اشاره ای نکرد و افزود: امیدواریم هر چه زودتر ایشان در تهران باشد.

وی افزود: با توجه به نوع رابطه ما با فرانسه و اهمیت فرانسه در اروپا موضوعات بسیاری در دستورکار دو کشور است برای رایزنی و تبادل نظر و صحبت در حوزه های مسائل دوجانبه و به خصوص همکار ی های اقتصادی که روند رو به رشدی را طی می کند و همچنین مسائل سیاسی دوجانبه و موضوعاتی که می تواند در حوزه غرب آسیا، خاورمیانه و خلیج فارس مطرح باشد و همچنین تحولات جهانی و مسائل اروپا و آخرین تحولات اتحادیه اروپا و موضوعاتی که برای دو طرف می تواند از جذابیت و کیفیت لازم برخوردار باشد.

پیش از این عنوان شده بود که سفر لودریان به تهران برای آماده سازی سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران است و برخی رسانه ها از طرح شروطی توسط ماکرون برای سفر به ایران خبر داده بودند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه 16 دی بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره شروط ماکرون برای سفر به ایران از جمله دیدار با مقام معظم رهبری گفت: ایران در چهار دهه گذشته نشان داده که از چه منش و روشی در سیاست خارجی و ارتباط با دول خارجی پیروی می کند، ما شرط پذیر نیستیم و فشار را قبول نداریم و درباره سیاست هایمان خودمان تصمیم می گیریم. اینکه مطرح شده ماکرون شروطی را برای سفر به ایران مطرح کرده، سخنی است غلط، نابه جا و کاملا اشتباه و در مقوله و چارچوب سیاست های ایران و جایگاه کشورمان نمی گنجد.  

وی با بیان اینکه ریشه این مباحث را نمی فهم و اطلاعی ندارم، بیان کرد: ما در وزارت خارجه و سفارتمان در پاریس چیزی در این زمینه نشنیدیم و در سطح گوشه و بازار اگر گشتی بزنم چنین چیزی را نخواهم شنید.

قاسمی افزود: این سخن غلطی است و هنوز تاریخی برای این این سفر مشخص نشده و قرار بود بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه در این باره تصمیم گیری و تفاهم شود و بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه، می توانیم بیشتر در این زمینه صحبت کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان عنوان کرد: دوستانی که با خبر آگاهند می دانند که روسای دول و جمهوری که در سفرهای رسمی به ایران می آیند، طبیعتا به حضور مقام معظم رهبری می رسند و این امر پذیرفته شده و طبیعی در پروتکل ایران است و این را به گونه دیگری مطرح و تعبیر کردن، اشتباهی است که نمی دانم ریشه اشتباه از کجا نشأت می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر با تأکید بر اینکه ایران شرط پذیر نیست، تصریح کرد: فرانسه هم در جایگاهی نیست که علی رغم همه همکاری ها و روابط رو به رشدی که بین ما هست، بخواهد برای ایران چنین پیش شرط و شروطی را بیان کند.

ظریف دوم اسفند ماه نیز میزبان وزرای خارجه هلند و اسپانیا در تهران بود.

کلید واژه ها: لودریان قاسمی سخنگوی وزارت ماکرون وزیر خارجه فرانسه سخنگوی وزارت امور خارجه قاسمی سخنگوی قاسمی


نظر شما :