از سرکوب آزادی های بیان تا آزار پناهندگان

وضعیت اسفناک حقوق بشر در ترکیه

۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۲۳۷۷۶ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
اصل ۹۰ قانون اساسی ترکیه کنوانسیون‌های بین‌المللی را بر قوانین داخلی برتر می‌داند. با این حال، جمهوری ترکیه که حتی از قانون اساسی خود تبعیت نمی‌کند، متأسفانه از نظر حقوق اساسی مانند حق زندگی، حق رهایی از شکنجه، حقوق آزادی بیان و تشکل، حق رهایی از تبعیض و… عملکرد بسیار ضعیفی دارد.
وضعیت اسفناک حقوق بشر در ترکیه

دیپلماسی ایرانی: انجمن حقوق بشر در مورد نقض حقوق بشر در گزارش سال ۲۰۲۲ خود می‌گوید که ترکیه قوانین داخلی‌ به ویژه کنوانسیون­‌های بین‌المللی را که امضا کرده اجرایی نمی‌کند.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، این گزارش نوشته است: «اصل ۹۰ قانون اساسی ترکیه کنوانسیون‌های بین‌المللی را بر قوانین داخلی برتر می‌داند. با این حال، جمهوری ترکیه که حتی از قانون اساسی خود تبعیت نمی‌کند، متأسفانه از نظر حقوق اساسی مانند حق زندگی، حق رهایی از شکنجه، حقوق آزادی بیان و تشکل، حق رهایی از تبعیض و… عملکرد بسیار ضعیفی دارد. به عنوان مدافعان حقوق بشر، به خوبی می دانیم که از زمان تأسیس جمهوری، نیروهای دولتی از جنایاتی که مرتکب شده‌اند معاف شدند. بسیار مایه تاسف است که می‌بینیم این سیاست معافیت از مجازات حفظ می‌شود و محدودیت‌ها به مکانیسمی تبدیل شده است که از جرایم ارتکابی توسط دولت محافظت می‌کند».

در این گزارش آمده است: «ناپدید شدن اجباری تحت بازداشت، که یک مشکل بسیار نگران‌کننده (به‌ویژه از دهه ۹۰ میلادی) در ترکیه است، تا زمانی که عاملان آن آشکار نشوند، ادامه خواهد داشت. بسیار غم‌انگیز است که می‌بینیم شکنجه علی رغم اینکه توسط کنوانسیون‌های بین‌المللی و قوانین داخلی کاملاً ممنوع است، همچنان ادامه دارد. مستندات شکنجه یکی دیگر از مشکلات است زیرا قوه قضاییه ترکیه فقط گزارش‌های پزشکی قانونی را به عنوان مدرک می‌پذیرد، به این معنی که شکنجه فقط توسط یک نهاد رسمی خبره قابل مستندسازی است، در حالی که پزشکی قانونی یک نهاد دولتی است. پزشکان پزشکی قانونی کاملاً تابع اراده سیاسی هستند، بنابراین مستندسازی شکنجه همچنان یک مشکل اساسی است.»

باید تاکید کرد که آزادی بیان و آزادی تشکیل اجتماعات مختلف تحت فشار شدیدی قرار دارد که هرگز قبلاً نبوده است. افراد به خاطر مقالاتی که می‌نویسند، سخنرانی‌هایی که ایراد می‌کنند، توییت هایی که ارسال می‌کنند، بدون هیچ سوالی دستگیر می شوند و به ویژه مواد ۹ و ۱۰ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر مدام نقض می‌شود. حضور بسیاری از روشنفکران، نویسندگان، هنرمندان، سیاستمداران در زندان به خاطر افکارشان، بر خلاف کنوانسیون های بین‌المللی است. بسیاری از زندانیان مبتلا به بیماری‌های کشنده هستند.

با گزارش‌های صلاحیت حبس از سوی سازمان پزشکی قانونی از آزادی این زندانیان بیمار جلوگیری می‌شود و بسیاری از آنها جان خود را از دست می دهند. حق آزادی تشکیل سازما‌ن‌ها برای ابراز وجود نیز تحت فشار زیادی است. هیچ سازمانی، هیچ انجمنی، هیچ بنیادی نمی‌تواند حتی در بسیاری از شهرها کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند. از این گونه بیانیه‌های مطبوعاتی به شیوه ای بسیار ناموجه جلوگیری می شود که نشان می دهد آزادی بیان و آزادی تشکل تحت فشار زیادی قرار دارد.

این گزارش اضافه می‌کند: خشونت علیه زنان با قدرت تمام ادامه دارد. متأسفانه، زبان تفرقه‌انگیز و خشونت‌آمیز نفرت که دولت به آن متوسل می‌شود، به ‌شکل خشونت به زنان و کودکان بازمی‌گردد. بنابراین ما به عنوان مدافعان حقوق بشر همیشه می‌گوییم که خشونت علیه زنان، سیاسی است. زیرا نمی‌توان سیاست‌های خشونت‌آمیز اعمال‌شده توسط دولت را مستقل از خشونت علیه زنان مورد بحث قرار داد. مشکلات اقتصادی همه مردم را به شدت تحت تأثیر قرار می‌­دهد، به ویژه افرادی که با کار پررنج خود امرار معاش می­‌کنند که در بسیاری از مناطق از کار اخراج شده و با فشار بر اتحادیه‌های کارگری، حق آزادی تشکل و بیان خود را محدود می‌بینند.

نویسندگان گزارش تاکید کردند که ما به عنوان مدافعان حقوق بشر، سال‌هاست که بر درخواست‌های خود برای صلح، به‌ویژه در مورد مسئله کُردها سرسخت بوده‌ایم. زیرا ما به خوبی می­‌دانیم که سیاست جنگ، دزدیدن نان سفره­‌های ما است. جنگ و درگیری نه تنها باعث تلفات انسانی گسترده می­‌شود، بلکه به صلح اجتماعی و تمایل مردم به همزیستی آسیب می‌رساند. سیاست های امنیتی طرفدار مبتنی بر طرد، انکار و ترور باید کنار گذاشته و صلح اجتماعی از طریق سیاست های مسالمت‌آمیز ایجاد شود. تخصیص بودجه صرف شده برای جنگ به سیاست‌های مسالمت‌آمیز، آموزش، بهداشت و اقتصاد بسیار مهم است و به کل کشور کمک می کند.

 حتی در دهه ۹۰ که نقض حقوق بشر بسیار شدید بود، اخراج‌ها از طریق قوانین دستوری که حتی در آن دوره هم اجرا نمی شد، بسیاری از خانواده‌ها را در شرایط بسیار سختی قرار داد. هزاران نفر از کارمندان دولتی بدون هیچ تصمیم قضایی و بدون سوال و با اتهامات بی‌اساس مانند وابستگی و غیره که در قانون جایی ندارد فقط به دلیل افکارشان از مشاغل خود اخراج و عملاً به اعدام محکوم شده‌اند.

همچنین، گزارش نقض حقوق بشر İHD در سال ۲۰۲۲ به وضوح نشان می دهد که سیاست دولت در قبال پناهجویان نیز بسیار تبعیض‌آمیز است. متأسفانه، ترکیه محدودیت های جغرافیایی را در کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت پناهندگان حفظ کرده است و تنها به افرادی که از اروپا می‌آیند وضعیت پناهندگی اعطا می­‌کند. با این حال، پناهجویان به ویژه از آفریقا و خاورمیانه به کشور ترکیه می آیند و در شرایط بسیار بد و بدون وضعیت درست به زندگی خود ادامه می‌دهند و بعضاً  احزاب و انجمن‌های سیاسی هستند که رویکردهای نژادپرستانه و نفرت‌انگیز نسبت به پناهجویان دارند.

 به همین دلیل جامعه در معرض یک نفرت سازمان‌یافته علیه پناهجویان است. علاوه بر این نقض حقوق بشر در زندان‌ها زیاد است.

این گزارش تاکید کرده که سال‌هاست که ما از نزدیک رصد و تلاش می‌کنیم به مردم توضیح دهیم که سیاست عدالت کیفری به‌شدت تبعیض‌آمیز است. سیاست اجرایی قوه قضاییه جمهوری ترکیه تبعیض‌آمیز است.

 زندانیان سیاسی نسبت به سایر زندانیان محکومیت بیشتری دارند. این سیاست تبعیض‌آمیز در اجرای احکام زندان در طول همه‌گیری COVID-19 کاملا عیان شده است. حق آزادی مشروط که به بخش بزرگی از زندانیان عادی اعطا می­‌شود، برای زندانیان سیاسی فراهم نشد.

زمین لرزه ۶ فوریه که میلیون‌ها نفر را در یک جغرافیای وسیع تحت تاثیر قرار داد و ده­‌ها هزار قربانی برجا گذاشت و حوادث پس از آن نشان داده که دولت در تأمین امنیت جان و مال شهروندان که یکی از اساسی‌ترین وظایف دولت است و همچنین در جست وجو، نجات و کمک‌های بشردوستانه، سیاست دائمی ندارد. بار دیگر مشاهده شد که ترجیح سیاست های مبتنی بر رانت و تخریب محیط زیست به جای شهرنشینی حساس به بلایای طبیعی و احترام به محیط زیست، موجب افزایش تخریب و تلفات جانی ناشی از بلایا می‌شود.

در حالی که چنین سیاست تبعیض‌آمیز، به حاشیه رانده و نفرت‌سازی در کشور ما در حال انجام است، بخش بزرگی از احزاب سیاسی که خود را اپوزیسیون معرفی می کنند، علیه چنین موارد بی‌عدالتی صحبتی نمی کنند. همانطور که مکررا بیان می‌کنیم، هر لحظه شاهد آن هستیم که مبارزه برای حقوق بشر در کشوری که دولت و مخالفان از یک منبع تغذیه می‌کنند چقدر چالش‌برانگیز است. 

ما به عنوان مدافعان حقوق بشر، می‌خواهیم در حین انتشار گزارش نقض حقوق بشر در سال ۲۰۲۲ با مردم در میان بگذاریم که چقدر در مبارزه برای حقوق بشر مصمم هستیم و بدون تسلیم به مبارزه ادامه خواهیم داد.

کلید واژه ها: ترکیه آزادی بیان سرکوب آزادی بیان حقوق بشر حقوق بشر در ترکیه سرکوب حقوق بشر


( ۱۲ )

نظر شما :

فرهاد ۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۲
تنها راه موجود تحت فشار قرار دادن بین المللی حکومت فاشیستی و حامی تروریست با تحریم صنایع و توریسم این کشور است. ترکیه از منابع مالی خود برای زندانی کردن روزنامه نگاران و سیاست مداران و قتل آنها و حمایت از گروه های تروریستی مثل جبهه النصره و داعش و ... استفاده می‌کند و مدام برای همسایگانش ایجاد درد سر می‌کند.
رسول نوایی ۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۷:۲۶
خوب شما مواظب خودتان باشید بی خیال ترکیه، همین انجمنهای حقوق بشری که در راس همه ایران را محکوم میکنند،شما هم در عوض گناه را گردن ترکیه میاندازید. اگه در ترکیه ازادی نیست چرا هر سال صدها هزار خارجی با صرف میلیاردها تومان خواستار تابعیت ترکیه هستند؟ مخصوصا از ایران سالیانه دهها هزار تشریف میبرند. چرا 55میلیون توریست سالیانه ترکیه را انتخاب میکنند؟ در کشوری که از چهار طرف با تروریسم و جنگ ودشمنانش احاطه شده و تمام جهان مسیحیت بر علیه اش بسیج شده اند( آمریکا،فرانسه،یونان،قبرس،ارمنستان،سوریه،پ.ک.ک. ...) وبا بزرگترین زلزله قرن روبروست، وبیش از 7میلیون پناهنده سوری،افغانی،عراقی،پاکستانی... انجا جمع شده اند، کودتاچیان گولن هم در کمین نشسته، چقدر باید ازاد باشد تا عبدالله اوجالان راضی شود ودمیر تاش خوشحال؟ انهایی که به ترکیه خرده میگیرند در اینه به خود نگاه کنند، ایا از روی دوستی خاله خرسه دلتان به حال ترکیه میسوزد یا دنبال انگ و بهانه برای تبریه خود هستید؟
خسرو ۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۲۱:۲۱
نوشته کیست ؟ اعلامیه یک گروه هست ؟
خلیل ۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۲۲:۵۳
مقاله مضحکی بود
ناشناس ۰۵ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۵
ما که تخطی از حقوق بشر ندیدیم . اتفاقا ترکیه در حال ساخت جنگندۀ نسل شش است . ریز و درشت دالانها را به سمت خود کشیده است . دوشادوش غرب در حال مبارزه با تروریسم است . انتخاباتش نزدیک به نود درصد رای دهنده داشت . ... علی پانترکه : من جای تو این لاطایلات رو نوشتم . شما برو استراحت کن .
ناشناس ۰۷ دی ۱۴۰۲ | ۰۸:۵۸
حقوق بشر ترکی یعنی بزرگترین زندان خبرنگاران و روزنامه نگاران در جهان .یعنی کشتار تاریخی هزار تا میلیونی اقوام غیر ترک .کرد ارمنی یونانی علوی و.....یعنی عدم هویت اقوام غیر ترک(کرد و ارمنی و اذری و...) در قانون اساسی .یعنی عدم به رسمیت شناختن مذاهب شیعه .علوی و..... و....مصداقهای بسیار زیاد
کوروش ۰۸ دی ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۴
کسی نمی‌گوید در مورد ایران بحث نکرده است. بحث در مورد ترکیه است. شما آزادی میخواهی برایش هزینه بده همانطور که کردها در ترکیه این کار را می‌کنند. صلاح الدین دمیرتاش رهبر سومین حزب ترکیه را یک کلمه جز صلح در ترکیه نگفته است به سالها زندان محکوم کرده اند درحالی که کل دادگاه های حقوق بشری رای به آزادی فوری او دادند. بعد یک عده پانترک تا کوچکترین انتقادی به ترکیه میشود آتش می‌گیرند! تمام رسانه های بین المللی می‌گویند ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران دنیاست ولی پانترکها فقط؟ می‌گویند نه!