آمریکا بیخ گوش روسیه

واشنگتن دست به ماشه؟!

۰۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۱۵۳۶۲ اخبار اصلی اروپا
سیر تحولات جنگ اوکراین هر روز پیچیده تر و حساس تر از قبل می شود. در تازه ترین تحول لشکر ۱۰۱ هوابرد ارتش آمریکا برای اولین بار در ۸۰ سال اخیر همزمان با تداوم تنش‌های فزاینده بین روسیه و ائتلاف نظامی ناتو در اروپا مستقر شده است.
واشنگتن دست به ماشه؟!

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: سیر تحولات جنگ اوکراین هر روز پیچیده تر و حساس تر از قبل می شود. در تازه ترین تحول لشکر ۱۰۱ هوابرد ارتش آمریکا برای اولین بار در ۸۰ سال اخیر همزمان با تداوم تنش‌های فزاینده بین روسیه و ائتلاف نظامی ناتو در اروپا مستقر شده است.

به گزارش پایگاه شبکه خبری سی.بی.اس نیوز، این واحد پیاده‌نظام ارتش آمریکا مشهور به واحد «عقاب‌های غرّان» برای استقرار در هر میدان جنگی در جهان در عرض چند ساعت، دست به تمرین نظامی با هدف کسب آمادگی رزمی زد.شبکه خبری سی.بی.اس نیوز آمریکا در گزارشی نوشت: «این لشگر ارتش آمریکا در فاصله چند مایلی از مرز اوکراین مشغول اجرای مانورهای تمرینی برای جنگ با روسیه است.»

خبرنگار این شبکه آمریکایی‌ نوشت که سوار بر یک هلی‌کوپتر بلک هاوک ارتش ایالات متحده با همراهی ژنرال جان لوباس، جانشین فرمانده این واحد و سرهنگ ادوین ماتایدس، فرمانده تیم رزمی تیپ دوم بازدید یک ساعته‌ای از منطقه‌ای در لبه اراضی ائتلاف ناتو در فاصله حدودا سه مایلی مرز رومانی با اوکراین داشته است.

 مرز رومانی و اوکراین، کانون بحران تازه؟!

با توجه به مجموعه اتفاقات و روند جنگ اوکراین به نظر می رسد مرز مشترک رومانی و اوکراین می تواند به کانون بحران تازه بدل شود. زیرا از لحظه‌ای که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حمله به اوکراین را در ۲۴ فوریه آغاز کرد، نیروهای روس از سمت شبه‌جزیره کریمه به سمت شمال پیشروی کرده‌اند.طی حدود 9 ماه گذشته، نیروهای روسیه تلاش کرده‌اند در امتداد سواحل دریای سیاه در منطقه خرسون با هدف تصرف شهرهای بندری مهم «میکولائیف» و «اودسا» در اوکراین پیشروی کنند. برنامه مسکو قطع تمامی دسترسی‌های اوکراین به دریا و محصور کردن این کشور و نیروهای نظامی آن در خشکی است.

واشنگتن نیز با اشراف بر این واقعیت که تهدید مسکو از سمت رومانی به قلمروی ناتو نزدیک است یکی از زبده‌ترین لشکرهای مخصوص حمله هوایی در ارتش را با مقادیری تجهیزات سنگین به آنجا اعزام کرده است. در این باره لوباس به سی.بی.اس گفت: «ما آماده دفاع از هر وجب از خاک ناتو هستیم. ما دارای قابلیت‌های منحصر به فرد، اعم از قابلیت حمله هوایی هستیم. ما یک نیروی پیاده‌نظام سبک هستیم، اما قابلیت تحرک‌پذیری را با پشتیبانی هواپیماها و حملات هوایی خود به همراه داریم.»

خبرنگار شبکه سی.بی.اس هم نوشت: «هلی‌کوپتر بلک هاوک حامل او، با رفتن به سمت شمال و سواحل رومانی در سمت دریای سیاه، سرانجام در یک سایت مخصوص عملیات خط مقدمی که در آن نیروهای آمریکایی و رومانیایی در حال کوبیدن اهداف در جریان یک تمرین مشترک حمله زمینی و هوایی بودند، فرود آمد.»

به گزارش سی.بی.اس، رزمایش این نیروها با گلوله‌های واقعی تانک و توپخانه برگزار شد. هدف از این مانور تمرین بازسازی نبردهایی بود که نیروهای اوکراین با سربازان روسیه در آن سوی مرز انجام می‌دهند و اجرای این مانورهای جنگی در فاصله‌ای بسیار نزدیک به آن مرز، این پیام را به روسیه و متحدان آمریکا در ناتو نسبت به حضور ارتش آمریکا در نزدیکی آنها می‌دهد.

بر اساس این گزارش، در مجموع حدود ۴۷۰۰ سرباز متعلق به پایگاه مقر لشگر ۱۰۱ هوابرد ارتش آمریکا در فورت کمپل کنتاکی، برای تقویت جناح شرقی ناتو مستقر شده‌اند.فرماندهان واحد نظامی «عقاب‌های غران» به سی‌بی‌اس نیوز گفتند که «همیشه آماده هستند امشب بجنگند» و در حالی که ماموریت آنها در آنجا دفاع از قلمرو ناتوست، اگر درگیری تشدید یا حمله‌ای به ناتو انجام شود، «کاملاً آماده عبور از مرز رومانی با اوکراین و ورود به این کشور هستند.»

 یک تماس نادر

در میانه مانور نظامی آمریکا در نزدیکی مرز اوکراین، در اتفاقی کم سابقه ارتش روسیه گزارش داد، سرگئی شویگو، وزیر دفاع تماس مستقیمی با لوید آستین، همتای آمریکایی خود داشته است. بر اساس این گزارش کوتاه، این دو مقام ارشد تلفنی «مسائل امنیت بین‌المللی، از جمله وضعیت اوکراین» را مورد بحث قرار دادند.به گزارش آر تی، جزئیات تماس از سوی هر دو طرف مسکوت مانده است، اما پنتاگون گفت: « لوید آستین این تماس را آغاز کرد و به سرگئی شویگو، رئیس دفاع روسیه، بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی در بحبوحه جنگ جاری تاکید کرد.»

کرملین، در خلاصه‌ای از مذاکرات تلفنی، تنها به ان نکته اشاره داشت که دو طرف جنبه‌های مرتبط امنیت بین‌المللی، از جمله وضعیت اوکراین را مورد بحث قرار دادند.مقامات گفته‌اند که «خط مناقشه‌زدایی» نظامی بین ایالات متحده و روسیه پس از حمله اوکراین سرد شده و تماس‌های مکرر آمریکا با مسکو بی‌پاسخ ماند. سردی بین رهبران نظامی بر تعطیلی دیپلماتیک گسترده‌تر بین دو دولت تاکید کرده است.

آخرین تماس مستند بین بلینکن و همتای روسی او، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، در ماه ژوئیه رخ داد. هر دو در نشست شورای امنیت سازمان ملل در ماه گذشته شرکت کردند، اما لاوروف پس از اظهارات بلینکن وارد شد و بلافاصله پس از اظهارات خود از آنجا خارج شد. بلینکن با اشاره به اینکه آستین و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز همین کار را انجام داده‌اند، گفت: «وقتی مسائلی داریم که برای امنیت ما مهم است، فرصتی داشتم با وزیر خارجه لاوروف صحبت کنم. او گفت که این تماس ها "ادامه خواهد یافت."

سابرینا سینگ، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پس از تماس با خبرنگاران، این گفتگوی اخیر را "فرصتی خوب، فرصت مناسب برای برقراری ارتباط" توصیف کرد و افزود که "گفتگو در این شرایط خوب است."واشنگتن متعهد شده است که به کی یف "تا زمانی که لازم باشد" برای شکست نیروهای روسی کمک کند. دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شکست استراتژیک روسیه را به عنوان یک هدف سیاست خارجی اعلام کرده است.

روسیه، آمریکا را به تشدید تنش‌ها بر سر اوکراین متهم کرده است. به گفته مسکو، ناتو در حال گسترش مخفیانه به داخل اوکراین بود که امنیت ملی روسیه را به خطر انداخت و مکررا از رسیدگی به نگرانی‌های مسکو خودداری کرد.

آمریکا تحریم های اقتصادی متعددی را علیه روسیه اعمال کرده است. همچنین دولت اوکراین تأمین مالی و نظامی کرده است. در اواخر سپتامبر، دولت بایدن اعلام کرد که این کشور ۱.۱ میلیارد دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین ارائه خواهد کرد. ارزش کل کمک های ارائه شده در دوران بایدن به حدود ۱۷ میلیارد دلار رسیده است.

کلید واژه ها: روسیه آمریکا جنگ اوکراین رومانی ناتو


( ۱۳ )

نظر شما :