ایران به کمک عراق تحریم ها را دور می زند

۲۹ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۶:۱۹ کد : ۱۹۰۵۶۷۶ سرخط اخبار

یک روزنامه آمریکایی اعلام کرد عراق به ایران برای دور زدن تحریم ها و تقویت دخائر ارزی این کشور کمک می کند.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی درباره تحریم های ایران نوشت عراق با استفاده از شبکه ای از موسسات مالی و اقدامات قاچاق سوخت به ایران برای دور زدن تحریم ها کمک می کند.

این روزنامه نوشت اقدامات مذکور گردش مالی پراهمیتی برای تهران فراهم می کند و دلارهای مورد نیاز را در اختیار این کشور قرار می دهد.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد مقامات دولت عراق در پاره ای از موارد توجهی به ممنوعیت مبادلات تجاری با ایران ندارند و در بعضی موارد هم به طور مستقیم از این فعالیت ها منتفع می شوند.

به نوشته این نشریه آمریکایی بعضی از این مقامات، ارتباط نزدیکی با «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق دارند.

این روزنامه تصریح کرد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ماه پیش که یکی از بانکهای کوچک عراق به نام «بانک اسلامی ایلاف» را از هر گونه مبادله تجاری با نظام بانکداری آمریکا منع کرد، وجود چنین مشکلی را تأیید کرد.

رئیس جمهور آمریکا در آن زمان گفته بود: «این بانک به نمایندگی از بانکهای ایرانی که به خاطر فعالیتهای مرتبط با برنامه هسته ای ایران تحریم هستند، موجبات تسهیل مبادلاتی به ارزش میلیون ها دلار را فراهم کرده است.»

کارشناسان بانکی عراق به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند علی رغم این اقدامات آمریکا، بانک اسلامی ایلاف کماکان در مزایده های روزانه بانک مرکزی عراق که طیّ آن بانکهای بازرگانی دینارعراق را فروخته و دلار آمریکا خریداری می کنند، شرکت دارند. این مزایده ها ـ چنانکه روزنامه مذکور تصریح می کند ـ به ایران امکان می دهند ذخائر دلاری خود که برای پرداخت هزینه های واردات مورد نیاز هستند را تقویت کند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل قول منابعی آگاه از دولت اوباما و مقامات آگاه فعلی و سابق عراقی پرداخت و نوشت واشنگتن به صورت محرمانه مراتب شکایت خود از ادامه ارتباط های مالی و لجستیک بین بغداد و تهران را به گوش مقامات فعلی عراق رسانده اند.

این روزنامه در پایان این گزارش تأکید می کند سازمان های ایرانی توانسته اند از طریق واسطه های عراقی بر حداقل چهار بانک بازرگانی عراق تسلط پیدا کنند و این چیزی است که به ایران اجازه می دهد به نظام بانکی بین المللی، که آمریکا تلاش دارد رابطه اش با آن را قطع کند، دسترسی مستقیم داشته باشد.

کلید واژه ها: عراق آمریکا نیویورک تایمز تحریم ایران


نظر شما :