رئیس‌جمهوری فنلاند درخواست عضویت در ناتو را تایید کرد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۰ کد : ۲۰۱۱۹۱۳ سرخط اخبار

رئیس‌جمهوری فنلاند، امروز (یکشنبه) از یک تغییر تاریخی در سیاست کشورش خبر داد و تایید کرد که این کشور قصد دارد عضو ائتلاف نظامی ناتو شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روسیه که 1300 کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد، عضویت فنلاند در ناتو را یک اشتباه خوانده که به روابط دوجانبه مسکو و هلسینکی آسیب خواهد زد.

همچنین انتظار می‌رود با افزایش حمایت عمومی برای عضویت در ناتو، کشور سوئد نیز درخواست عضویت خود را به این اتحاد نظامی ارائه دهد.

سائولی نینیسته، رئیس‌جمهوری فنلاند و سانا مارین، نخست‌وزیر این کشور روز پنج‌شنبه اعلام کردند که طرفدار عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند و عملا چراغ سبز درخواست عضویت این کشور در ناتو را روشن کردند.

نینیسته در کاخ ریاست‌جمهوری فنلاند به خبرنگاران گفت: امروز، ما، یعنی رئیس‌جمهوری و کمیته سیاست خارجه دولت فنلاند تصمیم گرفته‌ایم که کشورمان برای عضویت در ناتو درخواست خواهد کرد.

نینیسته روز شنبه در تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این همتای روس خود را از قصد خود برای عضویت در ناتو مطلع کرد و پوتین در پاسخ گفت که این اقدام به روابط دو کشور آسیب خواهد زد.

نینیسته درباره این تماس گفت که او و کشورش ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه مخفیانه عمل کرده و در گوشه‌ای پنهان شوند، مستقیما آنچه باید گفته شود را به طرف مقابل بگویند و این کاری است که او در این تماس انجام داده است.


نظر شما :