جدال کرونایی عربستان و ترکیه ادامه دارد

۲۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۵ کد : ۱۹۹۰۱۷۷ سرخط اخبار

اتهام‌زنی ریاض به آنکارا درباره شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و امروز نیز یک روزنامه سعودی، دولت ترکیه را به سانسور شدید خبری و پنهان‌کاری و عدم اتخاذ تدابیر مقتضی برای پیشگیری از شیوع این ویروس متهم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه اتهام‌زنی‌های عربستان سعودی به ترکیه درباره اهمال عامدانه آنکارا در قبال شیوع ویروس کرونا، روزنامه سعودی «الریاض»، امروز یک یادداشت با تیتر «آیا ترکیه ابتلا به ویروس کرونا را پنهان می‌کند؟» منتشر کرد.

آغاز جنگ کرونایی میان عربستان و ترکیه، حدود ده روز پیش بود که فردی به نام «زاید العمری» که خود را سرتیپ ستاد (مشترک در ارتش عربستان سعودی) معرفی کرده، مدعی شد که ترکیه قصد دارد ویروس کرونا را در عربستان شیوع بدهد.

او در ویدئویی که در توییترش منتشر کرد، گفته که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه تلاش می‌کند ویروس کرونا را از طریق گردشگری در عربستان سعودی منتشر کند و عدم اطلاع‌رسانی شفاف درباره ویروس کرونا در ترکیه با غرض هدف گرفتن گردشگران عرب انجام می‌شود تا آنها به ویژه گردشگران سعودی، این ویروس را با خود به کشورهایشان ببرند. (جزئیات بیشتر)

هرچند این اظهار‌نظر العمری موجی از تمسخر را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت، اما روزنامه سعودی الریاض نیز، امروز طی یادداشتی ادعا کرد: «همچنان ترکیه آمار مربوط به ویروس جدید کرونا «COVID-19» را سانسور می‌کند. ویروسی که دست‌کم در ۱۱۴ کشور جهان شیوع یافته و موجب مرگ صدها نفر در ایتالیا و ایران شده به طوری که این دو کشور از آمار قربانیان  به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم پس از چین قرار گرفته‌اند.»

« اخباری از سراسر جهان درباره ابتلای معاون وزیر بهداشت بریتانیا، رئیس ستاد ارتش لهستان و وزیر فرهنگ فرانسه به این ویروس منتشر می‌شود و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به صراحت اعلام مرد که احتمالا بین ۶۰ تا ۷۰درصد شهروندان آلمانی به این ویروس دچار خواهند شد.»

«در این میان این مسئله عجیب است که ترکیه که سالانه میزبان ۵۰ میلیون گردشگر است، هیچ تدابیر پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از شیوع این ویروس انجام نداده است و شرکت خطوط هوایی ترکیه علاوه بر استفاده از استانبول به عنوان ایستگاه ترانزیت برای سفرهای طولانی چندروزه، همچنان در حال نقل و انتقال ده‌ها هزار مسافر از کشورهای مختلف جهان است. این در حالی است که تقریبا همه کشورهای همسایه ترکیه دچار ویروس کرونا شده‌اند.»

«کار به جایی رسید که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سفر به بروکسل برای دیدار با مقامات اتحادیه اروپا، بحران کرونا را به تمسخر گرفت و گفت: من نیز به ویروس کرونا دچار شده‌ام.»

در ادامه این یادداشت به اظهار‌نظرهای وزیر بهداشت ترکیه و تاکیدش بر اینکه آنکارا تدابیر شدیدی برای جلوگیری از شیوع این بیماری مسری اتخاذ کرده و دلیل شیوع این بیمار در کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی عدم اتخاذ تدابیر لازم بوده اشاره می‌شود.

نویسنده در ادامه به سانسور شدید خبری در ترکیه درباره ویروس کرونا پرداخت و نوشت: ادعای پنهانکاری ترکیه درباره شیوع کرونا در این کشور از هفته گذشته پس از آن مطرح شد که مدیر اداره کل امنیت این کشور از اتخاذ تدابیر قانونی لازم در حق کسانی که اخباری درباره شیوع کرونا در ترکیه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند، خبر داد.

در ادامه این یادداشت آمده است: «کارشناسان بر این باروند که اگر کارنامه سیاه عملکرد ترکیه در موارد مشابه را مد نظر قرار دهیم، مشخص خواهد شد که این کشور می‌تواند شیوع این بیماری را به راحتی از افکار عموم پنهان کند.»

«در شرایطی که ترکیه دارای دومین رتبه جهانی در فهرست کشورهایی که بیشترین روزنامه‌نگار زندانی را دارند، است، آنکارا همچنان ادعا می‌کند که هیچ روزنامه‌نگاری در این کشور زندانی است. دولت ترکیه همچنین با اعداد و ارقام مربوط به تورم و میانگین رشد بازی می‌کند و فساد و اختصاص مناقصه‌ها به تاجران نزدیک به شخص اردوغان را پنهان می‌کند.»

«این پنهان‌کاری به سیاست داخلی ترکیه محدود نمی‌شود و آنکارا چنین سیاست و سانسور خبری را در لیبی و سوریه نیز ادامه می‌دهد و به راحتی ارتباط با افراطی‌های مسلح در لیبی را تکذیب می‌کند. اردوغان روابط مشکوک با روسیه و قطر را انکار می‌کند و به جهان بهترین نمونه‌های خفقان و پنهان‌کاری را نشان می‌دهد.»

نویسنده در ادامه، دلیل این پنهان‌کاری ترکیه را حساسیت شدید بر توازن اقتصادی این کشور و هراس از سقوط سریع  بورس در صورت شیوع کرونا دانست.

پس از انتشار این یادداشت در روزنامه سعودی الریاض، پایگاه خبری «ترک پرس» با بازنشر بخش‌هایی از این یادداشت، با انتشار مجموعه تدابیر شدید آنکارا برای پیشگیری از کرونا واکنش نشان داد و نوشت: «ابراهیم گالن» سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه پنجشنبه پیش پس از نشست با اردوغان در آنکارا درباره پیشگیری از شیوع این ویروس از تدابیر شدید در این راستا خبر داد.

این پایگاه خبری ترکیه در ادامه یادآور شد که تعطیلی مدارس به مدت یک هفته و دانشگاه‌ها به مدت سه‌هفته از ۱۶ مارس جاری، تدریس به دانش‌آموزان و دانشجویان از طریق شبکه‌های تلویزیونی و اینترنت از ۲۳ مارس و فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم از سوی وزارت آموزش و پرورش، برگزاری مسابقات ورزشی بدون حضور تماشاگران و هواداران، به تاخیر انداختن سفرهای خارجی رئیس‌جمهور و ...تنها بخشی از تدابیر اتخاذی ترکیه در این راستا است.

ترکیه و عربستان سعودی که در موضوع «اخوان المسلمین» در منطقه بشدت دچار اختلاف هستند، در رسانه نیز سرگرم تقابل هستند. پیشتر نیز برخی نخبگان سیاسی و رسانه‌ای سعودی خواستار عدم سفر گردشگران عرب به ترکیه شده بودند و اکنون با شیوع ویروس کرونا، این مسئله نیز بهانه‌ای برای هجمه متقابل میان این دو کشور شده است.

کلید واژه ها: عربستان سعودی ترکیه ویروس کرونا


( ۵ )

نظر شما :

ارش ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۰
خیلی جالبه بعد از حدود یک ماه درگیری جهان با کرونا بالاخره یک نفر کرونایی در ترکیه پیدا شد ، جالبتر نحوه ی بالا رفتن امار در ترکیه هست در روز دوم امار به دو نفر رسید یعنی روزی یک نفر ، به ترک ها که به شعور مردم احترام میگذارند بخاطر ساختن این کشور دموکراتیک و آزاد که الگویی برای کشورهای منطقه هست تبریک میگیم
افخمی ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۷
از همه جالبتر آمار در هندوستان،بنگلادش وپاکستان با جمعیت مجموع یک میلیارد وهفتصد میلیون نفر با آن وضع بهداشتی ومعیشتی است.اینطور که ما ایرانیان به سروصورت خود ودیگران چنگ کشیده ایم معمایی شده که قابل فهم نیست.