دستیار ویژه وزیر خارجه: سطح روابط‌ اقتصادی با قطر زیبنده نیست

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۶ کد : ۲۰۱۱۹۲۰ سرخط اخبار

دستیار ویژه وزیر خارجه با بیان اینکه روابط اقتصادی ایران و قطر اصلا زیبنده نیست،‌ اظهار کرد: با توجه به روابط دریایی نزدیک با قطر، بستر خوبی برای صادرات محصولات و کالاهای ایرانی مهیاست.

به گزارش ایسنا به نقل از رادیو گفت‌وگو، عبدالله سهرابی در خصوص راهبردهای دو کشور قطر و ایران به برنامه "رویداد" گفت: بعد از انقلاب نامحرمان منطقه که سفره خود را کمرنگ دیدند، با شکل دادن شورای همکاری خلیج فارس نهادی را در تعارض با جمهوری اسلامی طراحی کردند. در این میان قطر از ابتدای پیروزی انقلاب نظام ایران را به رسمیت شناخت و به این جمع بندی رسیدند که با ایران باید روابط تجاری و دو طرفه داشته باشند.

وی با اشاره به پیشینه ارتباط دو کشور و دو ملت گفت: ۲۷ سال گذشته برای شرکت در اجلاس ۱۹۹۵ با پدر بزرگ امیر فعلی قطر ملاقات داشتیم و می گفت زمانی که ما در بحران قرار گرفتیم، مردم ایران در بوشهر حتی درختان شان را بریدند و برای از بین نرفتن دام ها، به ما کمک کردند. بنا بر این نقل قول قطری ها در بندرگاه خود چشم به راه می نشستند تا ایرانی ها برایشان آب و روغن بیاورند.

سهرابی با بیان این مطلب افزود: همواره نوعی نگاه تاریخی نسبت به کمک های ایران وجود داشته و تصور می کنم سفر شیخ تمیم به تهران در بهترین زمان ممکن صورت گرفته است. قطر نیز با همین سبقه تاریخی و نمایاندن خود در معادلات سیاسی منطقه و نیز جنگ اعراب در مقابل اسرائیل، گفت: امیر قطر پیشتر به صورت خصوصی به بنده گفته بود ایرانی ها باید ما را حلال کنند چون در جنگ تحمیلی به اشتباه از صدام حمایت کردیم. چنین سخنی از زبان یک مسئول ارشد بسیار مهم است و هوشمندی دولت قطر این است که اوضاع و احوال منطقه را درک کرده اند.

وی با بیان این که ایران همواره سیاست خود را اعلام نموده ولی متاسفانه عده ای امروز خود را در دامان رژیم صهیونیستی انداخته و منطقه را فراموش کرده اند، گفت: این کشورها ناخودآگاه در بستر دشمن قرار می گیرند.

سهرابی در خصوص دیدار امیر قطر با رهبری اظهار کرد که وقتی ملاقات با پدرِ امیر سابق را در دستور کار داشتیم، به نکته ای از رهبری اشاره و درخواست شد که آقای خامنه ای نصیحتی بکنند.

وی ادامه داد: وقتی امیرپدر چنین درخواستی داد، رهبری گفتند یک جمله برای شما و دوستان تان در منطقه دارم. - درست مثل زمانی که حضرت امام(ره) پیامی به رئیس شوروی وقت داده بودند- رهبری گفتند شما اعتمادتان را به خدا بیشتر کنید.

این تحلیلگر حوزه منطقه به بخشی از این سخنان اشاره کرد که به عدم دخالت خارجی ها در منطقه تاکید دارد و دیگر این که سطح روابط دو کشور بسیار پایین است و باید چندین برابر شود.

سهرابی یادآوری کرد: روابط اقتصادی دو کشور اصلا زیبنده نیست و با توجه به روابط دریایی نزدیک با قطر، بستر خوبی برای صادرات محصولات و کالاهای ایرانی مهیاست.


( ۲ )

نظر شما :