تحریم تامین سوخت رقم زد

دشواری های ایران ایر در اروپا

۱۲ مهر ۱۳۹۱ | ۱۷:۲۱ کد : ۱۹۰۷۵۳۵ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی
از آنجایی که مخزن پر شده از سوخت برای یک پرواز رفت و برگشت کفایت نمی کند، خلبان ناچار است در راه بازگشت در میانه راه فرود بیاید تا عمل سوخت گیری انجام شود. از سوی دیگر این هواپیماها ناچارند با سرعت کمتری حرکت کنند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.
دشواری های ایران ایر در اروپا

دیپلماسی ایرانی: تحریم ها علیه تهران فعالیت شرکت هواپیمایی ایران ایر در اروپا را  با دشواری هایی مواجه کرده است. جایی که این شرکت قادر به تامین سوخت مورد نیاز خود نیست و مقامات ایران ایر این اقدام را غیر انسانی توصیف می کنند.

به گزارش دویچه وله؛ مدت کوتاهی پس از برخاستن هواپیما از فرودگاه آلمان، خلبان به مسافران این پرواز مجادله هسته ای ایران و غرب را یادآوری می کند. خلبان می گوید در بین راه نیاز به سوخت گیری وجود دارد و معمولا این سوخت گیری ها در استانبول، بوداپست یا بلگراد انجام می شود. به این ترتیب برای مسافران همیشگی این پرواز ها، توقف برای سوخت گیری به امری عادی تبدیل شده است.

تحریم ها خرید سوخت برای هواپیمایی ملی ایران در آلمان و دیگر کشور های اروپایی را بسیار دشوار کرده است. اغلب هواپیما هایی که از تهران پرواز می کنند باید مخزن سوخت را کاملا پر کنند و در مقابل بار کمتری نسبت به آنچه متداول است از مسافران قبول کنند. اما از آنجایی که مخزن پر شده از سوخت برای یک پرواز رفت و برگشت کفایت نمی کند، خلبان ناچار است در راه بازگشت در میانه راه فرود بیاید تا عمل سوخت گیری انجام شود. از سوی دیگر این هواپیماها ناچارند با سرعت کمتری حرکت کنند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

مقامات ایران ایر بر این باورند که آنها آسیب دیدگان بی گناه ژئوپولتیک ها هستند. مدیر ایران ایر در فرانکفورت می گوید ، خودداری از تامین سوخت یک اقدام غیر انسانی است و مسافران بهای آن را می پردازند بدون اینکه در مجادله های سیاسی نقشی داشته باشند.

وزارت اقتصاد آلمان در برلین در گزارشی اعلام کرده است که شرکت های نفتی به لحاظ فنی و طبق قوانین جاری، مجاز به فروش سوخت به ایران ایر هستند. چرا که تحریم ها تنها بر فروش سوخت بر صورتحساب های بیش از 5 میلیون دلار در سال اعمال می شود. اما به طور کلی هیچ شرکت نفتی بزرگی نمی خواهد با توجه به ریسک برانگیخته کردن خشم آمریکایی ها و تاثیر دشمنی آنها بر روابط تجاری، اقدام به فروش سوخت هواپیما به ایران ایر کند.

این در حالی است که از اکتبر 2010، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به شرکت های نفتی مانند بریتیش پترولیوم، شل و توتال در مورد متوقف کردن روابط تجاری با ایران هشدار داده است. وی در آن زمان به پروژه های نفتی این شرکت ها در ایران اشاره کرده بود اما این شرکت ها یک گام فراتر رفته و از فروش سوخت به هواپیمایی ایران ایر و ماهان خودداری کردند. به این ترتیب مدیران این شرکت های هواپیمایی نیز ناگزیر شدند در اروپا به دنبال شرکت های کوچک تری باشند که سوخت هواپیما را تامین می کنند و البته هزینه بیشتری طلب می کنند.

مشکل خدمات بازدید فنی

از سوی دیگر هواپیماهای ایرانی در فرودگاه های آلمان با مشکل دریافت خدمات بازدید فنی نیز مواجه هستند. لوفتانزا تکنیک که از حدود 40 سال پیش هواپیما های ایرانی را تعمیر می کرد، دیگر این خدمات را ارائه نمی دهد و هیچ قراردادی برای بازدید فنی از هواپیماهای ایرانی ندارند.

همچنین تامین قطعات یدکی نیز یکی از مشکلات خطوط هواپیمایی ایران است. فرهاد پرورش، مدیر ایران ایر می گوید اخیرا این شرکت 30 درصد بیش از بهایی که شرکت های خارجی برای قطعات یدکی هزینه می کنند، پرداخت کرده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

کلید واژه ها: ایران ایرهواپیمافروش سوختپروازآلمانسوخت گیریتحریمقطعات یدکی


نظر شما :