برنامه مسئول ایران در شورای اطلاعات آمریکا

۱۷ مهر ۱۳۹۱ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۹۰۷۷۲۶ سرخط اخبار
تابناک نوشت:
وزارت اطلاعات در گزارشی به بررسی رویکردها و برنامه کاری مسئول ایران در شورای اطلاعات آمریکا و خدمات وی پرداخته است.
 
پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران با انتشار گزارشی تحلیلی به بررسی رویکردها و برنامه کاری مسئول ایران در شورای اطلاعات آمریکا و خدمات وی پرداخت.
 
پس از موفقیت‏های اخیر سربازان گمنام امام زمان (عج) مبنی بر دست‏گیری 20 نفر در ارتباط با ترور دانشمندان هسته‏ ای کشورمان، تحرکات کشورهای غربی برای جبران این شکست اطلاعاتی افزایش یافته است.
 
انتصاب خانم برنز به عنوان نخستین مسئول امور ایران در شورای اطلاعات ملی، حاکی از این تلاش می‏باشد.
 
مقدمه
 
شورای اطلاعات ملی آمریکا در 25 ژوئن 2012، برای نخستین بار یک افسر اطلاعاتی را به نام  جیلیان برنز به عنوان مسئول امور ایران تعیین کرد.
 
انتصاب مسئول  امور ایران با توجه به بحران سازی در برنامه هسته‏ای و شرایط داخلی، منطقه‏ای و جهانی ایران، مهم و قابل بررسی به نظر می‏رسد.
 
سوابق کاری
 
جیلیان برنز به عنوان افسر اطلاعاتی شورای مذکور، از مدیران خدمات خارجی وزارت امور خارجه آمریکا بوده که یک دهه پیش کار خود را آغاز کرده و کارشناس امور ایران است.
 
خانم برنز تا پیش از تصدی این سمت، به عنوان مشاور امور ایران در دفتر برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‏کرد. وی هم‏چنین مدیر دفتر منطقه‏ای سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) در کنسولگری آمریکا در دوبی (به منظور جاسوسی از ایران) بود که این دفتر در سال 2006 توسط وی افتتاح شد.
 
این افسر اطلاعاتی که یک دهه پیش کار خود را در دفتر خدمات خارجی وزارت امور خارجه آمریکا آغاز کرده بود، هم‏چنین به عنوان مسئول میز سوریه، فعالیت کرده و در سفارت ایالات متحده در اردن، لهستان و کنسولگری آمریکا در دوبی کار کرده است. وی هم‏چنین افسر ناظر ارشد مرکز عملیات وزارت خارجه بوده است. برنز، در کنفرانس دانش آموزان دبیرستانی و کنگره، در کارگاه‏های آموزشی و شبیه سازی امور اطلاعاتی، دفاعی و خارجی، به عنوان یکی از سخنرانان حضور داشته است.
 
رویکردها و دیدگاه‏ها در قبال ایران
 
جیلیان برنز سرپرست دفتر امور ایران در 8 جولای 2010 در دیدار دانش آموزان دبیرستانی در قالب برنامه "LeadAmerica” درکنفرانس رهبری دانش آموزان و کنگره،  که از وزارت خارجه این کشور دیدن می‏کردند، در گفت‏وگویی با موضوع سیاست ایالات متحده در قبال ایران در مورد کاربرد دیپلماسی برای مذاکرات بعدی و بیش‏تر و بهبود روابط ایالات متحده با ایران صحبت کرد. وی هم‏چنین برای دانش آموزان در مورد امضای اخیر قانون تحریم‏های ایران سال 2010 و پایبندی گروه 1+5 سازمان ملل متحد بر اجرای قطعنامه 1929 صحبت کرد.
 
برنز زمانی که در دوبی بود، در  گزارش سری در 2 آوریل 2007 با عنوان " تشدید تنش‏ها برای گیج کردن دشمنان داخلی ایران"، نوشت که رئیس جمهور ایران  دستور دست‏گیری ملوانان انگلیسی را با دلایل و اهداف داخلی صادر کرد.
 
وظایف مسئول امور ایران در شورای اطلاعات ملی
 
بر اساس بیانیه شورای اطلاعات ملی آمریکا ، «وظیفه مسئول امور ایران در این شورا نظارت و هماهنگی بر گزارش‏ها و ارزیابی‏های تحلیلی آژانس‏های اطلاعاتی ایالات متحده از جمله تحلیل‏های استراتژیک درباره ایران است».
 
مسئول  امور ایران در شورای اطلاعات ملی آمریکا هم‏چنین موظف است تا تحلیل‏های لازم و حساس درباره ایران را که مورد نیاز تصمیم گیران ارشد دولت ایالات متحده و مقامات نظامی این کشور است، فراهم کند.
 
از دیگر وظایف تعریف شده برای مسئول  امور ایران در این شورا می‏توان به «ارائه هشدارهای لازم به تصمیم گیران در خصوص خطرات احتمالی پیش رو» در ارتباط با ایران اشاره کرد که این مسائل «می‏تواند منافع و فرصت‏های ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد».
 
برنامه کاری جیلیان برنز در راستای راهبرد بی ثبات سازی آمریکا علیه ج.ا.ا
 
با فرا رسیدن تاریخ اول جولای 2012 و اوج گرفتن رویارویی ایران و غرب در اثر تحریم‏هایی که ادعا می‏شود به زودی از جانب اروپا و آمریکا علیه بخش نفت و بانک مرکزی ایران اعمال خواهد شد، کارشناسان عقیده دارند که ابعاد راهبرد ضد امنیت ملی آمریکا که احتمالاً تا انتهای تابستان به اوج خواهد رسید، کاملاً در حال آشکار شدن است.
 
به عقیده برخی تحلیل‏گران در تهران که مستمراً مشغول تحلیل موضوع هستند، این سناریو که در دفتر اطلاعات ملی آمریکا طراحی شده و جیلیان برنز مسئول  تازه منصوب شده میز ایران در این اداره، متولی نظارت بر اجرای آن است، دارای 7 محور اساسی است.
 
1. کاهش درآمد و افزایش هزینه ‏های ایران
 
این سناریو در صدد آن بوده است که تا انتهای تابستان به زعم خود در آمد ایران از محل فروش نفت را حداقل و هزینه‏های جاری کشور را حداکثر کند. تحلیل جامعه اطلاعاتی آمریکا اکنون این است که این سناریو آن گونه که پیش بینی شده بود قابل تحقق نیست اما اگر آمریکا بتواند با رایزنی با عربستان و یکی دو کشور دیگر تولید کننده نفت، قیمت را به حدود 70 دلار در هر بشکه برساند، بخشی از این سناریو در کوتاه مدت محقق شده است.
 
با این حال مشکلی که در این جا وجود دارد این است که کاهش قیمت نفت تا این سطح مستلزم سرازیر شدن ذخیره استراتژیک آمریکا به بازار و هم‏چنین رسیدن تولید در کشورهایی مانند عربستان سعودی به سقف است که خود باعث ایجاد خلاء ظرفیت مازاد در بازار، القای حس نا امنی به آن و در نتیجه وارد شدن شوک به بازار خواهد شد. ضمن این‏که تحلیل‏گران در تهران تاکید می‏کنند تمام در آمد ایران ناشی از صادرات نفت نیست و هم اکنون بخش بزرگی از بودجه ایران با صادرات غیر نفتی تامین می‏شود که این صادرات هم‏چنان طبق روال طبیعی ادامه دارد.
 
2. آغاز نارضایتی‏های نقطه ای
 
محور دوم طراحی شده از سوی آمریکایی‏ها آن است که حداقل در برخی نقاط و به طور کاملاً محدود نارضایتی‏های اقتصادی تبدیل به نا امنی شود. به همین منظور به برخی از رابط‏های جریان فتنه مأموریت داده شده است که روی موضوع بحران‏های کارگری و نا امید کننده نشان دادن وضع معیشت مردم در رسانه‏های خود به طور جدی تمرکز کنند.
 
3. به انفعال کشاندن دستگاه اجرایی
 
بخش بعدی این سناریو این است که برخی مدیران میانی و حتی عالی رتبه به وضعیتی سوق داده شوند که اولاً خود را در مقابل فشار تحریم‏های غرب منفعل و دست خالی احساس کنند و در نتیجه انگیزه خود را برای تلاش مضاعف در زمینه حل مشکلات اقتصادی کشور دور زدن تنگناها از دست بدهند و ثانیاً مطالبه برای تغییر راهبردهای سیاست خارجی بویژه در بحث هسته‏ای از درون دولت آغاز شود.
 
دید غربی‏ها این است که حتی اگر این اتفاق رخ ندهد، حداقل این است که اختلافاتی درون نظام بر سر چگونگی ادامه مسیر و میزان هزینه منطقی که باید پرداخت، در خواهد گرفت
 
4. فعال شدن زیر ساخت‏های جریان فتنه در جهت گسترش نارضایتی اقتصادی
 
تحلیلگران عقیده دارند محور فتنه-ضدانقلاب-بیگانه کاملاً با این سناریو هماهنگ است و در آخرین تقسیم نقش انجام شده جریان فتنه مکلف شده است که تمامی زیرساخت‏های خود از جمله شبکه‏های اجتماعی را در خدمت بحرانی جلوه دادن فضای اقتصادی کشور، تاریک نشان دادن دورنمای معیشت مردم، ترغیب طبقات مختلف جامعه به اعتراض و بزرگنمایی فشارهای غرب اختصاص بدهد. این امری است که اکنون به طور کامل در حال انجام است و برخی سایت‏های شاخص جریان فتنه هم اکنون بخش عمده اخبار خود را به این موضوعات اختصاص داده اند.
 
5. فراگیر نشان دادن فساد اقتصادی
 
بخشی از این راهبرد طراحی شده که در واقع نوعی تاکتیک عملیات روانی است، اینست که جریان فتنه تصمیم گرفته است فساد اقتصادی را در کشور فراگیر نشان داده و برای تحقق این امر به شایعه سازی و جعل خبر درباره باز شدن پرونده‏های جدید فساد کلان اقتصادی و بی نتیجه ماندن دو پرونده فساد کلان بانکی و بیمه بپردازد.
 
منابع امنیتی می‏گویند این کار مشخصاً بر عهده منافقین نهاده شده و هدف از آن اینست که مردم حس کنند در حالی که وضعیت معیشت آنها دشوار شده، فسادهای کلان هم در حال وقوع است.
 
6. بالا گرفتن اختلاف‏های درون خانواده نظام
 
اطلاعات موجود نشان می‏دهد بخش دیگر این سناریو ایجاد به هم ریختگی سیاسی درون کشور به منظور ناامید کردن مردم از این نکته است که حاکمیت از انسجام کافی برای حل مشکلات آنها برخوردار است.
 
برخی تحلیلگران مطلع می‏گویند پیشنهاد انگلیسی‏ها به آمریکا این بوده است که موضوع انتخابات ریاست جمهوری به محور اصلی اختلافات در داخل جریان اصولگرا و هم‏چنین آغاز منازعه جدید میان اصولگران و دولت تبدیل شود. یک نکته کلیدی اینست که غربی‏ها عقیده دارند اگر حاکمیت منسجم و یکپارچه و سطح تنش داخلی در آن پایین باشد، فشار بیرونی هر چه هم تشدید شود موثر نخواهد بود.
 
7. بی نتیجه گذاشتن مذاکرات هسته ای
 
گام آخر این راهبرد آن است که، آمریکایی‏ها ظاهراً تصمیم گرفته اند هم به دلیل عدم آمادگی برای برداشتن گام جدی، هم به دلیل نداشتن پاسخ منطقی در مقابل بحث هایی که ایران در مسکو مطرح کرد و هم به سبب محاسبه ای که روی ضرورت بی نتیجه شان دادن راهبرد مقاومت از سوی ایران کرده اند، تا قبل از نوامبر جلوی ایجاد هرگونه راه حل جدی و اساسی در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را سد کنند.
 
تحلیل غربی‏ها اینست که بی نتیجه ماندن مذاکرات به فضای داخلی ایران بویژه بخش‏های اقتصادی شوک‏های پی در پی وارد خواهد کرد و امکان مدیریت فضا را از نظام می‏گیرد.
 
نکته ای که تحلیلگران در تهران بر آن تاکید دارند این است که کل این محورها در قالب یک سناریوی بزرگ عملیات روانی پی گیری خواهد شد. به عبارت دیگر در ماه‏های آینده اقدام در حوزه عملیات روانی به اقدام در حوزه واقعیت پیشی خواهد گرفت و جنگ روانی از جنگ اقتصادی و دیپلماتیک بزرگتر خواهد بود.

کلید واژه ها: آمریکا برنز هم‏چنین امور ایران اقتصادی سناریو شورای اطلاعات این سناریو نتیجه جریان فتنه ملی آمریکا امور ایران در ایران در شورای اطلاعات فتنه راهبرد در شورای اطلاعات ملی ایران در شورای در شورای اطلاعات مسئول امور اینست مسئول امور ایران اطلاعات ملی آمریکا دانش آموزان مذاکرات عملیات فساد افسر عقیده بی نتیجه خارجی اینست که روانی


نظر شما :