آنکارا: اشغالگری روسیه در کریمه را به رسمیت نمی‌شناسیم

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۱۴ کد : ۱۹۹۰۲۲۴ سرخط اخبار

ترکیه در بیانیه به مناسبت ششمین سالگرد الحاق منطقه شبه جزیره کریمه به روسیه اعلام کرد، آنکارا این «اشغالگری» مسکو را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه ترکیه در ادامه مخالفت‌های آنکارا با آنچه «اشغالگری» مسکو در قبال الحاق منطقه کریمه به روسیه می‌خواند، امروز دوشنبه با صدور بیانیه موضع ترکیه درباره این موضوع را تکرار کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه به مناسبت «ششمین سالگرد الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه» بر لزوم «پایان اشغالگری» در این منطقه و احترام گذاشتن به تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «ترکیه و جامعه بین‌المللی الحاق غیرقانونی جمهوری خودمختار کریمه اوکراین توسط فدراسیون روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد، اقدامی که ۶ سال قبل بعد از یک همه‌پرسی غیرقانونی پی‌ریزی شد».

وزارت خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد، حفظ امنیت و رفاه تاتارهای منطقه کریمه، جزو اولویت‌های آنکارا است.

این اولین باری نیست که مقام‌های آنکارا درباره منطقه کریمه صحبت و اظهارنظر کرده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه اواسط بهمن ماه طی سفر به کی‌یف و در دیدار با رئیس‌جمهور اوکراین در این باره گفته بود: «بر موضع ثابت خود درباره تمامیت ارضی اوکراین و برسمیت نشناختن الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به روسیه تاکید می‌کنیم».

کلید واژه ها: روسیه ترکیه شبه جزیره کریمه


( ۴ )

نظر شما :

ایران ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۲
روسیه هم کشتار ارامنه را به رسمیت خواهد شناخت
رستم ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۵
اگر ترکیه رو مقابله با روسیه تاکید کنه ، در آینده ممکنه بجای بیانیه در مورد کریمه ، در مورد شهر های خودش بیانیه بده
خسرو ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۹
کریمه جزیی از اوکراین هست وتمام دنیا الحاق کریمه توسط روسیه را محکوم کرده اند ، ترکیه با تاکید بر حق اوکراین ، ضمن اینکه از همسایه آبی خود حمایت کرده بلکه به روسیه فهمانده که دوران تجاوز و الحاق بسر آمده ، عکس العمل روسیه کوتاه آمدن در جاهای دیگر و امتیاز دادن به ترکیه خواهد بود ، همراهی با متجاوز و زورگو یا بی صدا ماندن، تعدی به مظلوم محسوب می شود ، لااقل بیست درصد مردم روسیه ترکهای مسلمان نزدیک به ترکیه هستند و روسیه می کوشد آنها را خشمگین نکند
ارش ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۴
بله روسیه یک تجاوز کاره و در صورت بروز جنگ به طور بی رحمانه همراه با هم پیمانانش تا استانبول و دیاربکر پیش میره