معاون وزیر خارجه روسیه: مسکو با ابتکار صلح هرمز موافق است

۰۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۵ کد : ۱۹۸۶۵۲۴ سرخط اخبار

معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو از ابتکار صلح هرمز یا همان ائتلافِ امید حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه اقدام ایران مبنی بر برقراری ابتکار صلح هرمز با دیدگاه روسیه از امنیت منطقه همخوانی دارد، گفت: ما هرگونه پیشنهاد (برای ایجاد ائتلاف در خلیج فارس) از سوی شرکایمان علی‌الخصوص ایران را گرامی می‌داریم. ابتکار روس‌ها و ایرانیان به یکدیگر شباهت دارد.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رییس جمهور ایران روز چهارشنبه در نشست سازمان ملل گفت: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلافِ امید» HOPE یعنی «ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می‌کنم.

روحانی تصریح کرد: هدف "ائتلاف امید" ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.

وی افزود: "ائتلاف امید" بر پایه اصول مهمی همچون پایبندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، جایگاه برابر، گفتگو و تفاهم، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیریِ مرزهایِ بین‌المللی، حل و فصلِ مسالمت‌آمیز تمامیِ اختلافات و از همه مهم‌تر دو اصلِ بنیادینِ "عدم تجاوز" و "عدم دخالت در امور داخلی یک‌دیگر" قرار دارد. حضورِ سازمانِ ملل متحد برای ایجاد یک چترِ بین‌المللی در حمایت از "ائتلاف امید" نیز امری ضروری است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت: در شورای امنیت سازمان ملل، بنده توضیح دادم که ابتکار صلح هرمز یا همان HOPE (ائتلافِ امید) که حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل از آن سخن گفت، متضمن چه مسائلی می‌شود. این ائتلاف متضمن گفت‌وگو، ایجاد اعتماد، آزادی کشتیرانی، ایمنی انرژی، عدم پرخاشگری و عدم مداخله می‌شود. ما از تمام کشورهای منطقه‌ای می‌خواهیم که در ائتلاف امید به ما ملحق شوند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جزئیات بیشتری از ائتلاف امید را به اطلاع کشورها خواهد رساند.

کلید واژه ها: طرح صلح هرمز


نظر شما :