اتهام جدید ترکیه به رژیم صهیونیستی

تلاویو از شورشیان کرد حمایت می‌کند

۰۱ مهر ۱۳۹۱ | ۱۶:۵۱ کد : ۱۹۰۷۱۱۴ اخبار اصلی خاورمیانه
ترکیه می‌گوید که دو عملیات اخیر حزب کارگران کردستان در منطقه بینگول که باعث کشته شدن 18 سرباز ترکیه‌ای شده بود با حمایت نهادهای امنیتی وابسته به اسرائیل صورت گرفته بود.
تلاویو از شورشیان کرد حمایت می‌کند

دیپلماسی ایرانی: بحث کردستان عراق و اتهام هایی که به اسرائیل برای حمایت از جریان های شورشی کرد مستقر در این منطقه می شود، این بار به ترکیه رسیده است. ترکیه ای که تا بیش از این سوریه را متهم می کرد که به شورشیان حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک کمک می کند تا به فعالیت های تروریستی در خاک ترکیه بپردازند، اکنون از تکرار این اتهام خود دست کشیده و تیر این اتهام ها را روانه تلاویو کرده است. تلاویوی که بارها افشا شده بود که مزدوران موساد را روانه کردستان عراق کرده و در آن جا عملیات تجسسی گسترده ای را علیه کشورهای همسایه به خصوص ایران و ترکیه سازمان دهی می کند.

به گزارش روزنامه لبنانی السفیر، منابع نزدیک به حزب عدالت و توسعه گفته اند که به اسنادی دست یافته اند که نشان می دهد اسرائیل در منطقه کردستان نقشی مستقیم در حمایت از فعالیت های تروریستی گروهک پ.ک.ک دارد. آنها همچنین تاکید می کنند که دو عملیات اخیر حزب کارگران کردستان در منطقه بینگول که باعث کشته شدن 18 سرباز ترکیه ای شده بود با حمایت نهادهای امنیتی وابسته به اسرائیل صورت گرفته بود.

این برای نخستین بار است که ترکیه اسرائیل را متهم می کند که در منطقه کردستان عراق فعال است و ضمن حمایت از جریان های شورشی کرد به آنها برای سازمان دهی و حمله به نیروهای سرباز ترک کمک می کند. پیش از این ایران و سوریه بارها اسرائیل را متهم کرده بودند که نهادهای امنیتی خود را در کردستان فعال کرده و از آن جا علیه کشورهای همسایه فعالیت می کند.

در گزارشی که روزنامه ترکی ینی شفق منتشر شده همچنین آمده است که اعضای حزب کارگران کردستان در یک اقدام فوری توانسته اند که دستگاه های اطلاعاتی لازم را از اسرائیل دریافت کرده و به کمک آنها توانسته اند ارتباطات ارتش ترکیه را ردیابی کرده و مکان جابه جایی کاروان سربازان نظامی ترکیه در مناطق مرزی با عراق را ردیابی کنند.

به گفته این روزنامه حزب کارگران کردستان چند ماه پیش با همین هدف شرکتی را در آذربایجان تاسیس کرده است که بر اساس آن تولیدات شرکت اسرائیلی "تادیران تلکام برای تکنولوژی" را تهیه می کند. بنا به این گزارش این تجهیزات به صورت مخفی و کاملا سری ابتدا از آذربایجان به ایران فرستاده شده و از ایران به صورت غیر قانونی وارد اردوگاه نظامی هیناری در شمال عراق می شود.

بنا به این گزارش، این شرکت ثبت شده در آذربایجان که وابسته به حزب پ.ک.ک است در فوریه ماه گذشته میلادی 95 دستگاه تجسسی از اسرائیل خریداری کرده و آنها را به تدریج تحویل حزب کارگران کردستان داده است. اسرائیل این تجهیزات را به واسطه شرکتی دیگر در هند ساخته است. حزب پ.ک.ک سه دستگاه از این تجهیزات را در ماه ژوئن خریداری کرده است. این تجهیزات بر روی دوش قرار می گیرد و این قابلیت را دارد که تمامی دستگاه های وابسته به نیروهای ترکیه ای را رصد کرده، اماکن آنها را معین کرده و حرکت کاروان های نظامی را شناسایی کند. بدین ترتیب شورشیان کرد توانسته بودند به طور گسترده علیه سربازان ترک وارد عمل شوند.

مقر شرکت "تادیران تلکام برای تکنولوژی" در یک شهر صنعتی در شهرک بتاح تکفا در اسرائیل است که گوشی های تلفن همراه آی بی و بی سیم تولید می کند. این شهرک در سرزمین های اشغالی واقع شده است.

تهیه کننده: تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: ترکیه اسرائیل عراق حزب کارگران کردستان پ.ک.ک


( ۱ )

نظر شما :