اختلافات قاره را درنوردیده است

اروپا در چالش تحریم روسیه

۰۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۱۶۰۸۵ اخبار اصلی اروپا
به گفته دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، نشست نمایندگان دولت‌های اتحادیه اروپا که قرار بود عصر جمعه برای بحث درباره پیشنهاد گروه هفت برای محدود کردن قیمت نفت از طریق دریا برگزار شود، لغو شد. یک دیپلمات گفت: «همگرایی کافی میان اعضا وجود نداشت». 
اروپا در چالش تحریم روسیه

دیپلماسی ایرانی: بحران انرژی در اتحادیه اروپا به شدت افزایش یافته به گونه ای که مذاکرات تعیین سقف قیمت نفت روسیه تا هفته آینده به تعویق افتاده و اختلافات سنگینی میان کشورهای اروپایی برای چگونگی اعمال تحریم های روسیه در زمینه انرژی به وجود آمده است. به نظر می رسد عمده اختلافات میان کشورهای درجه دو اروپایی و عمدتا در شرق اروپاست در حالی که به نظر می رسد تروئیکای اروپایی و کشورهای قدرتمند این قاره کمتر وارد بحث حل اختلافات کشورهای معترض شده اند.

در هر حال، به گفته دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، نشست نمایندگان دولت‌های اتحادیه اروپا که قرار بود عصر جمعه برای بحث درباره پیشنهاد گروه هفت برای محدود کردن قیمت نفت از طریق دریا برگزار شود، لغو شد. یک دیپلمات گفت: «همگرایی کافی میان اعضا وجود نداشت». 

روز پنج‌شنبه، دولت‌های اتحادیه اروپا در چند سطح بر سر چگونگی تعامل با نفت روسیه تقسیم شدند، تعاملی که بر اساس آن تعیین قیمت نفت روسیه محدود می شود تا کشورهای اروپایی توانایی مسکو برای پرداخت هزینه جنگ خود در اوکراین را بدون ایجاد شوک عرضه جهانی نفت محدود کرده باشند. این سقف قرار است از ۵ دسامبر لازم الاجرا شود. بر این اساس شرکت‌های کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی از جابه جایی محموله‌های نفت خام روسیه در سراسر جهان منع می شوند، مگر اینکه نرخ بارگیری به قیمتی کمتر از قیمت تعیین‌شده توسط کشورهای گروه هفت و متحدانش فروخته شود. از آنجایی که شرکت‌های مهم کشتیرانی و بیمه جهان در کشورهای گروه 7 مستقر هستند، تعیین سقف قیمت فروش نفت – بزرگترین کالای صادراتی روسیه که حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی را به خود اختصاص می‌دهد – را برای مسکو بسیار دشوار می‌کند. 

لهستان، استونی و لیتوانی برای سقف بسیار پایین‌تر از ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه پیشنهاد شده توسط گروه 7 تلاش می‌کنند، در حالی که یونان، قبرس و مالت برای افزایش سقف یا به نوعی دریافت غرامت برای از دست دادن تجارت مورد انتظار خود برای بخش‌های حمل و نقل بزرگ‌شان لابی می کنند. 

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا که هیچ کدام نخواستند نامشان فاش شود، در عین بدبینی گفتند که مشخص نیست دو طرف چقدر به توافق نزدیک هستند. 

یکی از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات گفت: «آخرین مورد این است که لهستان، استونی و لیتوانی در تلاش هستند تا از یکدیگر در تحمیل سختی های خود بر دیگری در مورد سقف قیمت پیشی بگیرند در حالی که لهستان خواستار پیوند سقف قیمت و تحریم‌ها علیه روسیه است، موضوعی که مورد پذیرش بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا نیست.» 

این دیپلمات گفت: «در همین حال، مالت، یونان و قبرس به خاطر پول، از هر راهی که بتوانند آن را دریافت کنند؛ از طریق سقف بالاتر یا غرامت و یا هر راه دیگر فعالیت می کنند. بنابراین مواضع هنوز بسیار از هم دور هستند در حالی که در هیچ جای این چانه زنی ها ایالات متحده دیده نمی‌شود تا دو طرف را به هم نزدیک کند و اختلافات را به حداقل برساند.»

بر این اساس ناظران بر این اعتقادند در صورتی که اتحادیه اروپا ظرف روزهای آینده نتواند اختلافات خود را حل کند باید برای روزهای سخت اقتصادی در اروپا منتظر ماند.

منبع: سی ان بی سی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا اروپا روسیه تحریم روسیه روسیه و اروپا انرژی قیمت نفت قیمت نفت روسیه تحریم گاز روسیه تحریم نفت روسیه جنگ اوکراین امریکا و اروپا


( ۱۰ )

نظر شما :

دانیال نارمک ۰۷ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۴۴
اینا خودشون بعد این همه لشگر کشی ب کشورا و حمایت گروه اای ترویستی .خودشون ب فلاکت افتادن و الان روسیه و ایران رو میخان ازش باج بگیر و فراکنی میکنن.اروپا باید تاوان حمایت از جنایت انگلیس و امریکا و اسرایل رو بهاشو بپردازه نه ملت های دیگه.روسیه با ایران و چین مثلث دوستی برقرار کردن ترکیه پاکستان وووو هم پوستن تا دیگه دلار حذف بشه و جاش پول رسمی و طلا جابجا بشه.بسته دیگه دوتا جنگ جهانی و بعدش تا الان ملت ها رو سرکیسه کردن با حق وتو و ابزار سازمانی