رئیس جمهور تونس در گفتگو با بلینکن: اقداماتم "قانونی" است

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۵ کد : ۲۰۰۴۴۲۵ سرخط اخبار

رئیس جمهور تونس در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایالات متحده تأیید کرد اقداماتی که اخیراً در تونس انجام شده "مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی این کشور" است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، در بیانیه دفتر ریاست جمهوری تونس آمده است: قیس سعید، رئیس جمهور تونس و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه شب مکالمه تلفنی را درباره رخدادهای اخیر تونس انجام دادند.

در این تماس رئیس جمهور تونس بر احترام به مشروعیت، حقوق و آزادی‌ها تأکید کرد.

وی گفت که اقدامات انجام شده در چارچوب اجرای فصل ۸۰ قانون اساسی برای حمایت از نهادهای قانونی، محافظت از کشور و دستیابی به صلح اجتماعی است. "

وزیر امور خارجه آمریکا نیز بر ادامه مشارکت کشورش در توسعه روابط با تونس در زمینه‌های مختلف و ترویج ارزش‌ها و اصول مشترک مربوط به دفاع از حقوق بشر و دموکراسی تاکید کرد.

وی خواهان پایبندی رئیس جمهور تونس به اصول دموکراسی و حقوق بشر شد و بر لزوم حفاظت از مذاکرات فراگیر با همه گروه‌های سیاسی و ملت تونس تاکید کرد.

بلینکن همچنین گفت که کشورش اوضاع در تونس را از نزدیک پیگیری می‌کند و به تماس با مقامات تونسی ادامه می‌دهد.

یکشنبه، رئیس جمهور تونس با صدور دستوراتی به خاطر ناکامی در مهار کرونا، هشام المشیشی، نخست وزیر را از سمت خود برکنار و فعالیت پارلمان را به مدت ۳۰ روز تعلیق کرد.

همچنین مصونیت نمایندگان را لغو و قدرت اجرایی را تا زمان تشکیل دولت جدید به عهده گرفت.

وی گفت که این اقدامات باید از ماه‌ها قبل صورت می‌گرفت این در حالی است که منتقدان این اقدامات و راشد الغنوشی رئیس جنبش النهضه تونس آن را "کودتا" می‌دانند.

کاخ سفید  و وزارت خارجه آمریکا نیز نسبت به رخدادهای تونس واکنش نشان دادند.

جن ساکی،  سخنگوی کاخ سفید با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در تونس، گفت که واشنگتن از طریق کاخ سفید و وزارت خارجه در تماس با سران تونس است و خواستار آرامش شد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با بیان این که واشنگتن تحولات تونس را به‌ دقت زیر نظر دارد، گفت: ما با مقام‌های دولت تونس در تماس هستیم و تاکید کردیم که راهکارهای مشکلات اقتصادی و سیاسی تونس باید بر اساس اصول قانون اساسی، دموکراسی، حقوق بشر و آزادی باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح  کرد از همه طرف‌های تونسی می‌خواهیم از اقداماتی که به گفتگوی دموکراتیک آسیب زده یا منجر به خشونت می‌شود، دوری کنند.


نظر شما :