تکرار ادعای ترامپ درباره کمک به ایران علیرغم خودداری از لغو تحریم‌ها

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۳ کد : ۱۹۹۰۸۱۰ سرخط اخبار

رئیس جمهور آمریکا که از لغو تحریم‌های ایران در موقعیت مبارزه با شیوع کرونا خودداری کرده است، مدعی کمک به ایران شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، دونالد ترامپ در نشست خبری کارگروه ویروس کرونای کاخ سفید با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران گفت: وقتی من روی کار آمدم در ایران یک حکومت تروریست وجود داشت. ایران اکنون کشوری متفاوت از آن‌ چیزی است که قبلا بود. در اوایل روی کار آمدنم، ایران قصد داشت کل خاورمیانه را بگیرد، اکنون آن‌ها فقط می‌خواهند زنده بمانند و هر هفته با اعتراض‌هایی مواجه هستند.

ترامپ با اشاره به برجام هم با گفتن این که توافق هسته‌ای توافقی «فاجعه‌بار» بود ادعا کرد: من این توافق را متوقف کردم. ایران خواهان گفت‌وگو است.
او همچنین بار دیگر جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا را به نقض قانون لوگان و کمک به ایران متهم کرد و  گفت که ایران در حال حاضر منتظر است که شاید او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 آمریکا در رقابت شکست بخورد و دوباره بتوانند از آمریکا امتیاز بگیرند.

ترامپ که از لغو تحریم‌های کشورش علیه ایران در پی شیوع ویروس کرونای جدید خودداری کرده است و به همین خاطر با انتقادهای شدید جهانی مواجه شده، بر ادعایش افزود: ایران پر از طاعون شده است که من این را نمی‌خواهم. به آن‌ها پیشنهاد کمک داده‌ام، اگر ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) نیاز داشته باشند که دارند، من برای آن‌ها ونتیلاتور می‌فرستم. ما هزاران ونتیلاتور اضافی داریم.

بر اساس این گزارش، همچنین پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن گزارش داد که ترامپ در این نشست خبری با اشاره به یک نمودار که آمار ویروس کرونا در کشورهای مختلف را نشان می‌داد، درباره ایران و چین گفت: می‌بینید که آن‌جا چه در حال رخ دادن است؟

ادعاهای ترامپ درباره کمک به ایران در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا به درخواست‌های بین‌المللی برای کاهش تحریم‌های ایران در پی شیوع ویروس کرونا سر باز زده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این درباره ادعای کمک ترامپ و ضرورت لغو تحریم‌های نفتی ایران در وضع فعلی گفته بود: ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی غنی است. ما احتیاجی به صدقه دادن از سوی دونالد ترامپ که مجبور است دستگاه های تنفس مصنوعی را از منابعی که خود تحریمشان کرده، تهیه کند نداریم.

وی ادامه داد: آنچه ما از او می خواهیم این است که دست از ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید مایحتاج، دریافت‌ها و پرداخت‌های آن بردارد.

کلید واژه ها: ایران و امریکا دونالد ترامپ لغو تحریم ها تحریم دارو


نظر شما :