ورشکستگى، عيدى سال نو مردم به فروشندگان در امريکا

۱۴ دی ۱۳۸۷ | ۱۹:۴۱ کد : ۳۶۰۲ اقتصاد و انرژی
با تداوم بحران مالی و اقتصادی در آمریکا تازه‌ترین آمارها پیش‌بینی می‌کنند که میزان اندک خریدها در روزهای پایانی سال، باعث خواهد شد شمار دیگری از خرده‌فروشان کسب‌و‌کار خود را رها کرده اعلام ورشستگی کنند.
ورشکستگى، عيدى سال نو مردم به فروشندگان در امريکا

 

با تداوم بحران مالی و اقتصادی در آمریکا تازه‌ترین آمارها پیش‌بینی می‌کنند که میزان اندک خریدها در روزهای پایانی سال، باعث خواهد شد شمار دیگری از خرده فروشان کسب و کار خود را رها کرده اعلام ورشستگی کنند.

 

شورای جهانی مراکز خرید، یکی از مؤسسه‌هایی که از ۴۰ سال پیش بدین سو روی رفتار مصرف کنندگان مطالعه می‌کند، در آخرین گزارش خود تصویری تیره از بازار امریکا ترسیم کرده که در تاریخ بررسی‌های این مرکز طی چهار دهه گذشته سابقه نداشته است.

 

بر پایه تازه‌ ترین آمار منتشر شده، مصرف کنندگان آمریکایی در واپسین روزهای سال ۲۰۰۸ امیدهای تولیدکنندگان و فروشندگان را نقش بر آب کرده و کمترین میزان خرید را از سال ۱۹۷۰ تاکنون انجام دادند.

 

شورای جهانی مراکز خرید در گزارش خود آورده است، میزان فروش در آمریکا حتی در ایام کریسمس نیز سیر نزولی داشته است.

 

بر پایه برآورد این مؤسسه، طی سال ۲۰۰۸ با گسترش بحران مالی و اقتصادی نزدیک به ۱۴۸ هزار فروشگاه در ایالات متحد به تعطیلی کشانده شد و انتظار می‌رود در نیمه نخست سال ۲۰۰۹ نیز ۷۳هزار فروشگاه دیگر تعطیل شوند.

 

مصرف‌کنندگان آمریکایی که نگران از دست دادن کار و پس‌انداز بازنشستگی خود هستند، و همچنین با شنیدن هر روزه خبرهایی درباره گسترش بحران مالی و اقتصادی در روزهای پایانی سال ترجیح دادند با احتیاط­تر عمل کرده و به صرفه‌جویی روی بیاورند.

 

به طور معمول فروشندگان و خرده‌فروشان ۲۰ تا۳۰ درصد از درآمد سالانه خود را در ایام خرید روزهای پایانی سال به دست می‌آورند.

 

پاکو آندرهیل، مدیر اجرایی مؤسسه ان.وی.روسل که ناظر بر الگوهای رفتاری مصرف کنندگان است، با اشاره به وضع پیش آمده، ‌گفت: «ما آمریکایی‌ها تازه داریم می‌فهمیم که خانه‌هایمان خیلی بزرگ است، ماشین‌هایمان خیلی بزرگ است، شکم‌هایمان خیلی بزرگ شده است،  بدهکاری‌هایمان بسیار زیاد است و متوجه شده‌ایم که باید رژیم بگیریم.»

 

کیم پیچی‌یولا، کارشناس مؤسسه مورنینگ استار نیز که تحولات بازار را بررسی می‌کند، در این باره گفت: «با توجه به کاهش چشمگیر خرید مردم در روزهای تعطیل آخر سال، احتمالا خرده‌فروشان بیشتری مجبور خواهند شد مغازه‌های خود را تعطیل کنند.»

 

به گفته این کارشناس اقتصادی، در چند ماه گذشته بسیاری از خرده‌فروشان هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند یا برای جلوگیری از ورشستگی کامل، از دولت تقاضای کمک مالی کرده‌اند.   


نظر شما :