نفوذ القاعده در نیروگاه‌های هسته‌ای ایالات متحده امریکا

۲۴ اسفند ۱۳۸۸ | ۱۶:۳۳ کد : ۷۱۹۰ اخبار اصلی
یکی از مظنونان به همکاری با شبکه‌ تروریستی القاعده که در یمن بازداشت شده است، در ۶ نیروگاه اتمی امریکا سابقه‌ی کار دارد.
نفوذ القاعده در نیروگاه‌های هسته‌ای ایالات متحده امریکا
دیپلماسی ایرانی: یکی از مظنونان به همکاری با شبکه‌ تروریستی القاعده که در یمن بازداشت شده است، در ۶ نیروگاه اتمی امریکا سابقه‌ی کار دارد. مقام‌های امریکایی اینک سرگرم بررسی این موضوع هستند که آیا شریف موبلی، مظنون نامبرده، به اطلاعات حساس این نیروگاه‌ها که برای تروریست‌ها ارزشمند تلقی می‌شوند دسترسی پیدا کرده است یا نه؟

موبلی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ در نیروگاه‌های نیوجرسی، پنسیلوانیا و مریلند مشغول به فعالیت بوده است. اگر چه که او در آنجا به کارهای مختلفی دست زده، ولی بیش از همه در حمل و نقل محموله‌ها و سوار کردن داربست‌ها انجام وظیفه کرده است.

به گفته‌ سخنگوی "دیده‌بان اتم" امریکا، مسئولان اینک در حال تحقیق هستند تا روشن شود که شریف موبلی به کدامیک از بخش‌ها دسترسی پیدا کرده است.

او خاطرنشان کرد که سوخت اتمی نیروگاه‌ها تحت نظارت شدید نگهداری می‌شود و یک کارگر به طور طبیعی هیچ گونه دسترسی به اطلاعات امنیتی یا مواد حساس ندارد.
به گزارش اشپیگل آنلاین، موبلی یکشنبه‌ گذشته، ۷ مارس  در حالی که سعی می‌کرد از بیمارستان زندانی واقع در شهر صنعا، پایتخت یمن بگریزد، یکی از مراقبان را کشت و یک نفر دیگر را به شدت مجروح کرد. وزارت دفاع یمن می‌گوید، شریف موبلی از اعضای شبکه‌ القاعده است و در بسیاری از حملات تروریستی مشارکت داشته است. راجع به ملیت این مظنون بازداشتی اظهارات متفاوتی ارائه شده است. وزارت دفاع یمن در پایگاه اینترنتی خود نوشت، موبلی یک سومالیایی‌تبار است که تابعیت آلمان را نیز دارا است. اما مقام‌های آلمانی و پلیس یمن بر این نظرند که وی یک امریکایی است که تابعیت یمن را هم دارد.

از شواهد و قرائن این چنین برمی‌آید که در طول مدتی که موبلی در نیروگاه‌های امریکا کار می‌کرده هرگز رفتار شک‌برانگیزی نداشته است. دیده‌بان اتم امریکا می‌گوید، موبلی هیچ گونه سابقه‌ امنیتی یا جنایی نداشت و هرگز در رده‌ افراد احتمالا خطرناک قرار نگرفت.

این سازمان یادآوری می‌کند که متقاضیان کار در نیروگاه‌های هسته‌ای امریکا تحت آزمایش‌های اعتیاد و معاینات روانشاسی قرار می‌گیرند و مدارک هویت آنها نیز بررسی می‌شود.

ادوین لیمن، یکی از اعضای اتحادیه‌ای به نام اتحادیه‌ دانشمندان که بر صنعت امریکا نظارت دارد می‌گوید، این قضیه امنیت نیروگاه‌های اتمی امریکا را زیر سئوال برده است.

لیمن می گوید: «اینک باید پرسید، آیا پیش از این اطلاعاتی وجود داشته که دیده‌بان اتم امریکا می‌توانست به آنها توجه کرده و مانع از استخدام شریف موبلی شود؟»
 

نظر شما :