ترامپ: برزیل را متحد غیرعضو ناتو می‌کنم

۲۹ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۵ کد : ۱۹۸۲۳۴۰ سرخط اخبار

دونالد ترامپ قصد دارد برزیل را به یکی از متحدان اصلی غیرناتو تبدیل کند و احتمال دارد این مساله مقدمه‌ای برای پیوستن این کشور آمریکای جنوبی به ناتو باشد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اظهار کرد که قصد دارد وضعیت روابط میان آمریکا و برزیل را ارتقا دهد.

او در کنفرانسی خبری مشترک خود با ژایر بولسونارو، رییس جمهور برزیل اظهار کرد، برزیل را به "یک متحد اصلی غیر عضو در ناتو" تبدیل خواهد کرد و حتی ممکن است این کشور عضو ناتو شود.

او همچنین تاکید کرد که برای پیوستن برزیل به ناتو ملزم خواهد بود که با "افراد زیادی" صحبت کند.

در حال حاضر تنها کشور آمریکای لاتین وابسته به ناتو، کلمبیا است که به یکی از "شرکای جهانی" این اتحاد تبدیل شده و ملزم به شرکت در اقدامات نظامی نیست.

به گزارش پایگاه خبری هیل، ترامپ اظهار کرد، تبدیل برزیل به یکی از متحدان ناتو "امنیت و همکاری میان آمریکا و برزیل را به شدت ارتقا خواهد داد".

وی خطاب به بولسونارو اظهار کرد: ما مذاکره و گفت‌وگوی زیادی با هم خواهیم داشت و بر روی مشکلات و مسائل مربوط به دارایی‌های هر دو طرف کار خواهیم کرد. ما گام بزرگی برمی‌داریم. ما امروز دیدار بسیار خوبی داشتیم.

کره جنوبی، استرالیا، آرژانتین و کویت از جمله کشورهایی هستند که عنوان متحد اصلی غیرناتو را دارند. این عنوان خرید تسلیحات از آمریکا و همکاری در دیگر مسائل امنیتی با واشنگتن را برای این کشورها آسان‌تر می‌کند.

ترامپ پیش از این اظهار کرده است که از اقدامات برزیل برای پیوستن به سازمان توسعه و همکاری اقتصادی حمایت می‌کند.

کلید واژه ها: دونالد ترامپ برزیل ژایر بولسونارو


نظر شما :