برای کتاب «میراث تمدنی و فرهنگی ایران و جهان مالایی:یک گفتمان فرهنگی»

پژوهشگر ایرانی برنده جایزه ملی کتاب مالزی در بخش فرهنگ شد+تصاویر

۱۶ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۱۹۸۲۵۷۰ آسیا و آفریقا کتابخانه
کتاب «میراث تمدنی و فرهنگی ایران و جهان مالایی: یک گفتمان فرهنگی» که در آذر ماه در مالزی منتشر شده، منتخبی از مقالات ارائه شده در کنفرانس بین المللی «میراث تمدنی و فرهنگی مشترک ایران و جهان مالایی زبان» است که با تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه های مالایا، دانشگاه ناتینگهام کوالالامپور، دپارتمان مطالعات مالایی دانشگاه ملی سنگاپور و موسسه Asia WE درکوالالامپور برگزار شد.
پژوهشگر ایرانی برنده جایزه ملی کتاب مالزی در بخش فرهنگ شد+تصاویر

دیپلماسی ایرانی: کتاب «میراث تمدنی و فرهنگی ایران و جهان مالایی: یک گفتمان فرهنگی» که توسط دکتر عبدالرضا عالمی، پژوهشگر ایرانی مقیم مالزی و پرفسور سید فرید العطاس، استاد دانشگاه سنگاپور ویرایش و با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در مالزی توسط انتشارات GERAKBUDAYA ENTERPRISE مالزی در آذر ماه 1397 منتشر شده بود، در مراسم جایزه ملی کتاب مالزی به عنوان برگزیده بخش فرهنگی انتخاب و از تدوین کنندگان آن تقدیر شد.

جایزه ملی کتاب مالزی به صورت سالانه در حاشیه نمایشگاه بین المللی کتاب مالزی با تلاش بنیاد توسعه کتاب مالزی و انجمن کتاب ملی مالزی برگزار می شود که امسال سازمان یونسکو و دبیرخانه کوالالامپور، پایتخت جهانی کتاب 2020 در برگزاری این برنامه مشارکت داشتند.

امسال  این برنامه با انتخاب 38 نفر از برگزیدگان برتر کتب منتشره در سال قبل در حوزه های مختلف علمی و فرهنگی و... و با حضور خالد عبدالصمد، وزیر امور فدرالی مالزی برگزار و از آنان تقدیر  شد.

قابل ذکر است کتاب «میراث تمدنی و فرهنگی ایران و جهان مالایی: یک گفتمان فرهنگی» که در آذر ماه در مالزی منتشر شده، منتخبی از مقالات ارائه شده در کنفرانس بین المللی «میراث تمدنی و فرهنگی مشترک ایران و جهان مالایی زبان» است که با تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه های مالایا، دانشگاه ناتینگهام کوالالامپور، دپارتمان مطالعات مالایی دانشگاه ملی سنگاپور و موسسه Asia WE درکوالالامپور برگزار شد.

این کنقرانس  بهمن ماه سال 95 با حضور اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران، مالزی، سنگاپور و اندونزی در دانشگاه ناتینگهام کوالالامپور مالزی برگزار شده بود.

سید فرید العطاس در مقدمه این کتاب 187صفحه ای آورده است: توسعه تمدن اسلامی در مناطق مختلف جهان از حوادث تاریخی شگفت انگیزی است که بسیاری از اندیشمندان را به خود مشغول ساخته است. جهان پهناور اسلام؛ همچون فرش ایرانی است که در آن تنوع و پیچیدگی طرح، متاثر از نوعی یگانگی است و طرح های هندسی پیچیده و نقش های اسلیمی آن در هم مسیر واحدی را طی می کند. این پیچیدگی را زمانی می توان بهتر درک کرد که به شکل طرح های متعددی مشاهده شود که در کنارهم قرارگرفته اند. 

وی در ادامه افزوده است: جهان اسلام نیز هرچند ابعاد عمومی و افق های مذهبی متکثری دارد، اما گوناگونی و تنوع فرهنگی، زبانی، تباری و قومی، نمی تواند اتحاد آرمانی آن را سلب کند و ذات اسلام را به تفرقه و چند پارگی بکشاند، زیرا اصول آرمانی آن همچون اصول دین، تغییر ناپذیر است و جایگزین ندارد.

تحلیل و بررسی آوایی و معنایی واژه های فارسی در زبان مالایی، نفوذ فرهنگی، موسیقیایی ایران در جهان مالایی و تاثیر فرهنگ ایران بر سنت روشنفکری اسلام در اندونزی ازجمله 13 عناوین مقالات این کتاب است.

عناوین مقالات مندرج در این کتاب و نویسندگان آن عبارتند از:

۱- تحلیل و بررسی آوایی و معنایی واژهای فارسی در زبان مالایی ـ دکتر بخاری لوبوس از مالزی

۲- نفوذ فرهنگی، موسیقایی ایران در جهان مالایی ـ دکتر هیلارین لری فرانسیس از سنگاپور

۳- تأثیر فرهنگ ایران بر سنت روشنفکری اسلام در اندونزی از گذشته تا امروز ـ دکتر حسین هریانتو از اندونزی

۴- تصوف: مسیر بین فرهنگی گفت‌وگو میان ایران و جهان مالایی ـ دکتر محمدرضا اسفندیار و فائزه رحمان از ایران

۵- عدالت در تفکر اجتماعی، بررسی آرای شریعتی و سید حسین العطاس ـ دکتر تئو لی کن از دانشگاه ملی سنگاپور

۶- چالش‌های وحدت میان مسلمانان با بررسی آرای شریعتی،  نورسی و العطاس ـ دکتر سید فرید العطاس از دانشگاه ملی سنگاپور

۷- رویکرد بین‌فرهنگی ایران در رسانه‌های مالزی و بالعکس ـ دکتر حمیده مولایی از  ایران

۸- مقدمه‌ای بر ترجمه اسرار العرفان حمزه فنصوری ـ دکتر امیرحسین ذکرگو و دکتر لیلا تاجر از ایران

۹- گفتمان فرهنگی بین ایران و جهان مالایی: چرا و چگونه؟ ـ علی‌محمد سابقی از ایران

۱۰- انسان‌گرایی در فلسفه ادب فارسی و تاج‌السلاطین ـ دکتر ازهر ابراهیم از سنگاپور

۱۱- اقتصاد هنر و جهانی شدن با رویکرد بررسی بازار هنر ایران در مالزی ـ دکتر ندا ذوقی از ایران

۱۲ - بررسی اصول زمامداری در ایران و جهان مالایی در سیاست‌نامه و تاج‌السلاطین ـ دکتر باستیان زولینو از  اندونزی

۱۳- شرح سفرنامه ماهوان به ملاکا به عنوان تمثیلی برای صلح جهانی ـ دکتر الهام سادات میرزانیا از ایران

کلید واژه ها: مالزیایرانعبدالرضا عالمی


( ۱ )

نظر شما :