سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران:

خطیب زاده: سفر امیرعبداللهیان به باکو یکی از بهترین سفرها بود/تا رسیدن به نتیجه در وین می‌مانیم/اسرائیل جای تهدید فیلم مانور پیامبر اکرم (ص) را ببیند

۰۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۰۰۸۶۸۲ اخبار اصلی اخبار داخلی
سعید خطیب زاده گفت: قضاوت زودهنگام نمی‌کنم اجازه می‌دهیم طی روزهای آینده ببینیم در اتاق مذاکرات چه می‌گذرد. الان وقت تلف کردن وقت انرژی مذاکره کنندگان ایرانی نیست. مادامی که لازم باشد فرزندان شما در اتاق مذاکرات باقی خواهند ماند. این دور به خاطر اعیاد میلادی متوقف شد و فرزندان ایران تا رسیدن به حصول نتیجه در وین می‌مانند و در هر زمان برای مشورت نیاز به تنفس باشد امر عادی و مرسومی است که انجام می‌شود. هیأت ایران هم جدیت و هم اجازه توافقات دارد. آمادگی داریم در یک توافق جامع با طرف مقابل مطمئن شویم تعهداتشان انجام می‌شود و بعد اقدامات جبرانی را انجام دهیم. ما هیچ اقدامی فراپادمانی انجام ندادیم. قانون مجلس کاملا الزام آور است و دستورکارش روشن است.
خطیب زاده: سفر امیرعبداللهیان به باکو یکی از بهترین سفرها بود/تا رسیدن به نتیجه در وین می‌مانیم/اسرائیل جای تهدید فیلم مانور پیامبر اکرم (ص) را ببیند

دیپلماسی ایرانی: سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا با بیان این‌که سالگرد شهادت سردار سلیمانی نزدیک می‌شویم، به تشریح اقدامات وزارت امور خارجه در این خصوص اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم بود. اقدام تروریست‌های شناخته شده بین‌المللی برای انتقام از این سردار بزرگ بود. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس هدف اشکال مختلف تروریسم اعم از سیاسی و اقتصادی قرار داشته است. اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مصداق حمله تروریستی و تروریسم دولتی بود که به شکل سازمان دهی شده توسط دولت آمریکا و به دست ترامپ طراحی و اجرا شد. ‌دولت آمریکا در قبال این اقدام سبعانه مسئولیت بین‌المللی دارد و ایران از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند که مسببان، آمران  و عاملان و مشاوران این اقدام تروریستی را به پیشگاه عدالت بیاورد. آنهایی که چنین کردند مسئولیت کیفری دارند. وزارت امور خارجه بعد از این اقدام تروریستی و از ساعات اولیه اقدامات مختلف را انجام داده و تا روزی که مسببان و آمران و عاملان را به پیشگاه عدالت معرفی نکند از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

خطیب‌زاده به تشکیل کمیته مشترک بین ایران و عراق در این خصوص اشاره کرد و افزود: یکی از خروجی‌های آن امضای سند مشترک در این زمینه بود. برگزاری دومین نشست کمیته مشترک بین ایران و عراق در خصوص تحقیقات این اقدام جنایتکارانه و تهیه مجموعه ۳۰۰ صفحه‌ای از این اقدام و تقدیم به طرف عراقی از جمله اقدامات وزارت امور خارجه بوده است. توجه به دیپلماسی عمومی برای مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن به منظور زنده نگه داشتن شهید سلیمانی و تبیین نقش بی بدیل وی برای ملت‌ها و اثبات نقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل از جمله اقدامات وزارت امور خارجه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی سفر امیرعبداللهیان به باکو را خوب و موفق برشمرد.

سخنگوی وزارت خارجه به آغاز دور جدید گفت‌وگوها در وین از امروز اشاره کرد و درباره نقش غیرسازنده برخی کشورهای اروپایی گفت: در گفت‌وگوهای وین نگاهمان همواره رو به جلو بوده است. توصیه این است که طرف‌ها با عزم رسیدن به توافق خوب به وین بیایند. برخی طرف‌ها با اشتباه محاسباتی فکر می کنند وقت و انرژی جمع را با کمپین‌ها و اخبار تحریف شده تلف کنند و یا به دنبال خواسته‌هایی فراتر از برجام باشند و یا تصور کنند منافعی کمتر از آنچه در برجام است برای ایران قائل شوند. اگر همگی در وین با این دستورکار بیایند که گفت‌وگوها به نتیجه برسد نتایج را خواهیم دید. سه کشور اروپایی انتظار است به بی عملی پایان دهند و برنامه جدی خود را برای بازگشت به تعهداتشان در ذیل برجام ادامه دهند.

خطیب‌زاده درباره اظهارات سخنگوی ائتلاف سعودی مبنی بر نقش ایران در حملات انصارالله نیز بیان کرد: در سکوت مجامع بین‌المللی و همراهی برخی کشورهای اروپایی برای ارسال سلاح شاهد افزایش بمباران‌ها و حملات کور هستیم که جز مردم بی دفاع و در محاصره یمن حاصلی نداشته است. تاریخ منطقه این روزها را فراموش نخواهد کرد. توصیه ما توجه به راه حل سیاسی به عنوان تنها راه‌حل پایان بحران یمن است. در کنار مردم بی دفاع یمن می‌مانیم تا صدای مظلومیت آنها به گوش جهان برسد و تلاش می کنیم در اسرع وقت راه‌حلی پایدار برای بحران یمن پدیدار شود.

وی درباره بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: جزئیات این موضوع را از سخنگوی سازمان بپرسید. فرآیند حضور بازرسان در خاک ایران شناخته شده است و مادامی در چارچوب فنی با رعایت ضوابط و قواعد و اصل بی طرفی و رازداری صورت بگیرد ما مشکلی برای حضور بازرسان در چارچوب پادمان و ان.پی.تی نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی گفت: امیدواریم سالیوان به ضرب الاجل‌های خودخوانده‌ای که اعلام می‌کند خودش باور داشته باشد. در وین هستیم که در اولین فرصت به توافقی خوب برسیم. توافقی که مطمئن شویم آنچه آمریکا در روی کاغذ متعهد می‌شود با تضمین‌های عینی که از آن می‌گیریم در عمل هم نتایج آن را مشاهده کنیم. برای ایران هیچ کدام از این تاریخ‌های ساختگی قرارداد الزام آور نیست و هدف ما تنها رعایت خطوط قرمز و منافع مردم است. به وین می‌رویم که به نتیجه برسیم و این کارزارهای رسانه‌های برای ما مهم نیست.

وی در پاسخ به سؤالی گفت:‌ مقدمات برگزاری اولین جلسه شورای عالی ایرانیان را با حضور رئیس جمهور طی چند روز آینده فراهم شده است و یکی از دستورات مشخص وزیر امور خارجه آماده کردن طرح جامع ایرانیان خارج از کشور بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری نشست سران روند آستانه در تهران نیز بیان کرد: تاریخ دقیق آن هنوز روشن نشده است. در حال برنامه ریزی هستیم چون چند سفر دوجانبه قبل از این نشست داریم. قطعا کشورهای ناظر هم در سطح سران دعوت خواهند شد.

خطیب‌زاده درباره گلایه امیرعبداللهیان از عربستان در تاخیر برای انتقال شهید حسن ایرلو نیز بیان کرد: آن‌چه در خصوص انتقال آقای ایرلو به ایران اتفاق افتاد. ایشان به دلیل این‌که یکی از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود کرونا روی ایشان تاثیر جدی‌تری گذاشته بود و به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و محاصره غیرانسانی در یمن، امکانات برای رسیدگی به وضعیت ایشان در یمن فراهم نشد. از همان ابتدا تلاش کردیم ایشان را منتقل کنیم ابتدا از یکی دو کشور در حوزه خلیج فارس درخواست کردیم کمک کنند که با تاخیر در پاسخ  روبه رو بودیم و بعد عراق در سطح مقامات ارشد ورود کردند ولی انتقال چندین روز بعد از درخواست‌ها بود و چه بسا اگر زودتر به تهران آمده بود ایشان را در بینمان داشتیم و این در حافظه تاریخی ملت باقی خواهد ماند.

وی درباره مذاکرات وین گفت: ما از موضوعات شکلی عبور کردیم و بعد از دور هفتم به دو سند جدید رسیدیم. پیشنهادها و نظرات ایران کاملا در آنها گنجانده شده امروز دو سند جدید داریم و سند رفع تحریم‌ها سندی است که به صورت خاص تمرکز ویژه مذاکره کنندگان ملت است. انتظار داریم تعهد و جدیت طرف مقابل را نشان دهد که آمده‌اند تا به توافق معنادار و منطبق با حقوق بین‌الملل برسند. روزهای آتی نشان می‌دهد پاسخ جدیت ایران از طرف‌های مقابل داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: موضوعات راستی آزمایی و موضوعات دیگر در کنار آنها پیگیری و دنبال می‌شود.

به گزارش فارس، خطیب‌زاده درباره مواضع سه کشور اروپایی در مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: سه کشور اروپایی در مدتی که آمریکا از برجام خارج بود با بی عملی با تحریم‌های یکجانبه، فراسرزمینی و یکجانبه آمریکا همراهی می‌کرد و امروز هم به نظر می‌آید جدیت را نشان نمی‌دهد. قضاوت زودهنگام نمی‌کنم اجازه می‌دهیم طی روزهای آینده ببینیم در اتاق مذاکرات چه می‌گذرد. الان وقت تلف کردن وقت انرژی مذاکره کنندگان ایرانی نیست. مادامی که لازم باشد فرزندان شما در اتاق مذاکرات باقی خواهند ماند. این دور به خاطر اعیاد میلادی متوقف شد و فرزندان ایران تا رسیدن به حصول نتیجه در وین می‌مانند و در هر زمان برای مشورت نیاز به تنفس باشد امر عادی و مرسومی است که انجام می‌شود. هیأت ایران هم جدیت و هم اجازه توافقات دارد. آمادگی داریم در یک توافق جامع با طرف مقابل مطمئن شویم تعهداتشان انجام می‌شود و بعد اقدامات جبرانی را انجام دهیم. ما هیچ اقدامی فراپادمانی انجام ندادیم. قانون مجلس کاملا الزام آور است و دستورکارش روشن است.

وی درباره اظهارات وزیر امور خارجه عراق برای برقراری رابطه مستقیم ایران و آمریکا نیز بیان کرد: ما به حسن نیت برادران در عراق هیچگاه شک نداشتیم. دوستان در عراق در موضوعات منطقه ای و بین المللی با حسن نیت و فعال و ابتکارات تلاش کردند نقش سازنده‌ای داشتند و ما ارج گذاشتیم و استقبال کردیم. وزیر امور خارجه عراق به صورت روشن نظراتش را بیان کرد و در ملاقات با امیرعبداللهیان در این خصوص صحبت‌هایی را داشت. جواب ایران همواره این بوده که باید تغییری ببینم که پاسخی به این درخواست ‌ها داشته باشیم برای ما تحقق منافع مردم ایران است و در وین بر اساس همین چارچوب با آمریکا به صورت غیرمستقیم در حال تبادل متون به صورت غیررسمی هستیم.

خطیب‌زاده درباره خوشبینی و امیدواری برای حصول نتیجه در مذاکرات وین بیان کرد: اجازه دهید از خوشبینی استفاده نکنم. امیدوارم این پنجره فرصت را طرف مقابل قدر بداند. ایران برجام را زنده نگه داشت و به رغم همه فشارهای آمریکا خارج نشد می‌توان گفت به تنهایی این سند بین‌المللی را زنده نگه داشته است ولی این روند بیش از این نمی‌تواند ادامه دهد. امیدوارم طرف مقابل قدر این فرصت را بداند و برای رفع موثر تحریم‌ها به وین بیاید اگر این اتفاق بیفتد توافق در دسترس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیوستن عراقچی به تیم مذاکره کننده نیز گفت: تیم مذاکره کننده ایران در وین شاید بتوان گفت یکی از ملی‌ترین تیم‌هایی است که براساس استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی چیده شده است. هم از دوستانی که در دوره‌های قبلی بودند و هم در مذاکرات برجام بودند امروز در وین در حال مذاکره هستند. چه در تهران مشورت‌ها با همه عزیزانی که ورود به موضوع داشتند و هم در عمل در اتاق‌های مذاکرات حاضر هستند و تلاش شده در اجماع ملی و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و بدون نگاه جناحی و حزبی این مذاکرات جلو برود.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات وزیر منابع آبی عراق مبنی بر این‌که ایران در یک سال گذشته مسیر پنج رودخانه در عراق را تغییر داده و یک سال است درخواست نشست مشترک داشتیم ولی مسئولان ایرانی پاسخ ندادند نیز گفت:‌ این برداشت شما شاذ است. ما در عمل چنین چیزی را نشنیدیم و گفت وگوی صمیمانه درباره موضوعات مختلف بود. خشکسالی اتفاق افتاده دو سوی مرز را تحت تاثیر قرار داده است.

وی همچنین گفت: ایران سفیر جدید در یمن را معرفی خواهد کرد. سرپرست نمایندگی کارها را پیگیری می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی و از جمله اظهارات لاپید وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی که خواستار طرح اضطراری برای رویارویی با ایران در صورت شکست مذاکرات وین شده که شامل اقدامات نظامی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک است اظهار داشت: در خصوص آنچه تهدیدات رژیم اشغالگر قدس این است که فیلم مانور پیامبر اکرم را در چند روز گذشته ملاحظه کنند. رژیم اشغالگر قدس و جعلی صهیونیستی هیچگاه پنهان نکرده در مخالفت کامل با هرگونه ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی است که به رفع و رجوع موضوعات در منطقه بینجامد این رژیم ریشه در ناامنی و ترور دارد و از همان منبع ارتزاق می‌کند. حیات این رژیم در ناامنی است.

وی بیان کرد: چه در دوران برجام چه در نقاط دیگر از جمله ترور سردار سلیمانی امروز رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام می‌کند توسط نخست وزیر سابق این رژیم فریب خورده و این فارغ از کسانی که می‌خواهند با این رژیم عادی سازی کنند، سرنوشت محتوم آنهاست. این رژیم این حرف‌ها را برای تاثیرگذاری در تهران عنوان نمی‌کند بلکه برای گرانفروشی به کسانی است که منابع این رژیم را در اروپا  وآمریکا تامین می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر وزیر امور خارجه به جمهوری آذربایجان گفت: سفر امیرعبداللهیان یکی از بهترین سفرهایی بود که به باکو داشت. این سفر بعد از معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان برنامه ریزی شد. امیرعبداللهیان ملاقات بسیار طولانی را با رئیس جمهوری آذربایجان داشت و توافقات خوبی در خصوص بازسازی و.. بود و جهش خوبی در روابط رخ داد. روابط امروز از سوءتفاهم‌هایی که در فضای رسانه‌ای بود عبور کرده است. ما در خصوص امنیت ملی و نقش مخرب رژیم صهیونیستی در این منطقه همواره شفاف صحبت کردیم و دوستان هم شنیدند و اطمینان‌های لازم را داده‌اند.

خطیب‌زاده درباره دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان اظهار داشت: گفت‌وگوهای ما با عربستان با یک فهمی درباره نقاط اختلافی و اشتراکی جلو می‌رود. در برخی موضوعات اختلافات مشخصی داریم ولی تلاش داریم مسیری را برویم که نتیجه آن منفعت بیشتر برای منطقه و دو ملت باشد. ایران اعلام آمادگی کرده در دور پنجم در بغداد حاضر شود و سه تن از دیپلمات‌ها برای آغاز بازگشایی نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده ویزا داده شده که می‌تواند مقدمه ای برای این موضوع باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ایرانیان خارج از کشور نیز بیان کرد: در موضوع ایرانیان خارج از کشور یکی از ستون‌های اصلی قوه قضاییه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سهم ناچیز ایران از حق آبه‌های مرزی نیز بیان کرد:‌ وزارت امور خارجه یک دستگاه حاکمیتی است با چارچوب وظایف مشخص. وزارت امور خارجه با کشورهایی که دارای تفاهمات و معاهدات دوجانبه هستیم یا چند جانبه‌ای در همان چارچوب پیگیری کرده و می‌کنیم و از همه ابزار خود برای تحقق حق آبه‌ها استفاده می‌کنیم. وزارت امور خارجه به صورت منظم با کمک وزارتخانه های مرتبط این موضوعات را پیگیری کرده و خواهیم کرد.

خبرنگاری پرسید گره کار کجاست که مذاکرات با عربستان به نتیجه نرسیده که خطیب‌زاده در این باره گفت: ما لیستی به طرف مقابل دادیم و منتظریم پاسخ‌ها را دریافت کنیم. اختلاف نظرهایی وجود دارد و دو طرف تلاش می‌کنند با رویکرد سازنده به جلو برود و منتظر هستیم پاسخ را بگیریم و آمادگی دور پنجم در بغداد را داریم.

وی درباره سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه گفت: این برنامه در دستورکار است و جزئیات را از دفتر رئیس جمهور سؤال کنید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پرداخت بدهی‌های عراق به ایران نیز گفت: یکی از موضوعات پرداخت بدهی‌هاست و دوستان در عراق صادقانه تلاش کردند در مسیر بازپرداخت بدهی‌ها همواره همکاری کنند و دوستان در عراق مشتریان خوبی بوده‌ا‌ند.

وی گفت: ‌طی چهار ماه گذشته سفارتخانه‌های ما در موضوعاتی که احتیاجات مردم بوده تلاش‌های زیادی را صورت داده‌اند و وزارت امور خارجه با جهاد خاموش حرکت کرده است. در موضوع دیپلماسی اقتصادی و تسهیل امور اقتصادی ملت به خاطر تحریم‌های آمریکا بسیاری را ساکت و با چراغ خاموش اقدامات را صورت داده‌ایم. دولت و مجلس و وزارت امور خارجه و مجلس فصل نوینی را از همکاری‌ها شروع کردند که ان‌شاءالله برکات جدید آن را در سفرهای مردم شاهد باشیم.

کلید واژه ها: سعید خطیب زاده ایران و امریکا مذاکرات وین مذاکرات هسته ای نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و عربستان


( ۱ )

نظر شما :