رویارویی پهپادی ایران و اسرائیل بر فراز سوریه و لبنان

۰۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۴۱ کد : ۱۹۸۵۷۶۲ سرخط اخبار

روز شنبه، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته، هواپیما‌های اسرائیلی نیرو‌های ایرانی را در نزدیکی دمشق که قصد داشتند پهپاد‌های قاتل را برای حمله به اهدافی در اسرائیل اعزام کنند، آماج قرار داده اند. در همین حال یک مقام حزب الله روز یکشنبه گفت، یک پهپاد اسرائیلی بر فراز پایتخت لبنان بیروت سقوط کرد و یک پهپاد دیگر نیز در آسمان لبنان منفجر شده است.

به گزارش «تابناک»؛ درگیری‌های نظامی میان اسرائیل و نیرو‌های ایرانی در سوریه و حزب الله لبنان که از شب گذشته وارد فاز جدیدی شده و هدف اصلی آن‌ها پهپاد‌ها بوده، حاکی از تغییرات جدیدی در برخورد‌های نظامی میان ارتش اسرائیل و نیرو‌های متحد ایران در منطقه است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای در خصوص حملات روز گذشته به سوریه گفته است: این حملات عاملان نیروی قدس ایرانی و شبه نظامیان شیعه را که طی چند روز گذشته در حال آماده سازی برای پیشبرد برنامه حمله به سایت‌هایی در داخل اسرائیل از سوریه بوده اند هدف قرار داده است.

جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل، به خبرنگاران گفته که این نیرو‌ها از روز پنجشنبه در حال آماده سازی برای اعزام به حمله "هواپیما‌های بدون سرنشین قاتل" مسلح به مواد منفجره در شمال اسرائیل بودند. نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو گفته که ارتش اسرائیل حمله برنامه ریزی شده ایران را خنثی کرده است. وی در توییتر گفت: ایران هیچ جا مصونیت ندارد. نیرو‌های ما در هر بخش علیه تجاوز ایران فعالیت می‌کنند.

رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند که پدافند هوایی سوریه، شنبه شب اهداف دشمن را در آسمان دمشق رهگیری کرد. شاهدان عینی در دمشق گفته اند که انفجار‌هایی را در آسمان شنیده و دیده اند.

سانا رسانه دولتی سوریه نوشته است: این حمله ادامه دارد و پدافند هوایی با اهداف دشمن روبه رو شده و بیشتر آن‌ها را در منطقه جنوبی دمشق ساقط کرده است.

ارتش سوریه همچنین در بیانیه‌ای گفته: بیشتر موشک‌های اسرائیلی قبل از رسیدن به اهدافشان نابود شده اند؛ با این حال، کانریکوس گفته که تأثیر حملات اسرائیل قابل توجه بوده است.

در پی این حملات، مقامات دفاعی اسرائیل در نیمه شب یکشنبه، ملاقات سطح بالایی برگزار کردند. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، که وزیر دفاع اسرائیل هم هست، در نیمه شب، سفری به مقر وزارت دفاع در تل آویو انجام داد و در آنجا با آویو کوهاوی، فرمانده ارتش اسرائیل، و ناداو آرگامن رئیس موساد و دیگر مقامات ارشد دفاعی دیدار کرد.

جاناتان کانریکوس گفته که نیرو‌های نظامی اسرائیل پس از این حمله در نزدیکی مرز‌های سوریه آماده باش هستند. براساس گزارش رسانه‌های عبری زبان، یک باتری ضد موشکی سامانه گنبد آهنین نیز به شمال اسرائیل اعزام شد تا از حملات احتمالی تلافی جویانه موشکی جلوگیری کند.

سقوط پهپاد‌ها در آسمان بیروت

در همین حال شهروندان حزب الله در جنوب بیروت از وقوع یک انفجار بزرگ گزارش داده اند که در اوایل روز یکشنبه این منطقه را لرزاند و باعث آتش سوزی شد. در این رابطه، یک مقام حزب الله به رویترز گفته که یک هواپیمای بدون سرنشین در حومه جنوبی بیروت سقوط کرده و هواپیمای بدون سرنشین دوم قبل از برخورد با زمین منفجر شده و بیان کرده که این پهپاد‌ها متعلق به اسرائیل بوده است.

این مقام گفت هواپیمای بدون سرنشین دوم باعث خساراتی شده و در یکی از محله‌های حومه داهیه نزدیک به مرکز رسانه‌ای حزب الله سقوط کرده است. ساکنان منطقه گفتند که صدای انفجار را شنیده اند. یک شاهد عینی گفته ارتش خیابان‌های یکی از محله‌ها را که آتش سوزی در آن شروع شده بود، بسته است.

ارتش اسرائیل گفته که در مورد این گزارش‌های خارجی اظهارنظری نمی‌کند.

این وقایع از روز گذشته تا کنون نشان دهنده برخورد‌های نظامی در مرحله جدیدی بین متحدان ایران و اسرائیل است. نکته جالب توجه آن که چندی پیش نشریه «هیل» در گزارشی به قدرت پهپادی ایران اشاره کرده بود و بیان داشت که ایران به یک ابرقدرت پهپادی تبدیل شده است.

«هیل» به سخنان «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان اشاره کرده و نوشته این گروه گفته در جنگ آتی با اسرائیل از پهپادهایش استفاده خواهد کرد. این رسانه آمریکایی استفاده متحدان ایران در منطقه از پهپاد‌های پیشرفته را تهدیدی برای آمریکا و متحدانش ارزیابی کرده و نوشته است: به نظر می‌رسد فناوری پهپادی ایران پیشرفته‌تر می‌شود.

منبع: تابناک

کلید واژه ها: ایران و اسرائیل پهپاد


( ۱۴ )

نظر شما :